تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 441040
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۴۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پای لنگ هرمزگان در حوزه درمان؛

قطب اقتصاد کشور از کمبود فضای بیمارستانی و پزشک متخصص رنج می برد

از شرق تا غرب هرمزگان محرومیت در حوزه بهداشت و درمان بیداد می کند از این رو کمبود امکانات پزشکی و نبود پزشک متخصص مشکلات بسیاری را برای مردم این استان به بار آورده است.

قطب اقتصاد کشور از کمبود فضای بیمارستانی و پزشک متخصص رنج می برد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مشکلات بخش بهداشت و درمان هرمزگان در دهه های اخیر سرفصل تمامی ضعف ها و کاستی هایست که عواقب شوم آن دامن گیر مردم مظلومی شده که هیچ چشم داشتی به درآمدهای این استان ندارند.

از شرق تا غرب هرمزگان محرومیت در حوزه بهداشت و درمان بیداد می کند و با گذشت نزدیک به چهار دهه از انقلاب بسیاری از شهرستان های هرمزگان از خدمات اولیه درمانی محروم هستند.

وضعیت حوزه درمان در مرکز استان دست کمی از محروم ترین نقاط هرمزگان ندارد و تاکنون صدها نفر قربانی کمبودهای این حوزه شده اند.

ساکنان هرمزگان از اعماق سواحل مکران و ارتفاعات بشاگرد تا شرقی ترین نقطه پارسیان به دلیل کمبود امکانات پزشکی و نبود پزشک متخصص مشکلات بسیاری را متحمل هستند که برای رفع مشکلات درمانی خود یا باید عازم بندرعباس شوند و یا به استانهای دیگر سفر کنند از این رو استان های همجوار با هرمزگان مانند یزد، کرمان و شیراز بیشترین مراجعات  پزشکی هرمزگانی ها دارد.

امکانات پزشکی و بهداشتی دربندرعباس به هیچ وجه جوابگوی نیاز مردم نیست و بیمارستان جامع شهر در بسیاری از بخش ها دارای مشکلات عدیده ای است که تداعی گر محرومیت بی حد و حصر در این استان است.

این استان در سال های اخیر شاهد اقدامات قابل ملاحضه و گام‌های بلندی برای رفع نواقص بوده اما کمبودها موجب شده تا مردم از ابتدایی ترین حقوق طبیعی خود محروم بمانند.

تجهیزات ناقص پزشکی، کمبود پزشک و نارسایی های دارویی موجب نارضایتی روزافزون مردم شده و خدمات اکنونی پاسخگوی جمعیت استان بزرگ و مهاجر پذیر هرمزگان نیست.

از جمله اقدامات دولت یازدهم در هرمزگان احداث و تجهیز چند بیمارستان در شهرستان های مختلف و وعده ساخت چندین مرکز درمانی بود که با یک بررسی ساده می توان میزان رضایتمندی شهروندان را دریافت.

سهم حداقلی روستائیان از بیمارستان بستک

اردیبهشت ۹۴ بود که بیمارستان۶۴تخته خوابی بستک با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد؛این بیمارستان در فضایی به وسعت شش هزار و ۷۰۰ مترمربع و با اعتباری افزون بر ۲۲۰ میلیارد ریال احداث و تجهیزات این بیمارستان با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال از محل منابع دانشگاه و اعتبارات طرح تحول سلامت خریداری و تامین شده است.

بیمارستان فارابی شامل بخش های داخلی، جراحی، اطفال، سه اتاق عمل ، شش تخت ICU، شش تخت CCU ، کلینیک های اطفال، زنان، ارتوپد، داخلی، قلب و عروق، چشم پزشکی، کلیه و اعصاب و روان است.

از آنجایی که در بسیاری از روستاهای بستک درمانگاه وجود ندارد و اکثر درمانگاه ها بصورت شبانه روزی فعالیت ندارند مردم برخی از روستاها پس از پیمودن مسافت ۱۰۰کیلومتری و رسیدن به این مرکز درمانی امکان استفاده از خدمات بیمارستان را ندارند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان راجع به عدم پذیرش بیماران اورژانسی در بیمارستان فارابی بستک گفت : دارندگان دفترچه بیمه روستایی باید اول به درمانگاه حوزه خودشون مراجعه کنند و پزشک عمومی مستقر در درمانگاه بیمار را معاینه میکند و اگر تشخیص دادند که برای بهبود نیاز به متخصص دارند در دفترچه  بیمار مهر میزند و بالای دفترچه برای هر متخصصی که لازم باشد می نویسد ، بعد بیمار میتواند به بیمارستان فارابی مراجعه کند.

بیمارستانی فاقد امکانات پزشکی

تنها بیمارستان شهرستان بشاگرد از فقدان امکانات اولیه و کادر متخصص پزشکی رنج می برد؛این شهرستان ۴۰ هزار نفری با یک بیمارستان فاقد امکانات اولیه اداره می شود و خدمات آن فقط به تزریق آمپول محدود است.

مردم بشاگرد در صورت ابتلاء به کم اهمیت ترین بیماری مجبور هستند با وجود فقر مالی،با پرداخت هزینه های هنگفت برای درمان به شهرستان های مجاور سفر کنند و در آن شهر آواره کوچه و خیابان شوند.

عدم وجود متخصص زنان و زایمان درشهرستان بشاگرد خطرات جبران ناپذیری را برای برخی از بانوان این شهرستان به هنگام بارداری دارد و از طرفی عدم حضور متخصص بیهوشی و جراح عمومی برای قربانیان حوادث جاده ای که نیاز به اقدامات اولیه و ثانویه به هنگام حادثه و صدمه دیدن داشته باشند می تواند بزرگترین بحران به شمار بیاید.

بیمارستانی که در مرکز شهرستان بشاگرد بنا شده تنها با یک پزشک عمومی و تعدادی پرستار اداره می شود و تنها خدماتی که درآن ارائه می شود ویزیت عمومی،رادیولوژی وآزمایشگاه است که این خدمات در یک درمانگاه روستایی و یا شهری هم وجود دارد و نیازی نیست که تابلویی با نام بیمارستان بر سردر این ساختمان نصب شود اما هیچ خدماتی که ویژه یک بیمارستان باشد به مردم ارائه نگردد.

عقب ماندگی جاسک از طرح توسعه درمانی

طرح توسعه سواحل مکران از جمله وعده های بارز حسن روحانی بود که انتظار می رفت حداقل شهرستان استراتژیک جاسک در حوزه درمان متحول شود اما بحران درمان در کرانه های مکران همچنان موج می زند و مردم از ابتدایی ترین خدمات پزشکی محروم هستند از این رو  برای یک سرماخوردگی ساده باید خود را به مرکز استان برسانند.

شهرستان جاسک  در بسیاری از شاخص های سلامت با کشور فاصله دارد و کمبود تخت بیمارستان و فضای کنونی بیمارستان جاسک پاسخگوی مراجعات مردم نیست.

چشم انتظاری ها برای تکمیل کلینک بیمارستان جاسک، احداث درمانگاه روستایی و استقرار پزشکان متخصص ادامه دارد و خبری از رشد و پیشرفت وضعیت درمانی در جاسک نیست.

بیمارستانی مجهز اما بدون پزشک معالج

بیمارستان بزرگ امام علی (ع) رودان  در سال ۹۵ با حضور وزیر محترم بهداشت افتتاح شد و انتظار می رفت که دستگاه های پیشرفته از قبیل دستگاه سی تی اسکن و یا ام آر آی در این بیمارستان برای ارائه خدمات به شهروندان فراهم شود تا بیماران به شهرستان های دیگر استان برای درمان عزیمت نکنند، اما کمبود پزشک و فقدان متخصص در این مرکز بیماری موجب شده تا مردم هنوز طعم رفاه درمانی را نچشند و برای ساده ترین امور درمانی به بندرعباس مراجعه کنند.

یکی از مشکلات بسیار مهم که موجب سرگردانی خیل عظیمی از بیماران شده، نبود پزشک عمومی به تعدادکافی در بخش اورژانس بیمارستان امام علی (ع) رودان است که علاوه بر ایجاد نارضایتی مردم و بیماران، موجب تجمع و صف های طولانی و یا ارجاع آنان به سایر مراکز درمانی خصوصی و خیریه می شود.

وعده برزمین مانده تدبیری ها در میناب

شهرستان میناب به عنوان محور شرق هرمزگان نیاز درمانی جمعیت شهرستان‌های جاسک، بشاگرد، سیریک، رودان و حتی روستاهای برخی استان‌های همجوار را  تامین می‌کند اما امکانات و فضاهای درمانی موجود میناب نه تنها جوابگوی نیاز مردم این شهرستان نیست و با توجه به حجم مراجعات درمانی در انجام وظایف خود می لنگد.

خرداد ماه ۹۴  بود که عملیات ساخت بیمارستان دوم میناب آغاز شد بیمارستانی که قرار بود در زمینی به مساحت ۴۲ هزار متر مربع و زیر بنای ۱۳ هزار و ۵۳۱ متر  طی سه سال آینده با کمک بخش خصوصی  به بهره‌برداری برسد تاکنون اقدام قابل مشاهده ای را به خود ندیده است.

این بیمارستان قرار بود با ۱۶۰ تختخواب و ۸ طبقه در بخش هایی همچون اورژانس، پلی کلینیک، عکس برداری های پزشکی داروخانه و فیزیوتراپی و تمام امکانات یک بیمارستان مجهز شود که تاکنون تمام این حرف ها در حد وعده مانده است.

اکنون با گذشت دو سال از وعده دولت و رفت و آمدهای مکرر وزرا و مقامات کشوری به میناب خبری از تخصیص اعتبار یا عملیات ساخت بزرگترین مرکز درمانی شرق هرمزگان نیست.

احداث این بیمارستان نقش بسزایی در بهبود وضعیت حوزه شرق هرمزگان داشت اما همچنان اندرخم یک کوچه مانده و کلنگ آن در زمین گیر کرده است.

غبار فراموشی بر سر بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی بندرعباس

بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی پیامبر اعظم بندرعباس بود که با گذشت عمر یک دولت‌ این پروژه همچنان متوقف مانده ودر بلاتکلیفی به سر می برد است.

این پروژه درمانی مصوب شده یکی از طرح‌های ملی در استان هرمزگان محسوب می شود که در سال۹۴ زمین برای این بیمارستان از سوی سازمان مسکن و شهرسازی واگذار شد و مقرر شد به صورت فاینانس “تأمین منابع مالی طرح‌های تولیدی توسط مؤسسات مالی” و با مشارکت شرکت های خارجی عملیات ساخت آن آغاز شود.

نیاز مبرم استان بزرگ و مهاجر پذیر هرمزگان به مراکز درمانی و بهداشتی مجهز به واسطه رونق فعالیت های اقتصادی هر روز حادتر می شود لذا شرایط کنونی و ضعف زیرساخت های درمانی در حالی رقم می خورد که از اول انقلاب تا کنون هیچ بیمارستان مجهز و بروزی در این شهر ساخته نشده است.

با وجود اقدامات دولت یازدهم در حوزه بهداشت، درمان و سلامت هنوز مردم هرمزگان در شرایط نامناسبی به سر می برند و از بسیاری از خدمات درمانی محروم هستند از این رو مردمی که طعم محرومیت با پوست و خونشان عجین شده و درد و بیماری نیز برآنان تحمیل شده باید برای دریافت خدمات مناسب پزشکی عازم استان های همجوار شوند.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=441040
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,222 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل