تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 350530
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارش هرمز از واقعیتی تکان دهنده؛

فقدان برنامه جامع مهار بحران زیست محیطی زخمی بر پیکر دشت میناب

ایجاد فرونشست که کارشناسان از آن به عنوان” زلزله خاموش یا سرطان زمین یاد می کنند” در دشت ها یکی از مهمترین تهدیدات برای حیات شهرها و روستاها به شمار می رود که در اثر کاهش حجم مخزن و تخلیه آبخوان ها در دشت ها رخ می دهد.

فقدان برنامه جامع مهار بحران زیست محیطی زخمی بر پیکر دشت میناب

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بدون شک هر گونه اهمال و سهل انگاری در بررسی اقدامات ضروری تخصصی و تامین و تخصیص اعتبار لازم در علاج بخشی و جلوگیری ادامه روند، منجر به تهدید امنیت کشور نیز می شود.

دشت میناب که در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق بندرعباس واقع شده، از جمله دشت هایی است که در سال های اخیر در حال فرونشست شدید می باشد.

دشت میناب از سمت شرق به رشته ارتفاعات میناب و از سمت غرب به خلیج فارس منتهی می شود.

میناب یکی از شهرستان های پر جمعیت هرمزگان است که سابقه ی تاریخی بسیار زیادی دارد که به لحاظ استقرار سد استقلال در آن، آب شرب بخش اعظمی از استان را تامین می کند.

اما طی سال ها در کنار انتقال آب از سد میناب به مرکز استان(بندرعباس) و چند شهر دیگر، حفر چاه هایی تحت عنوان چاه های اضطراری در بستر رودخانه و با هدف “تامین نیاز آب شرب بندرعباس و بندرخمیر موجب شده تا علاوه بر افت شدید سطح آب در آبخوان ها، درصد شوری آب در دشت میناب نیز افزایش قابل توجهی پیدا کند.

یکی از پیامدهایی که سد استقلال برای دشت میناب دارد، نابودی زیست بوم منطقه و به خطر افتادن تالاب منحصر به فرد (بین المللی و ثبت شده در کنوانسیون رامسر) “شور، شیرین و حرای میناب” است.

در حقیقت سدسازی در بالادست رودخانه شور و شیرین که به تالاب شور و شیرین منتهی می شود در کنار حفر چاه های متعدد و برداشت از ژرفاب ها، موجب کاهش سطح آب زیرزمینی و در نتیجه فرونشست زمین در بخش وسیعی از دشت میناب شده است که از آن جمله می توان به شکاف ها و فروچاله های متعدد در روستاهای کاشرانی، تمبک(بالا، پایین و وسط)، گورزانگ، تم بلوچان، باغگلان، تم بساط، چلوگاومیشی، تالار، تمبانو، ملاجماتی، محمودی، گشنو، نصیرایی، شاه منصوری، حکمی، سرریگان، ماشهران، حاجی آباد، کلو، کلیبی، سرباران، میرآباد، کلنتان، زهرایی، پازیارت، بلبلی، باغانی، کردر، بندزرک، گرازوئیه،  شهوار و بهمنی  اشاره کرد که اکنون موجب شده انگیزه مردم برای اقامت در این روستاها از بین برود و مهاجرت ناخواسته کلید بخورد.

به نظر می رسد اصلی ترین بحران که هم اکنون میناب با آن مواجه است پیشروی پدیده خطرناک فرونشست زمین در مناطق مختلف این شهرستان است چرا که سونامی فرونشست زمین و ایجاد فروچاله و شکاف های بزرگ در میناب به گونه ای پیشروی کرده که مرکز شهر میناب  (محله سلیمانی واقع در بلوار آل محمد(ص) و محدوده روبروی بیمارستان) و باند فرودگاه شهر میناب نیز دچار فرونشست شده است و هر روز شاهد افزایش وسعت و نرخ فرونشست در مناطق مختلف میناب هستیم.

در واقع دشت میناب از جمله دشت هایی است که در سال های اخیر با مرگ آبخوان ها و فرونشست شدید بدترین و بزرگترین فجایع زیست محیطی را تجربه می کند.

در این منطقه بارندگی سالیانه به حدی نبوده که برداشت های آب از منابع زیرزمینی در میناب را جبران کند به ویژه در سال های اخیر با وقوع خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی در هرمزگان، میزان تغذیه منابع زیر سطحی کاهش شدیدی پیدا کرده در حالی که برداشت ها از منابع آبی دشت میناب و انتقال بین حوضه ای آب از میناب افزایش یافته است تا جایی که بر اساس برخی گزارش های موجود، سطح ایستابی در برخی نقاط تا عمق ۱۰۰ متری پایین رفته است و این باعث شده تا فضای حفرات میان ذرات خاک خالی شود و در نتیجه نشست زمین رخ دهد به نحوی که در سال های اخیر، گودال ها، حفرات بزرگ و تونل هایی در زیر سطح ایجاد شده است.

رشد این گسیختگی ها تا سطح، به ویژه در بخش های نزدیک به کوهستان و یا جاهایی که رخنمون سنگی نزدیک سطح قرار دارند سبب ایجاد شکاف در سطح شده است.

ولی در بخش های مرکزی دشت با توجه به ضخامت زیاد و تراکم رسوبات، نشست و حرکات قائم به سمت پایین را سبب شده است.

باید این نکته را مد نظر قرار داد که علت اصلی پدیده مخرب فرونشست در میناب برداشت بی رویه و خارج از قاعده آب از منابع زیر زمینی است و تنها راه مهار این پدیده نیز کنترل و قطع کامل برداشت ها و عدم انتقال بین حوضه ای آب از میناب و نجات آبخوان ها و سفره های زیرزمین”در قالب طرح احیا دشت میناب” در این شهرستان است.

با توجه به این که واقعیات مرتبط با بحران آب در میناب بسیار تکان دهنده است و چالش های زیادی برای مردم این شهرستان به ویژه ساکنان روستاها ایجاد کرده است می توان دریافت که مدیریت منابع آبی در هرمزگان مطلوب نبوده و نمی باشد.

*از مهمترین مشکلات میناب که نتیجه نادیده گرفتن حقوق طبیعت و داشتن نگاه خودخواهانه در مسیر تخریب محیط زیست، فقدان مدیریت نظام مند در حوزه آب و سیاست های غلط در مدیریت و بهره برداری از منابع آب است و اکنون شهرستان میناب به شدت با آن درگیر است تبعات کاهش آب های زیر زمینی، نابودی دائمی سفره های آب زیر زمینی(از میان رفتن دائمی قابلیت جذب آب در سفره های زیر زمینی)، پیشروی آب های شور و شور شدن خاک زمین ها و باغات است.

آنچه مهم است و باید به آن توجه داشت این است که شرایط سخت و شکننده ناشی از بحران حوزه آب در میناب از ابعاد فنی و اقتصادی و ابعاد اجتماعی به سطوح بالاتر آمده و با به خطر افتادن زندگی و معیشت بیش از ۶۵ درصد مردم (کشاورزان و باغداران) اکنون به یک مسئله امنیتی تبدیل شده است.

متاسفانه با وجود این که این بحران(تامین آب از منابع پایدار) یکی از اصلی ترین مسائل و مشکلات هرمزگان به ویژه مرکز استان است ولی هنوز مسئولان به ویژه متولیان حوزه آب به صورت جدی و با تمام ظرفیت های موجود قانونی به این عرصه ورود نکرده و حتی برنامه جامعی هم برای غلبه بر این بحران ندارند.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=350530
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,552 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی