تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 390679
تاریخ انتشار:پنج‌شنبه 09 فوریه 2017 - 8:21| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

قشم سرزمین نجیب و عجیب

فریبا کلاهی ، اعضای خانه مطبوعات و از رسانه های فعال استان البرز در سفر به جزیره قشم به عجایب و شگفتی های این منطقه از جنوب ایران پرداخته و این زیبایی ها رشته تحریر در آورده است .

قشم سرزمین نجیب و عجیب

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از قشم آزاد ، سفری کوتاه و به یاد ماندنی بود .نه مانند سفرهای سند باد به بغداد . نه مانند سفر به سرزمین عجایب . این سفری بود به پاره نا گسستنی تن ایران ،خلیج همیشه فارس ،نگینی به نام قشم . سرزمین تاریخی که در دوران ساسانیان ابرکاوان نام داشته‌است.

برخی شهرهای جنوبی کشور را ندیده بودم و قشم از آن دسته بود و دریغ و صد دریغ برای آنان که به این چین و شکن دامن گستر میهن قدم نگذاشته اند.این مهم به همت خانه مطبوعات استان البرزمیسر شد.

تمام ۱۸ ساعتی را که در قطار راحت و در جوار  کارکنان بسیار مودب و مهربانش با دوستان و همکاران رسانه ای به شادی و گپ و گفت طی کردیم ،کیلومتر هارا می شمردم تا هرچه زودتر خاک قشم را لمس کنم و بوی شاخاب همواره فارس را در ریه هایم حبس کنم.

قم، کاشان، اردستان، نایین، اردکان ،یزد، انار،شهر  بابک،سیرجان،بافق،حاجی آباد، بندر عباس همه خوشحال بودیم که چنین فرصتی را یافته ایم که تیمی تخصصی از اهالی رسانه ،راهی چنین سفرخاص و پرمایه ای شویم. یک واگن و اندی از قطار را خبرنگاران اشغال کرده بودند و این برای خدمه و مسافرین قطار بسیار جذاب بود و از تصوراتشان درباره خبرنگاران صحبت می کردند .

 

photo_2017-02-06_13-08-13

 

 

“دوستی می گفت یکی از مسافران پرسیده است براستی شما خبرنگارید؟ روزی در تلویزیون شنیده بودم وضعیت معیشتی شما اصلا خوب نیست و تا صبح گریسته بودم اما تیپ و ظاهر هیچ کدام شما به فقرا شبیه نیست!!!!”

 

بخش دوم سفر مسیر دریایی و لنج سواری

وقتی لنج چون دلفین های بازیگوش، آبهای نیلگون خلیج فارس را بالا و پایین می پرد و از بندر عباس دور می شوی، وسعت و عظمت ایران سربلندت می کند . حضور پرتعداد کشتی های باری رونق و امنیت را یاد آور می شود . ذوق لنج سواری و عکسهایی به رسم فیلم های دریایی آغاز می شود و همه می خواهند بر روی عرشه جمع شوند و از این مسیر زیبا و رویایی عکس بگیرند و لذت ببرند.

مرز آبراهی تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس: ( ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان) ،تقریبا از سواحل جنوبی جزیره قشم،عبور می کند .قشم بر بلندای کانالی ایستاده است که حجم وسیعی از نفت و گاز جهان برای همیشه و ۱۰۰ سال آینده، از آنجا منتقل می شود. همین موقعیت خاص است که قشم را از سایر جزیره های خلیج فارس متمایز می کند.

وقتی حدود ۳۰ کیلومتر چون مرغان دریایی پرکشیده و به سواد قشم برسی، اگرچه مانند تصورات کارتونی از جزیره ای با انبوه نخل و  پرواز مرغان دریایی خبری نیست ساختمان های بلند تورا به خود می خوانند “به قشم خوش آمدی … ”

 

ورود به جزیره و هتل

در شرقی‌ترین نقطه جزیره به شهر قشم می رسی که موقعیت مهم استراتژیک آن، از قدیم مورد توجه بوده و پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری-صنعتی محسوب می شود.

با همان نشاطی که در همه مسیر رفت داشتیم به هتل المپیک رسیدیم .جایی که زیبا ترین چشم انداز را به ساحل داشت و کوتاه ترین مسیر تا زیبای نیلگون و ساحلی مرجانی، که باید رفت و دید .غروب و طلوعی بسیار منحصر به فرد که با هیچ دریا و دریاچه ای قابل قیاس نیست .اگر فقط به سواحل دریای خزر سفر کردی، تو مپندار که خلیج فارس را دیده ای !

برای دیدنش سر از پا نمی شناختم به محض جا به جایی وسیله ای کرایه کردم و شهر را گشتم و با بومی ها و مغازه داران به گفتگو نشستم و از سنت ها پرسیدم .

کرایه های بسیار ارزان تاکسی های مدرن و شیک، دغدغه ای باقی نمی گذارند. پاساژهای مجلل و مراکز خرید متعدد با همان ویژگی های مناطق مرزی دوره ام کردند. قیمتها مناسب بود اما چشمانم در پی فرهنگ و بوم مردم قشم می گشت .

کسی آدرسی از بازار سنتی و جایی برای فروش لباس و صنایع دستی نداشت. بازار قدیم نیز، مدرنیته را با قیمت مناسب می فروخت. آن هم از نوع کشور های شرقی .تجار بیشتر لاری و شیرازی یا مازندرانی بودند و خریداران اغلب اصفهانی .

 

قشم بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان ، با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع از ۲۳ کشور دنیا وسیع‌تر است. به طور مثال قشم ۲٫۵ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۱٫۵ برابر هنگ‌کنگ، پنج ‌برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماکائوست. طول جزیره حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است.

سالها دستخوش تصرف پرتغالی ها و هجوم ستاره های خیالی مردم بومی قرار گرفته است !(دره ستارگان) دره ای مرموز که برخی راهنمایان دروغین از نقش های هخامنشیان بر روی دیواره فرسایشی باد و شنش! داستان می سرایند، نقش فسیل ها و طاق ها و دهلیزها  و غار ها وعجایب قشم ، از آبادی ها و شهرهای هزاران سال پیشش قصه ها می گویند.

 

این جزیره دو چهره دارد

یک روی آن تجارت و گردش بازار واردات است که متاسفانه به دلیل نا آگاهی، کمبود اطلاعات، فقدان فرهنگ سفر و عدم ایجاد زیر ساخت های آموزش گردشگری،بخش اعظم مسافران جنوب ،جذب این رویکرد سفرشده و بخش های بسیار مهم و اثر بخش و به یاد ماندنی اکو بوم ،گردشگری تاریخی فرهنگی ،ورزشی ،تعامل با ساکنان بومی، آشنایی با هویت ملی میهنی در بخشی دیگر از کشور، مغفول مانده است.

در گفتگو با مدیرکل روابط عمومی و بین الملل منطقه آزاد قشم این موضوع را مطرح کردم و او در بخشی از انتقاداتم همراه بود و یادآور شد که بخش تولید و فروش صنایع دستی، به روستاها واگذار شده است که اقتصاد روستایی را پشتیبانی کند .اگرچه با این ایده بسیار موافقم اما باید نمونه هایی از آن درمنطقه شهری و در اختیار مسافران قرار گیرد تا انگیزه های لازم برای سفر به روستا و خرید و آشنایی با محصولات فرهنگی و بومی منطقه ایجاد کند. عدم نصب تابلوهای برانگیزاننده در لابی هتل ها یا حداقل هتل محل اقامت ما خبرنگاران ،عدم ارائه بروشور های راهنمای شهر و محصولات ،خود یک حلقه مفقوده است و در امر مدیرت گردشگری ضعف محسوب می شود.

 

عجایب هفتگانه جهان را در قشم ببینید

جنگل عجیب و دوگانه زیست حرا که ساعاتی زیر آب و ساعاتی روی آب است . غار های عجیب و حیرت انگیز و طبیعی نمکدان و خور بس، روستاهای گردشگری و بی بدیلی چون لافت و معماری حیرت انگیزش ،خانه های مسافر پذیر متعدد روستایی ،نوع اقلیم آب و هوایی و پوشش گیاهی، پوشش مردم بومی ،موسیقی فولکلور محلی،اسکله ،ژئوپارک ،درخت های رو به انقراض انجیر معابد که خوشبختانه در آزمایشگاهی در استان عزیز البرز در حال احیا شدن هستند،همه و همه جواهرات بی قیمتی هستند که در جعبه سفر به قشم نهفته است و یک از هزاران است.

ساعاتی را که به لطف سازمان منطقه آزاد قشم، مهمان خانه ناخدا امینی بودیم،هرگز از یاد نخواهم برد .خانه ای با معماری ویژه جنوب و نخلهایی سرحال و اتاق های بزرگ و ناهاری بی نظیر از میگو و ماهی و گپ و گفت با این پیرمرد زنده دل و ورق زدن ده ها دفتر یادبود دویست برگ که به زبان ها و خطوط متفاوت از گوشه گوشه دنیا امضا شده است. بزرگان لشگری و کشوری و وزرایی که به این خانه آمده اند، خود به تنهایی دانشگاهی است برای یافتن قشم . یافتن گوشه ای دیگر از سرزمین مادری .

فواید منطقه آزاد برای قشم

تبدیل قشم به منطقه آزاد اما،دریچه ای به سوی امید است . برای رفع محرومیت هایی که در پس چهره زیبا و گردشگر پسند این منطقه،برای بومیانش دارد.کمبود آب آشامیدنی و آب سالم که به دستور مستقیم و اکید دکتر روحانی با خرید دو دستگاه آب شیرین کن می رود به خاطره ها بپیوندد و زندگی مردم نجیب قشم را دگرگون کند.

 

در نشست خبری که با این سازمان داشتیم دریافتیم :

علاوه بر اهداف عمومى مناطق آزاد در جهان، با توجه به شرایط منطقه اى و سایر ملاحظات اهداف دیگرى نیز براى منطقه آزاد قشم در نظر بوده است که از جمله می توان  به آزاد سازى فعالیت‌هاى اقتصادى از قید و بندهاى قانونى و مقررات پیچیده،گسترش بازارهاى صادراتی ،استفاده از فناورى‌هاى پیشرفته و به روز جهان، افزایش درآمد ارزى کشور، یارى رساندن به توسعه صنعتى، ایجاد زنجیره هاى جدید تکنولوژیک، ارتقاء توان سیاسى کشور و بهبود موقعیت منطقه‌اى و بین‌المللى،محرومیت زدایى جزیره و گسترش ظرفیت‌هاى اشتغال،توسعه اجتماعى فرهنگى جزیره اشاره کرد.

از سوی دیگر مزایا سرمایه گذاری در قشم موضوع قابل توجهی است که معافیت مالیاتی ۳۰ ساله جهت شرکتهای فعال در منطقه ( ثبت شده در منطقه)،معافیت از پرداخت هر گونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی جهت تولید کنندگان، ورود کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور به میزان ارزش افزوده،آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف صد در صد،مقررات ساده و مناسب نیروی کار،صدور ویزا برای خارجیان در مبادی ورودی منطقه آزاد از آن جمله اند.

 

تنوع در سفر را با قشم تجربه کنید

برای آنان که در پی سفری دیگر گونه هستند و تنوع و هیجان و لذت خوراکی های سنتی و موسیقی بومی ،تعدد جاذبه های دیدنی را در یک بسته سفر می خواهند ،قشم پیشنهادی عالی است .

خرید می کنی خریدی مادی و معنوی، چشم و جانت سیراب می شود از طبیعت و آب و خشکی ،نخل و حرا و لور و صدف و شتر و کروکودیل و دلفین و مرغان دریایی ،ساحل مرجانی ، قلعه های تاریخی، کوههای قشم با شکل هایی غریب که برخی جاده های جدید چون تیری از میان قلبشان گذشته است . برقع می بینی و چادرهای رنگی و دستان حنا بسته و رنگ می گیری از این مردم،رنگ یک رنگی و بی ریایی . بی نظیر ترین میوه جهان کنار با آن همه زیبایی و طعم و خاصیت که ارزش غذاییش از گندم بیشتر و ویتامین سی آن از لیمو بیشتراست ،تجربه ای دلچسب است . ماهی مرکب و صدف می خوری و قلیه و خرچنگ، با قیمتی بسیار کمتر از آنچه پرسی کباب است.

سوار برقایق از جزیره خرچنگ ها می گذری و شاهد شنای شادمانه دلفین ها می شوی .لاکپشت هارا نظاره می کنی و ماهیگیران را می بینی .

اینجا قشم است .خورشیدزمستانش هم به اندازه نیمی از آسمان تصورت وسعت و گرما دارد . اگر چه درروزهای سفر ما به اینعجیب ِ
نجیب (قشم)، طبیعت از پس ده ها سال گرمای زمستان شوخی اش گرفت و چنان باران و سرمایی نثارمان کرد که درکمال نا باوری با کاپشن و کلاه و لباس زمستانی در ساحل زیبای قشم قدیم زدیم و به علت توفانی بودن خلیج فارس از سفر به ناز و هنگام محروم شدیم .

این سفر برای من تنها یک گردش نبود. به عنوان خبرنگاری که دانش آموخته مدیریت جهانگردی است ،نقد و تعریفهای بسیار از قشم می توانم گفت. که در این گزارش نمی گنجد . پیشنهادهای بسیاری می توان ارائه کرد که جذابیت های بی اغراق این منطقه بهتر و در دسترس تر دیده شوند و اصول درست و لذت بخش گردشگری را به مسافران بیاموزند. تا طبیعت بکر و بی بدیل این منطقه حفظ وظرفیت های گردشگری در مسیر توسعه پایدار مدیریت شوند.

باسپاس از خانه مطبوعات البرز و ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه با خانه مطبوعات استان هرمزگان ،امیدوارم تعاملات دوستانه اهالی رسانه هر دواستان در تبادل گردشگر و تعامل تجارب مفید واقع شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=390679
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,972 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی