غل و زنجیر سواحل با اقدامی ویژه شکسته شد/ مهر دریا به آغوش ساحل بازگشت

آزادسازی سواحل غصب‌شده در استان‌های ساحلی کشور و تخریب ساخت‌وسازهای متعدد به ویژه در هرمزگان رضایت مردم را به دنبال داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛تعرض به حریم سواحل را می توان یکی از معضلات چند دهه در استان های ساحلی کشور عنوان کرد.

غضب نوار ساحلی با ساخت و سازهای به اصطلاح اقتصادی و بعضا زورگیری بی رویه ساحل توسط برخی از سودجویان باعث شده است که این منظر خدادادی با بی مهری مواجه شود.

عدم بررسی به حریم ۶۰ متر دریا و عادی انگاری نظارت ها توسط دولت های قبل عاملی شد تا همانند زمین خواری و کوه خواری ها در سطح کشور،این بار با پدیده ای جدید تر با عنوان ساحل خواری مواجه شویم.

بستر سواحل در کشورهای مدرنیته یک المان شهری مناسب

از بستر سواحل در کشورهای مدرنیته به عنوان یک المان شهری مناسب، ویژه گردشگری و همچنین جذب توریست از سایر نقاط کشور و جهان استفاده می شود اما استفاده سوء از این ظرفیت در تمامی ابعاد می توان اثرگذار باشد.

در دهه های اخیر روند توسعه حریم ۶۰ متر سواحل نه تنها در سطح کشور با یک شیب خوبی همراه نبود، بلکه با ساخت و سازهای عجیب و غریب منجربه کاهش سرمایه های طبیعی در برابر تمایلات انسانی گردید.

حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در سفرهای استانی به نقاط ساحلی کشور، جرقه یک کار مفید را به نفع جامعه رقم زد و آن اقدام چیزی جز بازپس گیری سواحل در تملک سودجویان بود.

اهمیت آزادسازی حریم سواحل در ایران

آیت الله رئیسی در سفری که به استان گیلان داشته است، از اهمیت آزادسازی حریم سواحل سخن می گوید و تاکید می کند: ساحل حریمی دارد و در جهت احداث بنا باید این حریم رعایت شود، برای همین اگر دستگاه هایی مانع استفاده و آزادسازی سواحل برای ‏مردم شوند باید قانون را رعایت کنند.

همچنین رئیس جمهور کشورمان بر این موضوع نیز تاکید می کند که دستگاه های اداری باید بیش از دیگران خود را موظف به رعایت قوانین بدانند و برای ایجاد و احداث ‏بنا باید مقید به قانون باشند، وقتی آنها مجری قانون باشند مردم هم رعایت می کنند.

این نوع از شیوایی کلام عالی ترین مقام اجرایی کشور به صراحت بیانگر عزم جدی دولت در ساماندهی سواحل است تا با این اقدام روح تازه ای به محیط زیست هم داده شود.

با ابلاغ دستور رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی، روند اقدامات در استان های شمالی کشور آغاز گردید اما این پایان ماجرا نبود و اثرات این کلام رسا نیز به استان های جنوبی کشور کشیده شد و مردم هرمزگان نیز شاهد این اقدام خوب دولت بودند.

هرمزگان در آزادسازی سواحل جنوب کشور پیشگام شد

آزاد سازی ساحل با دستور رییس جمهور یک مطالبه عمومی بود که این نهضت درهرمزگان به عنوان یک استان پیشگام کلید خورد و تا کنون بخش اعظمی ازحریم ۶۰ متر سواحل این استان جنوبی آزادسازی شده است.

حریم ۶۰ متر در اختیار دستگاه‌های دولتی به طور کامل آزاد شد

یکی از اقدامات ویژه مهدی دوستی، عالی ترین نماینده دولت در استان هرمزگان، آغاز دستور صریح رئیس جمهور در استان هرمزگان از سواحل در اختیار دستگاه های دولتی بود.

دوستی که به واسطه کار کرد موثرش در شرکت نفت ستاره خلیج فارس آشنایی ویژه ای با بافت اقلیمی این استان دارد، روزهای گذشته از آزادسازی ۱۰۰درصدی حریم سواحل دراختیار دستگاه های دولتی در هرمزگان خبر داد.

این اقدام موثر دوستی با آزادسازی ۵۴ هزار مترمربع از اراضی ساحلی در محدوده منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، حریم ۶۰ متری ساحل در اختیار دستگاه‌های دولتی هرمزگان را  به‌طور کامل رفع تصرف و آزادسازی نمود.

اما این رفع تصرفات به یک نقطه بسنده نشد و مهم ترین نقاط این استان به خصوص جزایر استراتژیکی نظیر قشم و هرمز و همچنین شهرهای مهم ساحلی در غرب استان نیز از این قائله مستثی نبودند.

۴۰ هکتار از اراضی ساحلی واگذار شده در جزیره هرمز آزاد شد

همراهی دستگاه قضایی در این اقدام بزرگ باعث شد که روند توسعه بیش از پیش اثرگذار باشد و مردم نیز از این حرکت دولت ابراز رضایت داشته اند.

حریم ۶۰ مترسواحل بکر جزایر هرمزگان نیز که در قالب طرح های پرورش میگو و ایجاد مراکز تفریحی و گردشگری نیز واگذار شده بود، با اقدام رئیس کل دادگستری هرمزگان آزاد سازی شد و نمونه آن را می توان به آزادسازی ۴۰ هکتار از زمین‌های واگذار شده دولتی برای ایجاد مزارع پرورش میگو و مراکز گردشگری در ساحل جزیره هرمز اشاره داشت.

آزادسازی حریم ۶۰ متر ساحل در جزیره قشم

همچنین دامنه این اقدامات نیز به جزیره قشم کشیده شد و در مراحل مختلف به متراژ ۱۰ و ۶ کیلومتر از حریم ۶۰ متر دریا در این جزیره آزاد سازی شد.

در جزیره قشم عملیات پاکسازی سازه‌های غیرقانونی ایجاد شده به نحوی اجرا شد که بر اساس آن علاوه بر سازه‌های مربوط به ادارات و نهادهای دولتی، بخشی از سازه‌های مربوط به اشخاص حقیقی نیز تخریب شد.

تخریب این سازه‌های غیرقانونی شامل دیوارهای بتنی، پی سنگی، استخر، سازه‌های مسقف و نیمه ساخته شده بود که با هماهنگی و حضور نهادهای مربوط انجام شد.

حریم ۶۰ متر سواحل در غرب هرمزگان نیز آزادسازی شد

در برخی از نقاط شهرستان های بندرلنگه و پارسیان نیز که دسترسی به دریا دارند، تخلفاتی در خصوص حریم ۶۰ متر دریا اتفاق افتاده بود که طبق دستور ویژه رئیس جمهور، حریم ۶۰ متر دریا نیز در این نقاط اجرایی شد.

آزادسازی سواحل در بندرلنگه و پارسیان

آزادسازی ٣٠ هزار متر مربع از اراضی ساحلی در بندرلنگه و همچنین رفع تصرف ۶ هزار متر مربع از ساحل تبن در شهرستان پارسیان بر نوار ساحلی این شهرستان ها افزود.

علی ایحال بخش اعظمی از آزادسازی ها در این استان جنوبی کشور انجام شده است و در روزهای آینده شاهد شنیدن خبرهای خوبی در زمینه پایان عملیات آزادسازی ۱۰۰ درصدی حریم سواحل در استان هرمزگان خواهیم بود.

گزارش: محمدامین عالی‌پوراحمدی

انتهای پیام/