لزوم بسیج همگانی نسبت به پیشگیری از فاجعه در میناب
+ پ -
لزوم بسیج همگانی نسبت به پیشگیری از فاجعه در میناب
رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان مطرح کرد:

لزوم بسیج همگانی نسبت به پیشگیری از فاجعه در میناب

رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان با بیان این که منابع آبی و سفره های زیر زمینی در میناب در حال خشک است، افزود:برای پیشگیری از فاجعه در میناب باید تمام هرمزگان بسیج شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حسین هاشمی تختی در حاشیه بازدید از دشت میناب با بیان این که درک وضعیت بحرانی و عمق فاجعه در میناب بدون بازدید میدانی از منطقه کمی مشکل و دشوار است، افزود: پیش از این که فاجعه ناگوارتری رخ دهد باید به این منطقه توجه کرد.

این نماینده مجلس دهم گفت:معتقدیم همه مسئولان استانی باید در این زمینه ورود کنند و با نشست های تخصصی، راه حلی اساسی برای برون رفت از این بحران تعیین و عملیاتی شود.

وی با اشاره به کمبود آب در استان هرمزگان، اظهار داشت:از یک سو منابع آبی استان وضعیت مناسبی ندارد و از سوی دیگر نیز آب شرب بندرعباس باید تامین شود و این نیازمند یک برنامه مناسب است که همه باید به آن توجه کنند.

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در ادامه با ذکر این مطلب که مردم میناب تا کنون با ایثارگری تمام نسبت به انتقال آب میناب به خارج این شهرستان نجابت به خرج داده و صدایشان در نیامده، اظهار داشت:باید پذیرفت که اکنون بحران در حوزه آب مشکلات متعددی را برای مردم میناب ایجاد کرده و ادامه روند موجود به صلاح نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد:اکنون نه تنها بندرعباس بلکه مجموعه استان، نمایندگان و مسئولان کشوری باید به  این عرصه ورود کنند و جلوی فاجعه ای که میناب با آن درگیر است را بگیرند.

وی به بازدید خود از دشت میناب و مناطق آسیب دیده در این شهرستان اشاره کرد و گفت:وضعیت منطقه بیانگر این است که فاجعه ای عظیم در استان در حال شکل گیری است.

هاشمی تختی در ادامه با بیان این که پدیده مخاطره آمیز فرونشست زمین نفس دشت میناب را بریده است، افزود:به نظر می رسد در گام نخست برای نجات طبیعت، محیط زیست و مردم میناب، می بایست آب بندرعباس از منابع دیگری تامین شود و بیش از این از ذخایر آبی زیرزمینی میناب برداشت و استفاده نشود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:واجب و ضروری است نسبت به تامین آب بندرعباس از یک منبع پایدار با سرعت و جدیت برنامه ریزی شود.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، بندرخمیر، حاجی آباد و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این که برداشت آب از دشت میناب سبب ایجاد حفره در زیر زمین و شکل گیری فروچاله در بخش وسیعی از دشت و جلگه میناب شده است، گفت:مدیریت منابع آبی مهم است و در این راستا باید از کارشناسان خبره بهره جست.

هاشمی تختی تصریح کرد:بحرانی که هم اکنون در میناب شکل گرفته نه تنها مردم میناب را دچار مشکل کرده بلکه در آینده تمام هرمزگان را درگیر خود خواهد کرد.

وی خشک شدن منابع آبی و سفره های زیر زمینی و نابودی آبخوان ها در دشت میناب را خطرناک توصیف کرد و گفت:برای پیشگیری از فاجعه و جلوگیری از افزایش خطر در میناب باید تمام هرمزگان بسیج شود.

وی اظهار داشت:باید چاره ای اندیشید که مردم ولایتمدار میناب بیش از این متضرر نشوند.

وی با ذکر این مطلب که پیشروی فرونشست زمین در میناب به مرحله خطرناکی رسیده است، گفت:بحران آب و فروچاله ها علاوه بر این که به شریان های حیاتی میناب آسیب وارد کرده و باغات و نخلستان ها و بستر اشتغال مردم میناب را نابود کرده اکنون با تخریب منازل مسکونی امنیت جانی مردم  را به خطر انداخته است.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff