تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 338397
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
اندرحکایت دو محله ؛

فقط یک خیابان فاصله است

نظر می رسد در صورتی که عزم جزم مسئولان برای ساماندهی محله وجود داشته باشد، بطور یقین می توان وضعیت آن را تغییر داد و از نگرانی ساکنان آن کاست. چرا این محله بایستی به خوابگاه متکدیان و معتادان تبدیل شود و ساکنان آن آرامش نداشته باشند؟

فقط یک خیابان فاصله است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ می گویند بین محلات کوی فرهنگیان و آیت ا…سال پانزدهم شماره ۲۲۵۱ غفاری (شهناز سابق) فقط یک خیابان (بلوار مادر) فاصله است، اما چرا اینقدر تفاوت بین قیمت زمین و مسکن در این دو محله وجود دارد؟ تفاوت در خدمات رسانی به مردم این دو محله هم وجود دارد . آیا نمی توان این دو محله را یکسان دید؟ نمی توان مانند کوی فرهنگیان در محله شهناز هم خیابان کشی و لاین بندی کرد و محله را با اجرای طرح هایی عمرانی و احداث چند پارک و فضای سبز و اماکن ورزشی و آموزشی و تجاری و مطب پزشکان زیبا و متفاوت کرد؟ آیا نمی توان با بازکردن معابر و خروج از بن بست کوچه های باریک و تاریک، امنیت معتادان و موادفروشان را برهم زد.

 

این افراد از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شده اند وحتی از محله به عنوان خوابگاه، تزریق گاه و… استفاده می کنند. آیا نمی توان برای کودکان، نوجوانان و جوانان محله پارک و ورزشگاه ومجتمع چندمنظوره ساخت که آنها هم از اوقات فراغت خود بهترین بهره را ببرند؟ آیا نمی توان روشنایی کوچه های آن را برقرار نمود تا سارقان امکان جولان نداشته باشند واز دیوار ساکنان بالا نروند؟ آیا نمی توان کوچه ها را بازگشایی نمود تا خودروهای پلیس، آمبولانس، آتش نسانی، تاکسی و اتوبوس و… به راحتی در محله رفت وآمد کنند؟

 

چه سیاستی است که این محله که بخشی از ساکنانش تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند، به حال خود رها شده است و پیگیری چندساله معتمدین محله برای ساماندهی این منطقه هم چندان نتیجه بخش نبوده است؟ محله قدیمی که چندین شهید را تقدیم انقلاب کرده است و به نام زیبای یک روحانی والامقام مزین شده است را مسئولان نمی بینند وبرنامه ای برای سروسامان دادن به آن ندارند.

 

چرا این محله جزو بافت فرسوده قرارنمی گیرد تاساکنانش بتوانند بااستفاده از تسهیلات بافت فرسوده، منازل خود را نوسازی کنند؟ چرا به راحتی به ساکنان سند منزلشان را نمی دهند؟ بایستی شرایط به گونه ای باشد که بخشی از ساکنان که توان نوسازی واحدهای مسکونی خود را با استفاده از تسهیلات نوسازی بافت فرسوده دارند، به راحتی بتوانند خانه های فرسوده خود را احیا کنند.

 

از دهه هشتاد به یاد دارم که برخی از خانه ها به دلیل فرسوده بودن، سقف و دیوارهایش ریزش می کردند و چندین گزارش را هم در این زمینه منتشر کرده ایم. تاکنون ساکنان این محله به مسئولان مختلف ملی واستانی و روسای جمهور نامه هایی را نوشته اند و خواستار ساماندهی این منطقه شده اند که تاکنون آنطور که باید، گره گشا نبوده است.

 

بنظر می رسد در صورتی که عزم جزم مسئولان برای ساماندهی محله وجود داشته باشد، بطور یقین می توان وضعیت آن را تغییر داد و از نگرانی ساکنان آن کاست. چرا این محله بایستی به خوابگاه متکدیان و معتادان تبدیل شود و ساکنان آن آرامش نداشته باشند؟ چرا بایستی کودکان و نوجوانان و دانش آموزان محله بایستی هنگامی که از خانه شان بیرون می آیند، اولین صحنه ای را که مجبورند مشاهده کنند، زنان و مردانی باشد که در حال استعمال مواد مخدر و یا تزریق هستند ویا تلوتلو خوران در محله رفت وآمد می کنند؟ آیا مسئولان مربوطه تاکنون اندیشیده اند که مشاهده این صحنه ها می تواند چه آثارمخربی را بر روحیه این آینده سازان داشته باشد؟ آیا اگر تصور کنند که فرزندان خودشان هم مجبور بودند چنین صحنه هایی را هر روز چندین بار مشاهده کنند، آیا اینگونه بی تفاوت می شدند؟

 

بطور یقین نمی توان انتظار داشت که یک دستگاه اجرائی یا خدمات سان به تنهایی بتواند انقلابی در این منطقه و ساماندهی محله را داشته باشد. بایستی دستگاه های مختلف اجرائی و… در این بخش نقش داشته باشند و محله آیت ا… غفاری مانند فرهنگیان باارزش شود. خدمات رسانی یکسان شود و مردم احساس نکنند که در این بخش تبعیض و بی عدالتی وجود دارد.

 

اگر این محله ساماندهی شود، دیدگاه های داخل و خارج از استان نسبت به شهر واستان هم متفاوت خواهد بود. ساکنان از رفاه نسبی برخوردار خواهند بود و برخورد تبعیض آمیز را نخواهند دید. روح لطیف کودکان و نوجوانان با مشاهده صحنه های نامناسب لطمه نخواهد دید.

 

کودکان به جای بازی در کوچه های خاکی و فاضالب روان در پارک و زمین ورزشی بازی خواهند کرد وجوانان و نوجوانان هم به ورزش خواهند پرداخت. در قرآن مجید همواره بر امر به معروف و نهی از منکر در کنار یکدیگر تاکید شده است و هیچگاه امر به معروف و نهی از منکر را به تنهایی نمی بینیم که این مهم دارای پیام های زیادی است. یکی از پیام های آن می تواند بعد اجتماعی باشد. به عنوان مثال اگر می خواهیم کودکان و نوجوانان وجوانان را از بازی کردن در فاضلاب ها و هدر رفت وقتشان در اینگونه محلات و مناطق نهی کنیم، بایستی بلافاصله آنها را امر کنیم که به جای آن، وقت خود را در جایی مناسب که درآن منطقه ایجاد شده است، صرف کنند واگر چنین اماکنی فراهم نشده باشد که نمی توان امر کرد و نهی هم بدون تاثیر خواهد بود. پس بنظر می رسد بایستی به چنین مناطقی با دید همه جانبه نگریست و برای رفع معضالت موجود برنامه ریزی کرد.

 

اگر قرار است طرحی اجرا شود، وضعیت معیشت و زندگی ساکنان را هم مدنظر قرار داد. اگر قرار است خانه ای در اجرای طرحی مورد تملک قرار گیرد، مالک آن را به گونه ای در منطقه ای دیگر خانه دار کرد تا بی خانمان نشود. براساس ارزش منطقی و ارزش افزوده ملک با مالکان برخورد نمود. در این محله در بسیاری از خانه ها چندین خانواده زندگی می کنند. فرزندانی که ازدواج کرده اند وبه دلیل عدم تمکن مالی در همان خانه پدری ساکن شده اند و همین موضوع باعث پرجمعیت شدن محله هم شده است که نیازمند خدمات بیشتری هم هستند. اما در یک کلام بایستی متولیان به گونه اقدام کنند که دو طرف بلوار مادر تفاوت چندانی نداشته باشد و عدالت رعایت شود و ساکنان محله آیت ا… غفاری مدعی نشوند که درحق آنها تبعیض رهاشده است.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=338397
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,441 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی