قدیمی ترین چاه های طلا ایران در بندر لافت جزیره قشم
+ پ -
قدیمی ترین چاه های طلا ایران در بندر لافت جزیره قشم

بندر لافت علی رغم ارزش های موجود در آن ، هنوز تا میزان زیادی نا شناخته مانده است. در کنار قلعه تاریخی چاه‌های تل آب یا طلا وجود دارد. چاه‌های آب این مکان نشان از نحوه ذخیره آب که این چاه ها قدمتی طولانی دارند. در دوره هخامنش و زرتشت بوده است بعضی بر این باورند زمان پیدایش آن را به دوره هخامنشی و برخی به دوره ساسانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، در فاصله ای ۷۶ کیلومتری از قشم چاه‌های تل آب یا طلا قرار دارد و این مکان را می‌توانید حتی به عنوان آخرین مکان دیدنی مورد بازبینی قرار دهید چرا که تا فرودگاه فقط ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.

 

پیشینه تاریخی بندر لافت به احتمال زیاد به هزاره اول قبل از میلاد می رسد و آن زمانی است که اولین سکونتگاههای روستایی در جزیره قشم شکل گرفت  و از آن زمان تا کنون وقایع تاریخی بسیار مهمی در منطقه خلیج فارس بوقوع پیوسته است که بی شک نمی تواند بی ارتباط با لافت تاریخی باشد.

 

بندر لافت علی رغم ارزش های موجود در آن ، هنوز تا میزان زیادی نا شناخته مانده است. کمبود منابع ، اسناد و تحقیقات علمی ابهامات زیادی را در مورد این بندر،که لافت نام دارد،ایجاد نموده است. این بندر با سلف آن، لافت کهنه، که روزی چنان معتبر بوده که جزیره قشم نام خود را از آن ها می گرفته است  و برای مدت های طولانی است که در گمنامی کامل قراردارند. یکی از دلایل این مسئله تسلط ظالمانه و پی در پی پرتغالیها، هلندیها، فرانسویها و قبایل عرب ، و بویزهاستیلای پر دامنه انگلیسی ها، قطع ارتباط اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جزیره قشم با پیکره اصلی سرزمین ایران را به دنبال داشته است .

 

به روستای لافت رسیدید وارد روستا شوید و قلعه نادری را ببینید. درست در کنار قلعه تاریخی چاه‌های تل آب یا طلا وجود دارد. چاه‌های آب این مکان نشان از نحوه ذخیره آب که این چاه ها قدمتی طولانی دارند در دوره هخامنش و زرتشت بوده است بعضی بر این باورند زمان پیدایش آن را به دوره هخامنشی و برخی به دوره ساسانی است.

 

حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد چون تکنولوژی چاه کنی و قنات تا آنجا که روشن است خاص گبریان و زرتشتیان بوده است و چاه‌های تاریخی معروف به چاه‌های طلا در ۷۶ کیلومتری قشم در روستایی به نام لافت واقع شده است و این چاه‌ها در نوع خود از جاذبه‌های کم نظیر جنوب ایران است. چاه‌هاى کنده شده در بندر لافت که در سنگ سیست کوه و در مکانى گود حفر شده‌اند و به مثابه ”آرتزین“ عمل مى‌کنند. آب آنها از باران و سرریز تل و صخره بالادست تأمین مى‌شده است به همین دلیل ”تل آو“ نامیده شده‌اند و به مرور به ”طلا“ شهرت یافته‌اند.

 

در بندر تاریخی لافت و در جوار قلعه نادری حلقه های چاه آب فراوانی به چشم می خورد که مردم سخت کوش این منطقه با زحمت فراوان در دل سنگ های شیستی کفه انتهای محوطه حفر کردند.

 

تل مشرف بر این چاه ها با سطح سنگی مرجانی آب باران رو به گودال محل چاه ها هدایت می کند و به علت این که کف چاه ها به لایه های گچی ختم شده است، آب برای مدتی طولانی نسبتا سالم و خنک در آن می ماند ، تعداد این چاه ها به تعداد ایام سال کبیسه ۳۶۶ حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه یکی از آن ها رو باز می کردند و از آن استفاده می کردند.

 

گذشته از این چاههای طلا(تل آو) یک آب انبار بزرگ سنتی، مساجد، خانه های بومی با بادگیر های بزرگشان، درخت نیاز و باز مانده قلعه نادری ( در جوار چاه ها) از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه ست.

 

چاه‌های طلا برای مردم مقدس بوده به ‌طوری که در کنار آن‌ها قربانی می‌کنند و به درختان مجاورش دخیل می‌بندند و هر کدام از چاه‌ها در گویش محلی به اسمی خوانده می‌شود ازجمله غرابو، لوینی و عاشوری و  چاه‌های تاریخی به اشکال متفاوت دایره‌ای، مربع و بیضی است و  برخی نحوه‌ی ساخت آن را مانند چاه‌های ساسانی می‌دانند.

 

چندین درخت کهور کهن، ساقه‌هاى پیچ در پیچ و گره خورده و قطور خود را درون سنگ فرو برده‌اند تا ریشه ‌شان را به آب برسانند. مردم بومى معتقدند که این درخت‌ها حافظ و نگهبان آب چاه‌ها هستند و سرسبزى آنها نشان‌ دهنده وجود آب شیرین در محل است آب شیرین و زلال در سفره زیر زمینى و در سنگ شیست جریان دارد که در گودى‌ها تا ۱۰ متر و در بلندى‌هاى در عمق بیشترى به آب رسیده‌اند.

 
این مکان تنها یک مکان تاریخی نیست بلکه می‌توانید آثار باستانی مربوط به قرن ۱۷ ام هم به صورت جدا بالای تل ببینید و در بالای چاه‌های طلا دو اثر تاریخی برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد و اما بیش از همه بادگیرهای خانه‌های روستای لافت در دو جبهه خیره کننده است و این آثار از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی نظیر اند.

 
چاههای طلا لافت مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در جزیره قشم، روستای لافت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff