قطع رابطه دیپلماتیک با عربستان بر حج تمتع تاثیر می‌گذارد/ بودجه‌ای در سال 94 برای جشنواره عمار مصوب نشده/ اجماع هیات نظارت بر لغو مجوز یالثارات
+ پ -
قطع رابطه دیپلماتیک با عربستان بر حج تمتع تاثیر می‌گذارد/ بودجه‌ای در سال ۹۴ برای جشنواره عمار مصوب نشده/ اجماع هیات نظارت بر لغو مجوز یالثارات

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتفاق جدید و قطع ارتباط دیپلماتیک اعلام شده بر روابط فرهنگی و اعزام حجاج بر حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بیست و دومین نشست خبری حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان وزارت ارشاد برگزار شد.

* رفتار عولانه و شتابزده در قطع روابط با ایران نشانه دیگری از سردرگمی و سرپوش گذاشتن بر جنایات عربستان است

نوش آبادی در این نشست با اشاره به شهادت شیخ نمر متنی را قرائت کرد و گفت: شیخ نمر به دست حکام عنود و گستاخ سعودی به شهادت رسید. بی شک اعدام شیخ نمر در راستای سیاستهای استعماری و نیات شوم دشمنان اسلام ایجاد تفرقه میان مذاهب  اسلامی و تشدید اختلاف میان شیعه و سنی بود.

سخنگوی ارشاد اشتباه دیگر مقامات عربستان را اعلام قطع ارتباط دیپلماتیک دانست و متذکر شد: اشتباه دیگر قطع ارتباط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران بود که نشاندهنده بی خردی، بی تدبیری و ناپختگی مسئولان سیاست خارجه دولت عربستان است. که نشان داد رفتار عولانه و شتابزده عربستان در قطع روابط با ایران نشانه دیگری از سردرگمی و سرپوش گذاشتن بر جنایات عربستان است.

*تاثیر قطع رابطه دیپلماتیک میان ایران و عربستان بر حج عمره و تمتع

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوال اول پیرامون موضع و اقدام ارشاد در برابر عمره و ماموران خاطی چیست؟ ارشاد اعلام تعلیق عمره را کرد اما از سوی دیگر قرعه کشی عمره دانشجویی در دانشگاه‌ها برگزار شده این چه توجیهی دارد؟ آیا شاهد اقدام عملی و تحریم به جای تعلیق خواهیم بود؟ تا زمانیکه ماموران خاطی مجازات نشوند ما بر تصمیم خود باقی هستیم. تا امروز منتظر بودیم چرا که این حداقل کار مبنی بر تنبیه دو مامور هتاک و گستاخ بود. اما متاسفانه تا امروز تنبیهی صورت نگرفته و این اولین شرط ما بود و شروط دیگر از عذرخواهی و تامین امنیت زایران بر قوت خود باقی است. اما باید دید اتفاق جدید و قطع ازتباط دیپلماتیک اعلام شده بر روابط فرهنگی و اعزام حجاج بر حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد؟

* سیاست سازمان حج بر این بود که خود را درگیر مسایل سیاسی نکند

وی ادامه داد: گرچه سیاست سازمان حج بر این بود که خود را درگیر مسایل سیاسی نکند چون حج موضوع دینی و معنوی است و فارغ از مباحث سیاسی دنبال می‌شود، اما به طور طبیعی چنین مواردی تاثیرات خود را می‌گذارد. نمی‌توانیم اظهار نظر صریحی داشته باشیم که قطع روابط با عربستان تاثیرگذار بر روند برنامه حج ما در سال آینده خواهد داشت یا نه. ثبت نام حج از بهمن اغاز می شود منتظر اعلان نظر مسئولان کشور خواهیم بود که آیا در سال آینده اعزام برای حج صورت می‌گیرد یا نه. باید منتظر باشیم ببینیم این قطع روابط دیپلماتیک تاثیر بر حوزه های معنوی دینی و حج می‌گذارد یا نه.

وی درباره حکم دو مامور خاطی تعرض گفت: تاکنون اقدام عملی انجام نشده است آن حکم اقل که صادر شده بود شاهد بودیم که سخیف بود و اجرا هم نشده است.

* همکاری با شبکه های ماهواره ای خارج از کشور تخلف است

وی در پاسخ به سوال دوم در زمینه پیوستن افراد و بازیگران به شبکه های خارجی فارسی زبان و موضع وزارت ارشاد توضیح داد: بارها اعلام کرده ایم که هرگونه همکاری با شبکه های ماهواره ای خارج از کشور که اغلب معاند جمهوری اسلامی ایران هستند تخلف محسوب می‌شود. همکاری با شبکه های تلویزیونی و رادیویی بیگانه ممنوع است اگر تعمدی باشد برخورد صورت می‌گیرد.

* ردیف بودجه ای در بودجه سال٩۴ در مجلس به عنوان جشنواره عمار مصوب نشده است

نوش‌آبادی در پاسخ به سوالی درباره بودجه جشنواره عمار و اینکه چرا دولت این بودجه را تخصیص نداد چرا که مصوبه مجلس بود و باید عملی می‌شد، افزود: این اظهار نظر برخی نمایندگان مبنی بر اختصاص بودجه برای جشنواره مردمی عمار درست نیست. ردیف بودجه ای در بودجه سال٩۴ در مجلس به عنوان جشنواره عمار مصوب نشده و نیامده است. اعتباری در بودجه برای فیلم‌های فاخر مصوب شده توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به دستگاه‌های فرهنگی ابلاغ نشده ما هم بودجه‌ای برای حمایت از اینگونه جشنواره‌ها نداشتیم. کمک‌های ارشاد به جشنواره‌ها بنا به درخواست آنها ارایه می‌شود اما درخواستی از سوی مسئولان جشنواره عمار رسما و کتبا نیامده است.

* جشنواره عمار را معارض با جشنواره‌های دیگر نمی‌دانیم

وی ادامه داد: اولا بودجه مشخصی در ردیف بودجه کشور نیست ضمن اینکه درخواستی هم دریافت نکرده ایم اما از ورود فیلمسازان و هنرمندان برای تقویت صنعت سینما حمایت می‌کنیم ما جشنواره عمار را معارض با جشنواره‌های دیگر نمی‌دانیم.

* همچنان با افزایش تعرفه کاغذ مخالفیم

نوش‌آبادی همچنین گفت: اعلام کردیم که با افزایش تعرفه کاغذ مخالفیم چرا که منجر به افرایش کاغذ در داخل و گرانی و تورم میشود این مخالفت همچنان باقی است.

* بعید است نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب برود

سخنگوی ارشاد درباره نمایشگاه کتاب و نامه جنتی به قالیباف گفت: بعید است نمایشگاه سال آینده در شهر افتاب برگزار شود.

* بودجه تئاتر و بودجه فرهنگی سال ۹۵؛ رشد ۲۰ درصدی سال ۹۵

وی پیرامون بازسازی تئاتر شهر گفت: به دلیل تنگنای مالی و اعتباری تاکنون بودجه کافی برای تکمیل و بازسازی اماکن هنری فرهنگی صورت نگرفته است. در بازدید اقای جنتی از محل تئاتر شهر دستورات لازم برای تسریع در تکمیل و تحویل آن در آینده نزدیک داده شد اما می دانیم بودجه ها کافی نیست و اعتبارات پاسخگوی نیازهای جامعه هنری ما بویژه تئاتر نیست. پیگیری های زیادی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای افزایش بودجه هنر و تاتر و هنرهای نمایشی صورت گرفته که امیدواریم به موقع سالن‌های در حال بازسازی تئاتر شهر تحویل شود.

نوش آبادی درباره بودجه ارشاد در سال ٩۵ گفت: بودجه هنوز نهایی نشده است و به مجلس هم نرفته اما بودجه ما با رشد ٢٠ درصدی همراه خواهد بود.

* یالثارات لغو پروانه شد/ بهار توقیف

وی همچنین درباره لغو مجوز نشریه یالثارات گفت: اجماع در هیات نظارت بر مطبوعات وجود داشت که یالثارات تخلف کرده و لغو پروانه شد. این نشریه بر تخلف خود اصرار داشت و اجماع بر لغو پروانه داده شد. «روزنامه بهار» به دلیل اقدام علیه نظام که از سوی قوه قضاییه خواستار توقیف شده بود، در حال حاضر توقیف شده است. باید التزام به قانون داشته باشیم با توجه به ورود دادستانی بر موضوع گزارش هیات نظارت بر مطبوعات به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.

* حمله به سفارت عربستان مشکوک است

وی پیرامون حمله به سفارت عربستان نیز اینگونه پاسخ داد: پرهیز می‌کنم که به مسایل حوزه سیاست خارجه بپردازم اما آنچه تحلیل شده ظاهرا مشکوک بوده و این اقدام از سوی مردم نبوده است. ممکن است سناریوی افرادی باشد که در پی ایجاد تنش هستند. مراکز دیپلماتیک در هر کشوری از مصونیت برخوردار هستند و عناصر مشکوک شناسایی و بازداشت شده اند.

* افتتاحیه فیلم فجر در تالار وحدت اختتامیه برج میلاد/ ۲۸۹ فیلم رسید

وی در ادامه به جشنواره فیلم فجر اشاره و گفت: بر اساس تصمیم ارشاد کاخ مردمی جشنواره در پردیس سینمای ملت خواهد بود. ٢٨٩ فیلم در جشنواره سال٩۴ فیلم فجر ارائه شده است. اغاز جشنواره١٢ بهمن در تالاروحدت و اختتامیه ٢٢ بهمن در برج میلاد است. بخش ملی فیلم فجر در بهمن و احتمالا بخش بین الملل در اردیبهشت٩۵ بزپا میشود اما هنوز قطعی نیست.

کاخ جشنواره فیلم فجر برج میلاد خواهد بود و تعداد سالن‌های بخش مردمی ٢٧ سالن در ١۴ سینما با تعداد هشت هزار و ۴٣۴ صندلی است. در بخش نگاه نو فیلم اولی ها ٣۴ اثر ثبت نام کرده اند که در نهایت ١١ اثر انتخاب و اسامی انها شنبه اعلام شد. در بخش سودای سیمرغ ۶۶ فیلم دیده شد که در نهایت ٢٢ اثر توسط هیات داوران انتخاب شد هفت فیلم هم در بخش انیمیشن در برنامه ها گنجانده شده است. ٨۵ فیلم مستند فرم پرکرده اند که ٧۶ اثر بازبینی شده و ٩ اثر هم به دبیرخانه نرسید و تصمیم پیرامون منتخبین طی هفته جاری اعلام می‌شود. در بخش هنر و تجربه ٨٧ اثر فرم پرکرده اند که در هفته جاری تصمیمات ارایه می شود.

وی درباره واگذاری ارکسترسمفونیک و ملی به بخش خصوصی آن را مطرح ندانست و گفت ممکن است در حد پیشنهاد باشد.

وی درباره قطع رابطه دیپلماتیک عربستان و ایران گفت: این نشان دهنده بی خردی بی تدبیری و ناپختگی مسئولان سیاست خارجه عربستان است. رفتار عجولانه و شتابزده عربستان نشانه دیگری از سردرگمی و سرپوش گذاشتن بر جنایات عربستان بود

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff