تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 354023
تاریخ انتشار:شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۰۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
جولان مصرف مواد مخدر در هرمزگان؛

فقر، بیکاری و اعتیاد دومینوی معضلات اجتماعی در قطب اقتصاد کشور

بررسی پیامدها و آسیب های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در جامعه حاکی از آن است که اعتیاد جوانان به مواد مخدر به نوبه خود قرار گرفتن آن ها در یک میدان جنگ برای از کارانداختن مغزهای جوانان و در نتیجه تضعیف زیرساخت انسانی یک جامعه می باشد .

فقر، بیکاری و اعتیاد دومینوی معضلات اجتماعی در قطب اقتصاد کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اعتیاد به مواد مخدر اصطلاح نامطلوب و هراس انگیزی است که همه را به یاد قیافه های غیر معمول، پژمرده، قدهای خمیده، سرهای فروافکنده، چشمانی به گودی نشسته و خیثیت هایی به باد رفته می اندازد.

اعتیاد بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عود کننده است که باعث می‌شود با وجود پی آمدهای ناگوار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به هر دری بزند.

این بلای خانمان سوز از آن جهت بیماری محسوب می‌شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه فعالیت آن را تغییر می‌دهد. تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می‌آید ممکن است پایدار و بلند مدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار در کسانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند منجر شود.

اعتیاد به مواد مخدر بخش قابل توجهی از منابع انسانی، سرمایه های اجتماعی و اقتصادی جامعه را از بین می برد ؛ همچنین تحمیل هزینه های هنگفت اقتصادی و انسانی به دولت و ایجاد تشکیلات عریض و طویل مبارزه با آن، افزایش جرائم متأثر از اعتیاد مثل طلاق ، خودکشی، سرقت، روسپیگری، افسردگی و سرخوردگی اجتماعی، ایجاد فشار و تنش روانی در خانواده ها ، فروپاشی خانواده ، کاستی در تربیت و اجتماعی کردن فرزندان ، ضرر و زیان مالی به جامعه تنها بخشی از پیامدهای اعتیاد درجامعه است.

هرمزگان جولانگاه مواد مخدر و مصرف مشروبات الکی

استان هرمزگان به دلیل همجواری با استان های هم مرز با افغانستان و پاکستان در مسیر قاچاق مواد مخدر قرار دارد که این امر باعث شده تا مواد مخدردر استان هرمزگان براحتی قابل دسترس باشد.

اعتیاد به مواد مخدر که اصولا از روی ناآگاهی و برای تفریح و دوره همی های دوستانه شکل می گیرد این روزها رنگ و لعاب آن عوض شده و علاوه بر تفریح معیارهای زیبایی اندام، افزایش قدرت حافظه برای شب های امتحان دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته است.

در استان هرمزگان جولان مواد مخدر و مصرف مشروبات الکی در بین سطوح مختلف جامعه مشهود است که بخش بسیاری از آن از طریق کشورهای حاشیه خلیج وارد استان می شود، این در حالی است که نگهداری و مصرف مواد مخدر در کشورهای عربی مجازات سنگین دارد و نگهداری اندک آن نیز حکم اعدام دارد.

سالانه گزارشات مختلفی از کشف مواد مخدر دراقصی نقاط این استان ساحلی منتشر می شود که نشان از بحران این معضل در هرمزگان دارد.

 اعتیاد بلای جانمان سوز در پایتخت اقتصادی کشور

زهرا، ح بانوی جوان هرمزگانی است که سال ها همسرش در دام اعتیاد گرفتار شده و بنیان زندگی او راکه مادر یک دختر مظلوم است به نابودی کشیده است.

وی از زندگی اش می گوید از فقر و مهاجرتی که منشا اعتیاد همسرش شد؛زهرا می گوید:در یکی از روستاهای هرمزگان به دنیا آمدم که مادر را در بدو تولد از دست دادم هنوز بابا گفتن را یاد نگرفته بودم که پدرم را هم در حادثه رانندگی از دست دادم و به همراه دو برادر و خواهرم در فقر و نداری در روستایی دور از امکانات بزرگ شدیم.

شانزده ساله بودم که ازدواج کردم،همسرم نیز مثل خودم درد یتیمی و فقر را چشیده بود لذا به امید زندگی بهتر و پیدا کردن شغل مناسب راهی بندرعباس شدیم.

آن زمان می گفتن بندری ها پول پارو می کنندو نبود کار در روستای کوهستانی ما موجب شد تا با اندک وسیله ای که داشتیم راهی این شهر شویم.

در یکی از محلات شهر خانه ای پیدا کردیم که علاوه بر ما چند خانوار دیگر هم در آن خانه زندگی می کردند چند ماه طول کشید که سهراب به کمک هم خانه هایمان کار پیدا کند و حالا دخترم سه ماهه بود.

با گذشت چندماه اندک پس اندازی را بدست آوردیم و از ترس فقر سعی می کردم زندگی ام را با قناعت و مناعت اداره کنم،معصومه روز به روز بزرگتر می شد و همسرم بیش از پیش غرق در کار بود به نحوی که وقتی به خانه می آمد دوباره با دوستانش که همخانه بودیم سر می کرد.

راضی بودم از زندگی اما از فاصله ای که بین فرزند و همسرم ایجاد شده بود نگران بود تا اینکه یک شب معصومه به دنبال پدر به خانه همسایه رفت.

وقتی که برای آوردن دخترم به خانه همسایه رفتم با بساط مواد مخدر مواجه شدم و در آن شب برای اولین بار دود افیون را نظاره کردم.

همسرم ماهها بود که دچار این معضل شده بود و من متوجه نشده بودم بعد از آن شب کذایی اصرار هایم برای ترک مخدر بی اثر ماند و فاصله خانواده ما بیشتر می شد

سهراب بیش از گذشته غرق در این مرداب شده بود به قدری که دیگر توان کار کردن نداشت؛ دیگر پس اندازی هم برای امرار معاش نداشتیم و تنها داریمان گوشواره های معصومه بود؛ روزی که برای دیدن همسایه از خانه بیرون رفته بودم با صدای گریه معصومه مضطرب به خانه برگشتم.

سهراب که در نبود من به خانه آمده بود با دیدن گوشواره های دختر معصومم وسوسه شده بود و آنها را از گوش طفلم کشیده بود که باعث پارگی گوش های معصومه شده بود.

با کمک همسایه ها حال معصومه بهتر شد وآرام گرفت؛ برادرم که نظاره گر زندگی ام بود خواست که به خانه او بروم و از سهراب جدا شوم اما من که درد بی پدری را چشیده بود راضی به یتیم کردن معصومه نبودم.

روزها به سختی می گذشت و با کمک همسایه ها یک وعده غذا برای دخترم تهیه می کردم تا اینکه با راهنمایی دوستان خیاطی یاد گرفتم و باز هم همسایه ها یاری کردن وچرخ خیاطی تهیه کردم که کارم را شروع کردم.

به زحمت در کارم مهارت پیدا  کردم و دختر معصومم نیز با دست های کوچکش یاورم بود،زندگی کم کم روی خوش به زندگی ام نشان می داد اما سهراب غرق در افیون آواره خیابان ها بود.

بی تابی های معصومه برای پدرش دلم را به درد می آورد که از بردارم کمک خواستم تا سهراب را نجات دهد؛ سراغ سهراب رفتیم مصرف بیش از حد مواد مخدر او را به جنازه متحرک تبدیل کرده بود که دیگر مرا نمی شناخت اما با گریه های معصومه و بابا گفتن های دخترم به خود آمد.

سهراب را در یکی از کمپ های ترک اعتیاد بستری کردیم و سم زدایی چندین ماه طول کشید که خوشبختانه وجود معصومه انگیزه مقاومت سهراب شده بود؛ او به خانه برگشت اما شرمگین و سرخورده بود، لطف خداوند شامل حالمان شد و به واسطه دعاهای معصومه سهراب دوباره به زندگی برگشت.

زندگی زهرا تنها برگی از دفتر معضل اعتیاد در این استان پهناور است؛ چه بسا خانواده هایی که به واسطه این بیماری فروپاشیدن و کودکان معصومی که در سایه شوم این معضل محکوم به نابودی بودند.

بر اساس یک باور غلط برخی از کارگران تصور می‌کنند استعمال مواد مخدر موجب افزایش توان کاری می شود ورود مواد مخدر در جامعه کاری تبعات زیانباری در پی دارد که کاهش بهره وری، کاهش توجه و دقت، کاهش انضباط و افزایش غیبت های کاری از جمله نتایج آن است.

زنگ خطر مصرف مواد مخدر در هرمزگان به صدا درآمد

در ارزیابی و شیوع شناسی مواد مخدر که در سال ۹۳ در کشور هرمزگان از نظر شیوع مواد مخدر در رتبه ۱۴ قرار گرفت که این خود نشان از به صدا در آمدن زنگهای خطر است و به همین منظور در راستای مبارزه با مواد مخدر به ویژه در جامعه کاری باید برنامه های جدی و عملی اجرایی شود.

طبق گزارشات سن اعتیاد در هرمزگان به زیر ۱۵ سال کاهش یافته و  از مصرف مواد سنتی به مواد صنعتی گرایش پیدا کرده است و با این وجود اعتیاد در زنان بیشتر شده است و هم اکنون بیش از   ۴۴ هزار نفر مصرف کنندگان مواد مخدر در استان شناسایی شده است.

جاسم جادری، استاندار هرمزگان با بیان اینکه وجود سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه‌نشینی، اعتیاد و طلاق از مهمترین آسیب‌های اجتماعی و زمینه ساز توزیع و مصرف مواد مخدر هستند، گفت: استفاده بهینه از ظرفیت‌ سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌های فعال در راستای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر ضروری است.

وی با با تاکید بر ناامن سازی مناطق مختلف استان در خشکی و دریا توسط نیروی انتظامی و دریابانی بیان داشت: همه دستگاه‌ها و اعضای شورا موظف به همراهی برای مبارزه با مواد مخدر هستند.

در حال حاضر مبارزه با قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر ، تاسیس کلینیک ها و کمپ های درمان سوء مصرف مواد مخدر معتادان و نیز انجمن معتادان گمنام (NA) از جمله مهمترین اقدامات مبارزه ، پیشگیری و درمان اعتیاد به مواد مخدر در کشورمان محسوب می شود .

یکی اززیر ساخت های فرهنگی –اجتماعی لازم توجه ، تقویت بنیه روحی و اعتماد به نفس جوانان با ایجاد اشتغال ، گسترش آموزش و آگاهی و نیز توسعه ساختاهاری مورد نیاز برای گذراندن اوقات فراغت ، تفریح و گردشگری آن ها می باشد.

اعتیاد جوانان یک جامعه به مواد مخدر ، در آینده ای نه چندان دور آن ها را تبدیل به افرادی بی مسئولیت ، تنبل ، بزهکار ، بیخیال و بی غیرت می کند که سرنوشت و آینده  جامعه شان برایشان اهمیتی ندارد .

لذا با تعریف جدیدی که از اعتیاد به مواد مخدر به عنوان عاملی برای جنگ نرم و نابودی مغزها داریم ؛ ضرورت واهمیت هوشیاری مسئولان و آحاد جامعه در مبارزه و پیشگیری با این آسیب اجتماعی بیش از پیش آشکار می شود .

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=354023
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل