لغزش برخی از خواص جامعه قابل جبران نیست / از تاریخ عبرت بگیریم
+ پ -
لغزش برخی از خواص جامعه قابل جبران نیست / از تاریخ عبرت بگیریم

استاد حوزه و دانشگاه گفت: برخی افراد با توجه به جایگاه ممتاز و تأثیر گذاری که در جامعه دارند، نقش تعیین کننده مثبت و منفی در رقم زدن تاریخ در برهه های زمانی پیدا می کنند تا جاییکه سرنوشت جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت الاسلام و المسلمین ابوذر سالپور ، استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سوریاس ، به نقش خواص در جامعه اشاره کرد ، اظهار داشت: برخی افراد با توجه به جایگاه ممتاز و تأثیر گذاری که در جامعه دارند، نقش تعیین کننده مثبت و منفی در رقم زدن تاریخ در برهه های زمانی پیدا می کنند تا جاییکه سرنوشت جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند.

 

وی افزود: از نمونه های آن به ابوموسی اشعری و فریب خوردن او از عمرو و عاص، رفتن عبیدالله بن عباس به سوی معاویه و لغزش سلیمان بن صرد خزاعی می توان اشاره کرد.

 

سالپور  در خصوص تأثیرگذاری و جایگاه  خواص در جوامع  اسلامی بیان کرد : صحبت از سلیمان بقال محله یا رئیس فلان شرکت نیست، صحبت از شخصیتی با مجموعه ای از امتیازات است که هر یک از آن امتیازها، برای فخر فروشی کافیست.

 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: بین مردم دارای نفوذ و تأثیرگذاری و جایگاه اجتماعی قوی و محل رجوع مردم بوده و با توجه به این خصوصیات، مردم قومش و عده ای از شیعیان به کلام، گفتار، سکوت، رفتار و کردارش استناد می کردند

 

وی تصریح کرد: موقعیت ممتاز، توجه و نگاه مردم به سلیمان و امثال او که آنها را شیعیان واقعی و جلودار مسلمین می دانند، وظیفه شان را در رفتار و کردار بخصوص در زمان های حساس و تعیین کننده سنگین می کند لذا باید در کنار ایمان به تقویت بصیرت بپردازند و بدانند کردارش ماندنی و او رفتنی است و اینکه یک لغزش او ممکن است به عزلت یا شهادت امام معصوم منجر شوند، لغزشی که گاه قابل جبران نیست مانند لغزش سلیمان بن صرد خزاعی و شک او، موجب شهادت امامش شد هر چند قیام کرد اما قیامش به فرموده رهبر معظم انقلاب یک هزارم اثر قیام مولایش را نداشت..

 

سالپور خاطرنشان کرد: بهترین دلیل بر وقوع لغزش غیر معصوم وقوع آن است، لذا عوام و بخصوص خواص که از اکابر و بزرگان جامعه هستند و با توجه به نقش مؤثری که در جامعه دارند، باید اسباب و زمینه های لغزش را شناسایی و مسدود کنند.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff