لیبی، تونس و سودان حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند
+ پ -
لیبی، تونس و سودان حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند

وزارت خارجه لیبی، تونس و سودان در بیانیه‌های جداگانه‌، اقدام اخیر در حمله به سفارت و کنسولگری عربستان را محکوم کردند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ‌وزارات خارجه سه کشور آفریقایی لیبی، تونس و سودان در چارچوب هم‌سویی با سیاست‌های عربستان سعودی، حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را محکوم کردند.

پایگاه خبری «الیوم السابع» گزارش داد: وزارت خارجه لیبی در بیانیه‌ای مطبوعاتی این نوع اقدام‌ها را «وحشیانه» توصیف کرد و آن را مغایر با قوانین عرف بین‌المللی به ویژه کنوانسیون وین ۱۹۶۱ دانست.

وزارت خارجه لیبی در این بیانیه، مسئولان ایرانی را مسئول این اقدامات دانست و افزود: از مقامات ایران انتظار می‌رفت از مقام‌های دیپلماتیک حمایت کنند نه اینکه اقدام به تشویق و تحریک کنند.

وزارت خارجه تونس نیز در بیانیه‌ای با محکومیت این حمله، آن را نقض آشکار قوانین بین المللی مربوط به سفارت‌‌ها و کنسولگری‌ها دانست و از کشورهای منطقه خواست از اقدامات تنش‌زا در منطقه پرهیز کنند.

وزارت خارجه سودان نیز در بیانیه‌ای با اظهار تأسف عمیق این اقدام را محکوم کرد و از مسئولان ایرانی خواست به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته و از سفارت‌ها حمایت کنند.

در میان کشورهای شمال آفریقا مغرب موضع میانه‌ای اتخاذ کرد و یکشنبه‌شب وزارت خارجه مغرب با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تنش ایجاد شده بین ایران و عربستان، از آن‌ها خواسته بود خویشتن‌داری کنند (جزئیات بیشتر).

در بیانیه‌های سه کشور آفریقایی، هیچ اشاره‌ای به اعدام ۴۷ نفر در عربستان از جمله اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعی عربستان نشده است.

عربستان در تلاش است با رایزنی‌های خود، کشورهایی منطقه را هم‌سو با سیاست‌های خود کنند تا انظار و افکار جوامع بین‌المللی و منطقه‌ای را از این جنایت منحرف کند (جزئیات بیشتر).

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff