تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 550016
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان:

فعالیت‌های پژوهشی باید بر تولیدات علمی و بخش خدمات متمرکز شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به دانشگاه های نسل سوم و چهارم در دنیا یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته دانشگاه ها به عنوان اصلی ترین محور توسعه، بیشترین درآمد خود را در حوزه تولیدات علمی، پژوهشی و فناوری و همچنین خدماتی کسب می کنند و این راهکار باید در دانشگاه آزاد مورد توجه ویژه قرار گیرد.

فعالیت‌های پژوهشی باید بر تولیدات علمی و بخش خدمات متمرکز شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛احسان کامرانی در نشست با مسئولان اتاق بازرگانی هرمزگان در راستای عقد تفاهم نامه همکاری گفت: دانشگاه ها برای ورود به حوزه صنعت و تجارت ابتدا باید توانایی خود را در این عرصه به اثبات برسانند تا بخش صنعت با اطمینان خاطر بتواند همکاری لازم را با دانشگاه نهادینه کند.

وی پتانسیل و توانایی این استان را در حوزه صنعت ، تجارت و ارتباطات بین المللی در سطح بالا دانست و افزود: عقد همکاری خواهرخواندگی با دانشگاه های جهان اسلام، برگزاری کارگاه های آموزشی در قالب ورکشاپ ، دعوت از افراد تاثیر گذار ، تمرکز بر تولیدات و محصولات کشاورزی استان از قبیل لیمو ترش، رطب و خرما، نارنگی و… می تواند کمک شایان توجهی به این مهم کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان یادآوری کرد:  از آنجایی که اتاق بازرگانی به عنوان یک بخش تاثیر گذار در این فرایند می تواند کارهماهنگی و همکاری بین صاحبان پیشه،  صنایع و معادن را  بر عهده بگیرد و مانند یک پل ارتباطی دانشگاه و صنعت را به هم نزدیکتر سازد.

احسان کامرانی با بیان اینکه توسعه یافتگی و جهش تولید در گرو تعامل دانشگاه و صنعت است اظهار کرد : با توجه به اهمیت موضوع اتاق بازرگانی می تواند بین سازمان صمت و دانشگاه نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و شعار جهش تولید را عملیاتی سازد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با اشاره به ماموریت مهم این دانشگاه درراستای حل مشکلات مردم جامعه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با حرکت در مسیر کارآفرینی ، رشد و توسعه فناوری به دنبال شتاب بخشیدن به چرخه تولید و ایجاد اشتغال در جامعه است تا بتواند در همه حوزه ها یاری رسان جامعه و بخش های مختلف باشد.

این مسئول ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان را بسیار غنی برشمرد و افزود:مجموعه این دانشگاه در استان با ۱۸ واحد و مرکز ، ۳۲۰ هیات علمی و ۲۴ هزار دانشجو از دانشگاههایی است که می تواند با ورود به بخش صنعت خدمات ارزشمندی به جامعه ارائه دهد.

وی  با تاکید بر گسترش تعامل همکاری بین دانشگاه و اتاق بازرگانی گفت: استفاده از ظرفیت طرفین و بهرمندی از متخصصان اتاق در کمیسیون ها و کمیته های تخصصی می تواند فصل جدیدی در حوزه دانشگاه و صنعت را به روی جامعه بگشاید.

کامرانی استفاده از ظرفیت های دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری در اتاق بازرگانی را نیز از دیگر موارد  مهم  برشمرد و گفت:این ظرفیت می تواند با استفاده از تخصص وافراد و نیاز های اتاق بازرگانی در حوزه های مختلف منورد بهره برداری و استفاده قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان گفت:حمایت از محصولات و تولیدات مراکز رشد دانشگاه با هدف حمایت از تولید داخلی یکی دیگر از مواردی است که باید اتاق بازرگانی به آن نگاه ویژه ای داشته باشد و در این مسیر خطیر دانشگاه را به طور ویژه همراهی نماید.

احسان کامرانی تسریع در اجرای برنامه های طرفین را خواستار شد و  افزود: این همکاری های دو جانبه باید در قالب تفاهم نامه با هدف  رشد و بکارگیری ظرفیت علمی در صنایع  با عنایت ویژه طرفین هر چه زودتر عملیاتی شود.

رئیس اتاق بازرگانی هرمزگان نیز در این نشست گفت: برای ایجاد یک بازار خوب ، کارآمد، معرفی کالای مورد تایید، تجار کاردان به عنوان رابط بیت بخش صنعت و تجارت با دانشگاه همکاری مضاعف می کند.

محمد رضا صفا با بیان اینکه، اتاق بازرگانی با ترسیم اتاق شیشه ای همواره در خدمت مردم ، صنعت و تجارت است افزود: ما آمادگی داریم تا در حوزه های آموزش  و برقراری ارتباط و نزدیک سازی دانشگاه به تجار و صنعت  همکاری مضاعف کنیم.

وی با بیان اینکه امروز به طور ظالمانه ای مورد تحریم آمریکا و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس قرار گرفته ایم تاکید کرد: با همه این وجود کشورهای دوستی چون قطر و عمان در این منطقه وجود دارند که در حال رایزنی برای برقراری ارتباط تجاری و بازرگانی بیشتر هستیم.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت هایی در امر تجارت و بازرگانی  یادآور شد: باید در حوزه پزشکی اهتمام  و تمرکز ویژه ای بر روی تولیدات داخلی  و  سرمایه های انسانی این بخش داشته باشیم، زیرا غفلت از این موضوع ما را در آینده نزدیک دچار چالش های بزرگتری می سازد.

صفا توجه به حوزه شیلات و آبزیان را یکی از نقاط قوت این استان در بخش تجارت دانست و افزود: عقد تفاهم نامه همکاری دانشگاه و اتاق بازرگانی می تواند راهگشایی برای  بالا بردن کیفیت سطح آموزش در حوزه آبزی پروری وتجارت و همچنین استفاده از پتانسیل دانشگاه ها برای ایجاد تعامل سازنده در توسعه این صنعت باشیم.

رئیس دبیرخانه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان نیز ، با تشریح پتانسیل های دانشگاه در استان هرمزگان بر وجود اساتید مجرب در ۱۸ واحد و مرکز دانشگاه ای این استان صحه گذارد و گفت: توانایی این دانشگاه برای ورود به تمام بخش های صنعتی و علوم و فنون مهیا و آماده است .

محسن دهقانی افزود: ۵۰ در صد اعضای هئیت علمی دانشگاه ها در استان متعلق به این دانشگاهست و نشان از توانمندی این دانشگاه برای همکاری در بخش صنعت ، معدن و تجارت است

رئیس شورای تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیز در ابتدای این نشست ضمن تشریح برنامه های پژوهشی و تولیدات علمی گفت: جهت گیری دانشگاه بر محور حل مساله و پاسخگویی به نیازهای جامعه است .

علیرضا سایبانی افزود: وجود کارگاه ها، لابراتوارها، آزمایشگاه های مجهز و هیئت علمی کارآزموده و کاردان در سراسر دانشگاه های آزاد  استان پتانسل بزرگی است که می تواند به کمک صنعت و تجارت بیاید ودر رشد و موفقیت این بخش کمک شایان توجه ای نماید.

وی سیاست دانشگاه را  در استمرار ارتباط با بخش کسب و کار، صنعت و تجارت را مهم ارزیابی کرد و افزود: اتاق بازرگانی به عنوان نماینده پارلمان بخش خصوصی می تواند با شناسایی ظرفیت های موجود در استان، با دانشگاه همکاری علمی و پژوهشی داشته باشد.

سایبانی یادآورشد: دانشگاه آزاد اسلامی اولین دانشگاهیست که توانسته با ایجاد سرای نوآوری با محوریت بخش سلامت غذایی  ، برای استفاده از پتانسیل مغفول صنعت دریایی پیشگام باشد.

در این نشست همکاری در حوزه تولیدات شرکت های دانش بنیان، کارگاه های آموزشی ، تشکیل و تقویت کمیسیون ها تجاری و اقتصادی، طراحی دپارتمانهای آموزشی و پژوهشی، برگزاری همایش ملی صنعت و دانشگاه و … از مهمترین مسائل مورد بحث این جلسه بود.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=550016
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,115 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی