تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 441405
تاریخ انتشار:شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

قلب های ایستاده با معجزه به کار افتادند

وقتی آرژانتین در دقیقه یکِ بازی گل خورد قلب فوتبال دنیا از تپیدن افتاد اما تا پیش از رسیدن به دقیقه نود (که علائم حیاتی به کلی قطع می شود) با معجزه مسی دوباره قلب فوتبال دنیا به کار افتاد.

قلب های ایستاده با معجزه به کار افتادند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛وقتی آرژانتین در دقیقه یکِ بازی گل خورد قلب فوتبال دنیا از تپیدن افتاد اما تا پیش از رسیدن به دقیقه نود (که علائم حیاتی به کلی قطع می شود) با معجزه مسی دوباره قلب فوتبال دنیا به کار افتاد.

آن روزها که مسی در چهار فینال معتبر ملی دستش از جام کوتاه ماند همه برای این جادوگر سرزمین آفتاب و مستطیل سبز فرصت دیگری قائل بودند. بعد از جاری شدن اشک هایش در فینال سنتناریو حتی رقیبان او هم برایش دلسوزی و همدردی کردند.

برای بازیکنی که گویا قرار نیست مثل و مانندی داشته باشد، با رخ دادن این دست اتفاق ها بود که همه به نهایت بی رحمی فوتبال پی بردند. عاشقان آرژانتین و این اسطوره بی مانند هنگام همدردی گاه برای تسکین و دلداری خود هم که شده بود یک جام جهانی دیگر و یک کوپای دیگر را برای او متصور می شدند. اما نمی دانستند که در جام جهانی بعدی اصلاً قرار نیست آرژانتین حضور داشته باشد! یعنی فوتبال باز می تواند بی رحم تر از آن چیزی باشد که در گذشته برای او رقم زده است.

آری همین فوتبال که همه گونه جام رنگارنگ در عرصه ی باشگاهی به او هدیه داد در عرصه ی ملی هیچ جامی به او نداد کاش فوتبال در زمان اهداء، جام هایش را کمی عادلانه نه کامل عادلانه تقسیم می کرد تا مسی بارها و بارها نگوید که حاضر است همه جام های باشگاهی اش را بدهد تا تنها یک جام ملی تصاحب کند. حرفش درست است چرا که همه می دانند ارزش و اعتبار جام ملی که از هویت و سرزمین آن فرد نشأت می گیرد و هر چهار سال یکبار تکرار می شود چقدر ارزشمندتر از هر جام باشگاهی است.

وقتی مسی و یارانش در دو بازیِ آخر خانگی هر چه زدند به در بسته خورد بی رحم ترین حالت ممکنِ فوتبال به طور جدی تصور شد. گویا قرار نبود برای مسی ضمانتی بکند. داشتم خودم را برای نوشته ای این گونه آماده می کردم «این بار آرژانتین نه در فینال بلکه در نطفه خفه شد» این ناکامی نه در پرونده ی فوتبال آرژانتین بلکه در پرونده ی فوتبال دنیا ثبت می شد چرا که تیم هایی نظیر آرژانتین و بازیکنانی نظیر مسی تنها متعلق به سرزمین خود نیستند، آن ها به هر نقطه از جهان تعلق دارند.

تب، انتظار و اعتراض فوتبال دنیا در مورد آرژانتین این گونه بود چرا که هنوز کار به آخر نرسیده بود ولی صدای غیبت آرژانتین بلند و گوش خراش به همه جای جهان رسیده بود. بی سبب نبود که یک تحقیق پیش بینی کرده بود که در صورت غیبت آرژانتین ممکن است تعداد زیادی ازعاشقان او با سکته جانشان را از دست بدهند.

برای فوتبال دوستان دنیا که محبوب ترین تیم دنیا را طرفداری می کنند این اتفاقِ ناگوار ممکن بود البته این دست آدم ها نه تنها طرفدار آرژانتین بلکه عاشقان فوتبال اند که با خود می پندارند چهار سال انتظار در عظمت جام جهانی با خالی شدن راه راه پوش های لاجوردی آیا لذت دیدن را معنا می کند یا نه ؟! تورنمنتی که تیزر و تیترهای فوتبالی اش از گل های مارادونا و مسی ساخته می شود. لباس های شبیه به پرچمی که با یک بار دیدن تشخیص آن بر هر اهل فوتبالی ممکن است لباسی که روزگاری بر تن ماریو کمپس ومارادونا بود با جامی مملو از چند کیلو طلا! اگر این اَبَر تیم ها این روزها نباشند باید بپرسیم فوتبال دارد به کدام سو می رود؟! به سمتی که تیم های متوسط دارند خودشان را به ابرقدرت ها نزدیک می کنند و فوتبال هم با بی رحم بودن و ناعادلانه بودنش به آنها یاری می رساند.

این اتفاق که رخ می داد نه ماه بعد هر عاشقی این عارضه و تسلیت بزرگ را مثل زمان حذف درک می کرد. می شد شبیه مرگ در لحظه ی جشن، جشنی که کارت های آن را بین مردم توزیع کرده اندو اجبار در برپایی مراسم آن دارند حال آنکه یک عضو اصلی خانواده اش غایب است و همه در اندوه او به سر می برند. خودم را برای این نوشته ها آماده کرده بودم که این بار بر خلاف دوره های قبل زور بی رحمیِ فوتبال به مسی نرسید و او با معجزه اش دنیا را شگفت زده کرد.

مسی به تنهایی کافی است تا بیشترین سهم را از بزرگترین تورنمنت فوتبالی دنیا طلب کند جدا از همراه شدن یارانش با او که هر کدام در باشگاه هایشان یک اسطوره اند و آقایی می کنند. فوتبال اگر کمی منصف باشد آرژانتین به حق خود می رسد نه اینکه او را حذف کند و هیچ حقی برای او قائل نباشد به همین دلیل است که مربی آرژانتین چنین می گوید« این مسی نبود که به مردم آرژانتین، جام جهانی بدهکار بود بلکه این فوتبال بود که به مسی یک جام جهانی بدهکار بود.

کوتوله های سرزمین آفتاب وقتی دور هم جمع می شوند تیم محبوب دنیا را خلق می کنند تیمی به رهبری کینگ لئو که روزنامه نگار آرژانتین او را مسیِ مسیح خطاب می کند و همتای دیگرش او را معجزه گر می نامد به راستی که او پیامبر فوتبال است همین ها که تا دیروز او را به کم کاری متهم می کردند و مسیح را به صلیب می کشیدند حالا باید شکرگزار او باشند و از اوطلب مغفرت و بخشش کنند. قطع به یقین مسی هم می بخشد.

مهدی میرابی نویسنده و روزنامه نگار

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=441405
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل