تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 342535
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

فضای مجازی و رویای مجانی

از روزی که کامپیوتر وارد زندگی انسان امروزی شد شاید مدت زمان زیادی نمی گذرد و در ابتدا در سطح محدود و خیلی ابتدای در زندگی بشر حاضر شد.

فضای مجازی و رویای مجانی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خبری رفتارنیوز، از روزی که کامپیوتر وارد زندگی انسان امروزی شد شاید مدت زمان زیادی نمی گذرد و در ابتدا در سطح محدود و خیلی ابتدای در زندگی بشر حاضر شد.

 

در آن روز هیچ کس وضع بوجود آمده امروز را نمی توانست پیش بینی و باور کند که روزی این پدیده ادعای رقابت با خالق خود نماید. در تاریخ اکتشافات بشر این جزو برترین ها می باشد و در میان تغییرات بنیادینی که در حیات انسان رخ داده بی بدیل و بی همتاست هیچکدام از تحولات صورت پذیرفته در تاریخ بشر به این اندازه موثر در حیات او نبوده است.

 

یک پدیده استثنایی و ویژه محصول نبوغ بشریست. انسان در آنروزی که کامپیوتر را اختراع کرد با این دید به محصول دست ساز خود نگاه می کرد که این نیز مانند سایر ابزار و ماشین آلات اختراعی او در نهایت بخش محدودی از زندگی او را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

و به عنوان یک وسیله جدید و ابزار کار ی نو به روند زندگی روزمره او سرعت خواهد بخشید و در نهایت پاره ای از مشکلات او را حل خواهد کرد او نمی دانست که روزی فرا می رسد، که این وسیله و ابزار خود بخشی از زندگی او می شود تا حدی که این ابزار جزیی بر کل حیات او اثر خواهد گذاشت. او هرگز نمی توانست به حجم و سطح نفوذ کامپیوترها در عرصه زندگی اش بیاندیشد.

 

اندکی تامل و بررسی در حیات زندگی بشر در روی کره خاکی متوجه می شویم سرعت توسعه و حرکت به سوی تکاملی را که در صنعت رایانه می بینیم در هیچ یک از ابعاد تکنولوژی و صنعت مشاهده نمی کنیم.

 

و حتی در سایر بخش های دیگر زندگی انسان این چرخه اعظیم دگردیسی و رشد را نمی توانیم متصور شویم. چه بسا در بسیاری از مواقع نمی توانیم این سرعت را لمس کرده و تصویر واضحی از حجم تغییرات و تحولات بوجود آمده در این حوزه را متصور شویم. با حضور کامپیوترها در زندگی بشر یک بعد جدیدی یا یک فضای جدیدی در زندگی انسان امروزی شکل گرفت بنام فضای مجازی و انسان توانست دیتاهای خام زندگی خود را فقط با دو عدد صفر و یک به تصویر بکشاند.

 

حجم و سرعت و دقت اولین پیام این تکنولوژی برای بشر بود. زندگی دیجیتال صرفا صفر و یک نبود در ابعاد مختلف زندگی اش برای اولین بار او حجیم شدن را تجربه کرد و سرعت زندگی او در همه ابعاد آن زیاد شد و جالب و شگفتی موضوع این بود که حجیم شدن و تند شدن زندگی او هرگز از دقت آن نکاست بلکه با دیگر بعدها موزون رشد نمود. پیشگامان این تحول همواره در تلاش بودند با تکیه بر این دستاورد سبک زندگی خاصی را که مطابق با میل خودشان بود را در تار و پود این دستاورد بگنجانند.

 

در واقع شناختی که از این پدیده دارند آنها را در رسیدن به مطامع خودشان کمک شایانی می نماید. در سایر کشورها بر این باورند که خداوندان این تکنولوژی برای بشریت خیرات می کنند بهتر است بگوییم یک رویای مجانی، و خوابی غیر قابل تعبیر دارند. و خیلی خوشبینانه به موضوع نگاه می کنند. هر چند که با نمایان شدن آسیب های اولیه در جوامع شاخک های دولتمردان در کشورها حساس شده و آنها مجبور شدند که به فکر چاره بیفتند. در بسیاری از کشورها چاره اندیشی ها به بیچارگی بیشتر آنها منجرب شد و در بعضی از کشورها ارتش های سایبری شکل گرفت.

 

تک و پاتک ها شکل جدی به خود گرفت و رهبران و دولتمردان با تحمل زیان جدی تر شدند. در واقع باید بگوییم فضای سایبری محل نزاع و تدافع دو نگرش به انسان شده است. در یک طرف خط کسانی که به انسان به ماهو انسان موجودی که دارای یک مجموعه باورهای دینی و ارزشهای اخلاقی و کمال طلب است نگاه می کنند و در آن طرف خط کسانی هستند که به انسان با نگاه مادی و موجودی (در حد یک حیوان ) کام جو و لذت طلب نگاه می کنند. این فضا به حدی گسترش یافته و روز بروز در حال توسعه و گسترش است که می رود به کرانه های باور انسان امروزی دست بیاندازد.

 

در واقع او را به چالش کشانده است. فضای مجازی در مقایسه با فضای حقیقی دارای یکسری ویژگیهاست که در فضای حقیقی وجود ندارد. سرعت و حجم و دقت و تاثیر فضای مجازی از فضای واقعی بیشتر است. هر کسی در فضای مجازی می تواند بازیگری نماید. در انجا محدودیت و یا سوختن و رد شدن و واگذاری بازی به معنای حققی وجود ندارد.

 

در واقع یک بازی بالماسکه و مهیج است هر چند که در بسیاری موارد تهوع آور هم می شود. تنوع و گستردگی و دسترسی آسان و نداشتن محدودیت در زمان و مکان و جنسیت و سن و سایر ویژگی های این فضا به جذابیت های آن افزوده است و مزید برآن ساختن یک فضای شخصی با آنچه که مورد دلخواه خود فرد باشد و بتواند حضور در آن فضا او را ارضا و سیر نماید و در وجود او شعف و شادی حقیقی ولو کاذب ایجاد کند.

 

فضای مجازی با دارا بودن ابعاد و متنوع و جذاب به کسانیکه پا به این عرصه می گذارند یک شخصیت مجازی و یک هویت قلابی می دهد او بدون کوچکترین دغدغه ای به شکلی که می خواهد حضور پیدا می کند.

 

همه کسانیکه در این فضا حضور پیدا می کنند چون از یک جامعه و از یک تیپ شخصیتی و از یک ملیت و با یک تابعیت مشترک و با یک جنسیت و فرهنگ و مذهب و آیین مشترک و یا با یک خاستگاه اجتماعی مشترک نیستند به تعداد کسانیکه در این فضا حضور می یابند تنوع وجود دارد و در برقراری ارتباط هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

 

و از آنجاییکه سیستم های فرمان و کنترل آن و تمامی سرورهایش در آن طرف مرزها قرار دارد تقریبا کنترل بر این فضا را با چالش جدی مواجه ساخته است. مشارکت همگان لازم است تا بتوانیم در جامعه مصونیت های لازم را بوجود بیاوریم. ایجاد هر گونه محدودیتی در این فضا با صرف هزینه های زیادی به همراه می باشد. ضعف ها و ایرادات وارده هرگز نمی تواند توجیه کننده غفلت های باشد که می تواند تبعات زیانبار فراوانی برای جامعه داشته باشد.

 

در واقع این فضا نه تنها خودش برای خودش یک عالمی دیگر دارد بلکه برسایر بخش های زندگی انسان امروزی تاثیر زیاد دارد. تحولاتی که در سایر بخش های زندگی او بوجود آمده برای هیچ کسی پوشیده نیست؛ امروز حیات، سلامت، آموزش، اشتغال، صنعت، تجارت، بازار کالا و خدمات، امنیت، حمل و نقل و . . . در گرو حضور رایانه ها می باشد.

 

گاهی چنین استنباط می شود که با حذف و یا تعطیل شدن این بعد از تکنولوژی زندگی بشر تعطیل می شود امروز تمام کارکردهای انسان در تمام حوزه ها با استفاده از کامپیوتر است و حتی در ساده ترین جوامع امروزی حضور کامپیوتر لازم و ضروری است. حذف این تکنولوژی یا این دستاورد از زندگی بشر امروزی امری غیر قابل تصور و محال بوده و نتیجه آن مساوی با افول انسان به ابتدای تاریخ حیات خود می باشد، هر چند که زندگی برگشت ناپذیر است. امروزه حاکمیت بر این فضا به یک امتیاز بزرگی تبدیل شده است که تعداد محدودی از قدرت های بزرگ از این امتیاز برخوردارند و متمتع می شوند.

 

اگر چه خواستگاه این تکنولوژی از جهان غرب می باشد و حتی سرورها و فرمان های اجرایی آن در اختیار آنان می باشد. اما هر روز شاهد ورود کسانی از شرق و سایر نقاط دنیا در این حوزه هستیم و حیات امروز این صنعت مدیران قدر و بزرگی که می روند رهبری سیلیکون ولی را تصاحب و متحول نمایند خواستگاه شرقی و یا رگ و ریشه آسیایی در این حوزه حضور دارند.

 

قبلا کسانی که از کشورهای شرقی و یا رنگین پوست آفریقایی تبار بودند برای حضور در سطح رهبری و مدیریت تاثیر گذار با محدودیت نانوشته ای مواجه بودند ولی حضور درخشنده و تاثیر گذار آنها، صاحبان این صنعت را به کرنش واداشته تا به حضور این افراد ببالند.

 

امید های زیادی به حضور این افراد است که به مرور زمان بتوانند با تلطیف جنبه های خشن فرهنگ غربی و جایگزینی بخش های پیشرو و اخلاق فرهنگ شرقی بتوانند به تعامل غرب و شرق برای رسیدن به یک هم افزایی برای اداره جامعه جهانی و ایجاد صلح و آرامش کمک کنند.

 

از آنجاییکه محل تولد و بلوغ این صنعت غرب در دوران مدرن است همواره غربیان با تکیه بر بنیادهای اندیشه مدرن غربی بدنبال اشاعه و ترویج سبک زندگی خود بارویکرد انسان مداری و لذت جویی است و جهان غرب همیشه با تکیه بر باورهای انسان غربی بدنبال تجهیز و توسعه این تکنولوژی و صنایع وابسته به آن می باشد و این امتیاز موجب شده است که آنها بر ابعاد بیشتری از این فضا حاکمیت داشته باشند و تا آنجا پیش بروند که باورهای ذهنی خود را بر امواج سوار نموده و در فضای مجازی انتشار دهند.

 

فیلم، عکس، بازی، موسقی و رقص امروز تنها یک سرگرمی نیست بلکه یک بستر موثر برای اشاعه فرهنگ و فرهنگ سازی است. در این فضا سایر ملت ها همیشه یک مصرف کننده صرف می باشند که در ازای این استفاده علی الظاهر رایگان در فضای مجازی به مرور زمان به دریافت تابعیت دست چندم و شهروند درجه دون مایه مصرف گرای غرب می شوند او در این فضا در سایه سحر و جادوی فضای مجازی قرار گرفته مجبور به اعتراف به سیادت انسان غربی می شود.

 

جهان غرب همواره بدنبال ترویج یک شیوه خاصی از زندگی است که انحصارا محصول ایدئولوژی و جهان بینی جامعه غربی است، و بر مبنای ارزش های خود می خواهند در دنیا یک شیوه خاصی از زندگی را رواج دهند هر چند که امروز خرده سبک هایی در دل این سبک زندگی مدعی رهبری می باشند. و شکافی بردیوار آن مشاهده می شود ولی این شکاف تاثیر گذار برکل جریان نیست.

 

واقعیت های علم و دانش و تکنولوژی در جهان غرب به یک ابزار و حربه تهاجمی تبدیل شده است ما باید باور کنیم که دامنه گسترش اطلاعات خیلی سریع و دارای دامنه نفوذ وسیع می باشند. انتشار اخبار، اطلاعات و یافته های علمی با تکیه بر امواج ماهواره ها و شبکه انترنت خیلی سریع خود یک حربه موثر برای جذب نخبگان از سراسر جهان به سوی جوامع غربی می باشد.

 

کشورها جهان می توانند با اتصال به این شبکه بزرگ و بومی سازی این فضا و با استفاده از فضاهای مشترک، ارزش های مورد وثوق خود را ترویج دهند. صد البته در حد محدود چون اشرافیت کامل و ابزارهای کنترل در اختیار خود آنها می باشد. و از همه ابعاد آن در جهت اراده خودشان استفاده می کنند.

 

دولت های استعمارگر روزگاری برای غلبه به کشورها و غارت سرمایه های کشورهای دیگر مجبور بودند تا با تکیه بر نیروی پر هزینه نظامی اقدام به لشکر کشی و جنگ و خونریزی نمایند، اما امروز فضای سایبری در واقع یک مسیر میانبر و کم هزینه ای را در جلو پای همگان نهاده است. و کشورها برای رسیدن به خواسته ها و اهداف خود، اقدام به یک جنگ آرام و بدون خونریزی می کنند.

 

آنها سبک زندگی خاصی را ترویج دهند که دیگران را ملزم به هم ارز شدن زندگی خودشان با آنها کنند. در واقع نیت و هدف میدان داران در فضای مجازی ترویج سبک زندگی غربی است و در مقایسه با سایر بخش ها از هزینه کرد کمتر با دامنه نفوذ بیشتری برخوردار است. امتیازات خاص خودش را دارد اتصال به این فضا آسان و کم هزینه است فرصت برای بررسی و مقایسه بیشتر است.

 

محصولات از هر جنسی که تولید و ارایه شوند ملموس تر هستند و قدرت انتخاب مشتری و ذینفعان بیشتر است. کسانیکه امروز در این حوزه فعال هستند فقط یک هدف را دنبال می کنند آنها بدنبال ترویج یک سبک خاص زندگی در جهان می باشند که در قالب آن بتوانند ارزش های مورد نظر خود را در میان جوامع ترویج و نهادینه کنند. با نهادینه شدن ارزش های مورد نظر در واقع همه ابعاد اهداف و منافع آنها تامین می شود.

 

سبک زندگی در جوامع در واقع یک میراث ماندگاری است که از نسل های قبلی بصورت خرد خرد و ریز ریز تجمیع و انباشته شده است. و ملت ها در کشورهای خود با گذشت زمان آن شیوه و سبک را تکمیل و تجهیز می نمایند و در واقع نسل های بعدی روی همین پروژه کار می کنند البته این نوع کار کردن با سایر انواع آن فرقی فاحش دارد وآن هم این است که زندگی برای هرکسی فقط یکبار است و تکرار ناپذیر می باشد.

 

کسانیکه امروز با تکیه برقدرت امواج به دنبال ترویج یک سبک خاص القا شده از سوی بیگانگان هستند و می خواهند با گرته برداری به اوج قله های موفقیت و رفاه دست یابند سخت در اشتباه می باشند اینان در واقع هیچ گونه تقیدی در برابر خود و سایر شهروندان جوامع خود ندارند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=342535
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,446 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی