قلعه شاداب بر فراز صخره های روستای کنارجو در هرمزگان
+ پ -
قلعه شاداب بر فراز صخره های روستای کنارجو در هرمزگان

قلعه شاداب درکوه های سربه فلک کشیده ضلع شرقی روستای کنارجو ازتوابع بخش بمانی شهرستان سیریک دراستان هرمزگان قراردارد و با دارا بودن سابقه تاریخی جذاب ومتنوع پذیرایی مهمانان وگردشگران زیادی می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، روستا کنارجو دارای آثار تاریخی نیز می باشد که معروفترین آن ” قلعه شاداب یا کلاگت ” است و این قلعه در فاصله ۴ کیلومتری روستای کنارجو و بر فراز صخره های بلند روستا قرار دارد که بر سه طبقه تقسیم می شود از آن قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی بدست آمده و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

 

در بالای این قلعه ۳۶۶ آب آنبار وجود داشته که هم اکنون تعدادی از چاه های آن دارای آب شرب و و مابقی در اثر فرسایش و بی توجیهی از بین رفتند. این قلعه جزء هفت قلعه تاریخی ثبت شده و در کتاب سید السلطنه می توان نوشته های درباره آن یافت.  همچنین در بالای این قلعه قدمگاه مرتضی علی (ع) وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کوه کلاگت، قلعه شاداب با مجموعه چاه های قدیم و آب انبار و محیط قدیمی و باستانی شاداب از معروف ترین و مهم ترین مناطق سیریک است که با داشتن آب انبارهای متعدد نیازمند توجه ویژه است.

24474

قلعه شاداب درکوه های سربه فلک کشیده ضلع شرقی روستای کنارجو ازتوابع بخش بمانی شهرستان سیریک دراستان هرمزگان قراردارد وبا دارا بودن سابقه تاریخی جذاب ومتنوع پذیرایی مهمانان وگردشگران زیادی می باشد.

 

قلعه شاداب که ازاثار پارسیان ونیاکان ما بر جا ماند.درسال ۱۳۳۵ نادعلی خان یاور بولوردی نایب الحکومه میناب  برادرحاجعلی کرم خان شجاع نظام نایب الحکومه بندرعباس به خواهش نگارنده ان قلعه را بازدید کرده اطلاعاتی که مرقوم داشته اند درج می نماید.

 

کوه قلعه شاداب صعب العبور بوده و تنها راه ارتباطی با قله کوه از طریق دروازه ای مقدر می باشد که این دروازه محل ورود عشایر و دامداران است و در حوالی روستای اسلام آباد قرار دارد. روستاهای حاشیه منطقه شامل پامنار، بیشه بزان و بازارگه می باشند.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

 • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
 • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
 • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
 • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.
  1. رضا شرفی
   یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵

   عشق است کنارجو


fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff