تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 474463
تاریخ انتشار:شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۸:۲۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی:

قرآن مبنای اصلی زندگی بشر/باید در حیطه مسائل قرآنی تفکر شود

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی گفت: قرآن به عنوان مبناى اصلى زندگى بشر نباید مهجور بماند و باید همواره در معرض تدبر باشد و آن چه براى سعادت انسان ها اقوم است از ظهر و بطن، بلکه بطون آن استخراج شود.

قرآن مبنای اصلی زندگی بشر/باید در حیطه مسائل قرآنی تفکر شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛محمد کرمی نیا، دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص ضرورت پرداختن به مباحث قرآن و علوم انسانى، اظهار کرد: قرآن به عنوان مبناى اصلى زندگى بشر نباید مهجور بماند و باید همواره در معرض تدبر باشد و آن چه براى سعادت انسان ها اقوم است از ظهر و بطن، بلکه بطون آن استخراج شود.

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی با بیان اینکه قرآن در همه مباحث علوم انسانى تأثیر دارد، گفت: با توجه به اینکه قرآن تبیان کل شی است، در همه مباحث علوم انسانى تأثیر دارد و  نمى توان گفت کدام کمتر و کدام بیشتر؟ بستگى دارد که ما بیشتر به کدام یک عنایت بیشترى داشته باشیم اگر فقیه به آیات احکام و عالم اخلاقى به آیات اخلاق و عالم اقتصادى به آیات اقتصادى مى ‏پردازد، دلیل این نیست که قرآن در زمینه هاى دیگر ساکت است.

علوم انسانی باید قرآنی شود

کرمی نیا بیان کرد: مباحث قرآنى با رویکرد علوم انسانى در میان مسلمانان چشم انداز امیدوار کننده ‏اى مشاهده می ‏شود و اگر مسلمانان با رویکرد علوم انسانى به قرآن روى مى‏ آوردند، گرفتار آن چه غربیان به نام علوم انسانى که بر مبانى کفر و الحاد بنا گشته آورده ‏اند، نمی شدند.

وی ادامه داد: اکنون تا حدودى مسلمانى بیدار شده و به فکر افتاده ‏اند که علوم انسانى اسلامى را از آیات و احادیث استخراج کنند، چشم انداز روشنی دیده می شود و باید تلاش کرد تا هر چه زودتر این ایده والاى قرآنى تحقق یابد.

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی به امکانات قرآن پژوهشى در حوزه علوم انسانى و به راهکارهای ارتقاء سطح آن اشاره کرد و افزود: امروزه در حوزه و دانشگاه و پژوهشگاه ها، علوم قرآنى مورد توجه واقع شده و افراد کثیرى در سطح چهار حوزه یا دکترى دانشگاه حضور دارند و برخى به مرتبه اجتهاد رسیده ‏اند.

کرمی نیا بیان کرد: باید از این افراد براى تدبر تام در آیات مربوطه به علوم انسانى تشویق و ایجاد انگیزه کرد و لذا باید تقاضایی باشد تا افراد به فکر عرضه کالاى علمى بیفتند و اگر تقاضا نباشد نه تولید کالا و نه تولید فکر و علم ممکن نیست.

وی بیان کرد: بهترین روش جمع آورى کشف و استخراج قرآن کریم از مباحث علوم انسانى تمام آیاتى است که مى ‏توان اصول و قواعد هر یک از شاخه‏ هاى علوم انسانى را از آن‏ها استخراج و استنباط کرد و البته کسانى از عهده این کار عظیم برمى ‏آیند که با علوم انسانى آشنا و در برخى از آنها متبحر و متخصص باشند.

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی ادامه داد: اگر کسى از روانشناسى یا جامعه شناسى یا علم اقتصادى بى ‏خبر باشد، چگونه مى ‏تواند آیات مربوطه را گردآورى و چینش کند و روانشناسى و جامعه‏ شناسى و اقتصاد اسلامى که بر پایه توحید و کرامت انسان استوار است، پایه گذارى کند؟!

کرمی نیا به تاثیرهای علوم انسانى جدید بر فهم و تفسیر قرآن اشاره کرد و گفت: در جلسه ‏اى برخى از متخصصان تربیت بدنى از مرحوم آقاى فلسفى که در مباحث تربیت اسلامى خبره بودند تقاضا کردند که مقاله ‏اى درباره تربیت بدنى اسلامى ارائه دهد وى گفت شما آراء متفکران غربى را در اختیار من قرار دهید، تا من با اشراف بر آن‏ها بتوانم دیدگاه اسلام را به دست آورم و عرضه کنم تا کسى اشراف بر علوم انسانى جدید نداشته باشد، در این زمینه خام و ناپخته است.

جامعه اسلامى نیاز به تفاسیر تخصصى دارد

وی با بیان اینکه جامعه اسلامى نیاز به تفاسیر تخصصى دارد، افزود: همان‏ طور که فقها به آیات الاحکام مى ‏پردازند و تفسیر تخصصى مى‏ کنند در رشته‏ هاى دیگر هم تخصص تفسیرى لازم است آن مفاهیمى که یک متخصص مدیریت مى ‏فهمد کجا و آن مطالبى که یک ادیب از قرآن بر مى‏ گیرد کجا؟ آیات مربوط به هر فنى را باید به ذى فن قرآن دان و قرآن شناس سپرد.

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه مهمترین راهکارها جهت کاربردى کردن آموزه ‏هاى وحیانى در حوزه علوم انسانى چیست، اظهار کرد: اصولا راهى که غربى ‏ها رفته ‏اند کاربردى کردن علوم انسانى است و ما هم به تقلید آن‏ها همان راه را رفته ‏ایم «خلق را تقلیدشان بر باد داد» اگر مى‏ گوییم باید آموزه ‏هاى وحیانى را در علوم انسانى استنباط کنیم، نمى‏ خواهیم در ویترین بگذاریم یا به موزه‏ ها بسپاریم بلکه باید آنها را کاربردى کنیم قانون‏ گذار و قاضى و مجرى همه باید در این مسیر حرکت کنند مگر مى‏ شود دم از اخلاق قرآنى بزنیم ولى در عمل گرایش به اخلاقی دیگر داشته باشیم؟

کرمی نیا به مهمترین آسیب‏ هاى مباحث قرآن کریم با رویکرد علوم انسانى اشاره کرد و گفت: هرکس وارد این عرصه مهم مى ‏شود، در حین احاطه بر نظرات مطرح در علوم انسانى باید خود را خالى ‏الذهن کند و پیشاپیش خود را به نظری ه‏اى مقید نکند تا بتواند از تفسیر به رأى و تحمیل رأى و نظر خود بر قرآن مصون بماند.

وی بیان کرد: بایسته ‏هایى که مناسب است در پژوهش های قرآن و علوم انسانى مورد توجه بیشتر قرار گیرد اسلامى و قرآنى کردن علوم انسانى است و یکى از اولویت ‏هاى بحث‏ هاى علوم انسانى و قرآنى، به ‏ضرورت و جایگاه آن در حوزه قرآن است و اینکه قرآن به‏ طور کلى این مباحث را مطرح مى ‏کند و قرآن در حوزه مباحث علوم انسانى مطلبى دارد یا خیر؛ و بعد قلمرو این مباحث خیلى مهم است.

دبیر علمی همایش ملی پژوهش های قرآنی در ادامه اضافه کرد: قلمرو باید به ‏طور دقیق رصد شود و یک پیام به دنیا داشته باشیم که ما نمى ‏خواهیم علوم تجربى را کان لم یکن تلقى کنیم بلکه قرآن به کمک علوم انسانى رایج در دنیا و ایده ‏هاى جدیدى را مطرح مى‏ خواهد بکند که قابل اجرا است این قلمرو به ما کمک مى‏ کند که آن اشتباهات که در ذهن افراد است که افرادى زیادى مخالف اسلامى سازى علوم انسانى هستند با این عنوان که امکان ندارد چنین موضوعى و همچنین حوزه قرآن و حوزه علم جدا از هم است و هرکدام خط جداى خود را دارد علوم در حوزه تجربه حرکت مى ‏کند و قرآن هم یک بینش خاص خود را دارد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما اگر پیام پژوهش های ما در این حیطه این باشد که ضرورت اولا دارد، قلمرو آن‏ هم این است و قرآن بدان پرداخته و ما به تمام جزئیات اقتصاد نمى‏ پردازیم ولى به یک سرى بحث ‏هاى که قرآن دارد و مطرح مى ‏کند مى‏ توانیم ایده و نظر بدهیم و نفى علوم تجربى نیست بلکه باید این دو به کمک همدیگر بیایند و سعادت جامعه امروزى را تشکیل دهند.

انتهای پیام/

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=474463
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل