تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 330037
تاریخ انتشار:شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
خواسته فعال قرآنی بشاگردی که150قرآن آموز دارد؛

فعالان قرآنی روستایی حمایت شوند

بی توجهی به آموزش قرآن و کمبود مراکز و موسسات آموزش قرآن از یک طرف و از طرفی دیگر عدم حمایت از فعالان و موسسات قرآنی به عنوان دغدغه ای در بخش مذهبی و قرآنی بوده است و تاکنون اقدامات اثرگذاری در این بخش صورت نگرفته است.

فعالان قرآنی روستایی حمایت شوند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از بشاگرد نیوز ؛ بی توجهی به آموزش قرآن و کمبود مراکز و موسسات آموزش قرآن از یک طرف و از طرفی دیگر عدم حمایت از فعالان و موسسات قرآنی به عنوان دغدغه ای در بخش مذهبی و قرآنی بوده است و تاکنون اقدامات اثرگذاری در این بخش صورت نگرفته است.

 

به گزارش بشاگرد نیوز ؛ فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ده میلیون نفر حافظ قرآن کریم در کشود پس از گذشت پنج سال، اما در هرمزگان اقدام قابل توجهی جهت تحقق این فرمایش معظم له صورت نگرفته است و سازمان های متولی این بخش تلاش چشمگیری را از خود نشان نداده اند.

 

در حال حاضر فعالان و موسسات قرآنی حمایت چندانی در استان نمی شوند وبامشکلات معنوی و مادی دست و پنجه نرم می کنند. اگرچه علی الظاهر چندین دستگاه اجرائی دولتی و حکومتی  در بخش قرآنی فعالیت می کنند، امافعالیت های آنها مقطعی بود و بنظر می رسد هدف بیشتر برای افزایش آمارها بوده و کمتر به کمیت آموزش ها توجه می شود.

 

موسسات قرآنی هم که عاشقان کلام وحی در آن فعال هستند و می خواهند کودکان ونوجوانان را با این کلام آشنا کنند، اما به دلیل عدم حمایت از این موسسات، آنها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند واز کمترین امکانات بهره مندند و همین موضوعات هم جذب کودکان ونوجوانان را با مشکل مواجه می کند. حتی فعالان قرآنی در نقاط دوردست استان مانند بشاگرد که در دوروستای محب اهل بیت عصمت وطهارت (ع)  بیش از سیصد قرآن آموز کودک و نوجوان تحت آموزش هستند، اما از حمایت های دولتی چندان بهره مند نیستند.

 

در استان متولیان مذهبی و قرآنی چندان اهمیتی به فعالیت های باکیفیت قرآنی و لزوم توجه به آموزش قرآن نمی دهند و در واقع داشتن فرزندانی قرآنی برای بسیاری از خانواده ها به عنوان رویای دست نیافتنی تبدیل شده است وبه راحتی امکان دسترسی به مراکز آموزشی باکیفیت برایشان فراهم نیست.

 

هرمزگان از قافله تربیت ده میلیون حافظ قرآن جامانده است و در پنج سالی که از این فرمایش معظم له می گذرد، حافظان جدید متناسب به با این عدد تربیت نشده اند. در سلسله گزارش هایی به وضعیت مراکز قرآنی و گفتگو با فعالان قرآنی می پردازیم و منتشر می کنیم. دراین شماره با یکی از فعالان قرآنی بشاگرد گفتگو کرده ایم.

 

“حسن زارعی ” کارشناس تفسیرقرآن از دانشکده علوم قرآنی بندرعباس  و ساکن روستای “بلبل آباد” شهرستان بشاگرد استان هرمزگان است وی در خصوص فعالیت های قرآنی خود هم می گوید:  ۵سال است فعالیت های قرآنی انجام می دهم ودوره های روخوانی وروانخوانی وحفظ قرآن را در روستا با حدود ۱۵۰نفر قرآن آموز شروع کردم و همچنان کلاسهایشان ادامه دارد. دوره ی حفظ موضوعی را به صورت شبانه روزی با ۳۵قرآن آموز از روستاهای همجوار در مدارس دبیرستان روستا، عید نوروز ۹۵ باموفقیت برگزارکرده ومصمم هستم نشرمعارف قرآن رادرمنطقه ادامه وگسترش دهم.

 

وی در زمینه فعالیت های قرآنی در بخش کودک و نوجوان گفت: فعالیت قرآنی دراین بخش بخاطرعدم آگاهی قبلی کودکان،  مقداری سخت اماجذاب است .زیرا روح معصومانه کودک ونوجوان آمادگی وقابلیت بیشتری برای جذب معارف کلام خدادارد.

 

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان کودک و نوجوان را به سمت قرآن جذب کرد هم گفت:محبت واخلاق خوش مربی وحس پدرانه اونسبت به کودک می تواند اورابه مکتب بکشاند ومن تاجایی که توان داشتم این مهم رابکاربسته وطبق ذائقه ی کودکان ومطابق سنشان آنهاراتعلیم دادم وکتب قرآنی که تصاویر جذاب کودکانه دارد وداستانهای کودکانه میتواند روحیه ی یادگیری راتقویت کند. کودک مثل سنگ است وقتی چیزی روی آن حک شود دائم می ماند .کودک هم اگربااوخوب کارشود آنچه ازروخوانی وتجویدیادبگیردواگرملکه شود تاآخرعمرمیماند.

 

زارعی گفت: من گذشته ازدلسوزی ،ازمحبت وعشق استفاده کرده ام وفضای کلاس رابا روحیه وحس کودکانه آنهاتطبیق داده وفضای شادومفرحی رابرایشان ایجادکرده و برترین هارابااردو بردن وجایزه دادن،  تشویق می کنم.

 

وی در مورد مشکلات بخش آموزش قرآن برای کودکان و نوجوانان هم گفت: گفت:فکر می کنم لوازم صوتی وسمعی وبصری کودکانه کم است .مابایددرکلاس کلیپ وفیلم های کوتاه قرآنی رانشان دهیم وبرای نوجوانان هم امکانات آموزشی وصوتی وتصویری کم داریم.

 

وی در خصوص این سوال که مقام معظم رهبری در سال ۹۰ طرح تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم را در کشور ترسیم نمودند و در استانها نیز این برنامه ریزی صورت گرفت. فکر می کنید برای تربیت حافظ قرآن از کجا باید شروع کرد واز چه شیوه هایی بایستی استفاده نمود تا کودکان ونوجوانان حافظ قرآن شوند هم  گفت:اول باید این مهم،  فرهنگ سازی شود وقبل ازآن بایدخانواده هاراآماده کرد وآنهارا از اهمیت نشرمعارف قرآن آشناکرد.زیرا اگرهمکاری بین خانواده ومربی باشدسرعت حفظ رابیشترمی کند.درمرحله ی اول بایدقرآن آموز خوب بتواند قرائت  کندبعدشروع به حفظ  کند ودر طول مدت حفظ تشویق و اردوهای تفریحی بسیارمفیدهستند. البته بایستی مسئولان استان برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری برنامه ریزی کنند. از طرفی از فعالان قرآنی حمایت کنند.

 

زارعی در پاسخ به این سوال که برای کودکان و نوجوانان بایستی  از چه شیوه آموزش قرآنی استفاده نمود هم گفت: قبل ازهمه،  قرائت وتجویدضروری است وپس ازتسلط نسبی به روخوانی وروانخوانی حفظ قرآن کریم شروع شود تا آیات قرآن برروح وروان حافظ نقش بنددودرلحظه لحظه ی زندگی اوجاری وساری شود.

 

این فعال قرآنی در خصوص مشکلات بخش قرآنی در استان هم گفت: یکی ازمشکلات موسسات وفعالین قرآنی عدم حمایت همه جانبه ازناحیه ی مسئولین است .این امرباعث شده موسسات وفعالین قرآنی با فقر مواجه شده و قادربه انجام وظیفه ی خود به نحو احسن نمی شوند. زیراطبیعی است که برای آموزش توان مالی خیلی مهم است.

 

وی ادامه داد: موسسات ماقادربه تهیه ی امکانات آموزشی مدرن نیستند ومامربیان هم بعلت بیکاری ونداشتن بافقر دست وپنجه نرم می کنیم وفقط باتوکل به خدا و اعجاز خود قرآن داریم کارقرآنی می کنیم .اگرمسئولین وخیرین قرآنی موسسات و مربیان قرآنی راحمایت مالی وروحی بکنند، قطعا کیفیت آموزش قرآن کریم ونشرمعارف والای آن سریعترمحقق می شود.

 

زارعی اضافه کرد: فکر می کنم مسئولین ،خیرین و واقفین زیاد به قرآن بها نمی دهند و انتظار توجه بیشتر به آموزش قرآن و حمایت از این بخش هستیم.  برای پیشبرد اهداف قرآن، بسیج همگانی مسئولان،خیرین وواقفین عزیزومردم لازم است.هیچ کاری بدون هزینه کردن پیش نمی رود.

 

فعال قرانی تصریح کرد: اگرمسئولین برای قرآن خرج کنند و از آنها حمایت کننند،  فعالین قرآنی موفق می شوند. از فعالان قرآنی در روستاها و بخصوص مناطق دورافتاده بایستی حمایت بیشتری شود که در حال حاضر حمایت چندانی نمی شوند که اگر شوند می توانند دوره های آموزشی باکیفیت قرآنی برای کودکان و نوجوانان برگزارکنند و آنها را در مقابل تهاجمات و خطرات و معاصی واکسینه کنند.

 

وی تاکید کرد:فرهنگ قرآنی رابایددرجامعه نهادینه و دراین راستا هزینه کنند. خانواده هااول بایدخودشان قرآنی باشند وازبدوتولدباتغذیه سالم وکسب درامدحلال وانس باقرآن ،نماز وروزه و…زمینه رابرای فرزندان فراهم کنند وعشق قرآن را قول وفعل خوددرقلب فرزندان بکارند .

 

وی گفت:ازوقتی که کودک شروع به حرف زدن می کندباید با کلمات ساده قرآنی وسوره های کوتاه وآهنگین  شروع واین کاررابایدتاآخرعمرادامه داد.

 

زارعی گفت:امروزه باتوجه به تهاجم فرهنگ بیگانه  درسرزمینهای اسلامی،نشرفرهنگ ومعارف قرآنی درجامعه واجب است .سعادت امروزجامعه وفردفقط درسایه ی برنامه های قرآن محقق می شودوپرداختن به این مهم جهادفی سبیل الله است.

 

این فعال قرآنی در خصوص اثرات قرآن در زندگی شخصی خود هم گفت:خداراشکربنده هرلحظه قرآن وصاحب قرآن راهمراه وپشتیبان خود می بینم.برکت رادرزندگی خود ناشی از برکات قرآن می دانم.قرآن در گفتاروکردارمن تاثیرگذاشته است.

 

وی اظهار داشت:اگرکودکان ونوجوانان قرآنی شوند، اخلاق وعمل آنها هم قرآنی می شود.خداوند آنهارارهانمی کندواگرعامل باشند، روزی ازغیب وسلامت وآرامش روحی وارزش اجتماعی آنان تضمین می شود.قطعاوقتی درخانواده ای فرزندقرآنی باشدتاثیرآن متوجه دیگران می شود.

 

این فعال قرآنی گفت:خانواده هاباحمایت وتربیت فرزندان قرآنی و عملی کردن برنامه های قرآن درخانواده قرآنی می شوند.

 

وی در خصوص کتاب زندگی بودن قرآن هم گفت: قرآن کریم کتابی است که تبیانا لکل الشئ هست که خداوند هیچ تروخشکی رادرآن ازقلم نینداخته(لارطب ولایابس..).قرآن نور وچراغ راه است.خداوند همه ی قوانین وبرنامه های ماراجهت رسیدن به سعادت ومقام قرب الهی درقرآن آورده است وحتی برای خوردن وخوابیدن و…مابرنامه دارد .هرکسی این برنامه هارادرزندگی فردی واجتماعی خودبکارگیردقطعا رستگاراست.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=330037
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,529 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی