اقتصادایران باجهان بینی انقلاب همخوانی ندارد/ استقلال اقتصادی موجب استقلال سیاسی می شود
+ پ -
اقتصادایران باجهان بینی انقلاب همخوانی ندارد/ استقلال اقتصادی موجب استقلال سیاسی می شود

استاداقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه نظام سرمایه داری لیبرال در کشور در حال اجرا است،افزود: این سیاست های اقتصادی با اندیشه امام راحل همخوانی ندارد و تا زمانی که استقلال اقتصادی نباشد استقلال سیاسی هم وجود نخواهد داشت.

ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به گسترش اقتصاد عاریتی در کشور گفت:مبانی اقتصاد ایران با مبانی اقتصاد قانون اساسی، اندیشه امام و جهان بینی انقلاب کاملا متغایر است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد در نظام  سرمایه داری غیر مستقل و  وابسته است، اظهار کرد: حکومت قاجار ،کودتا فرانسه در الجزایر و ویتنام و هجوم های خونینی که مستمرات صورت می گرفت برای پیشگیری از استقلال کشورهای مستعمره و است تا سیاست های اقتصاد سرمایه داری پیاده شود.

 

 

 

 

رزاقی با اشاره به اینکه اقتصاد سرمایه داری با هدف کسب سود بیشتر بر پایه خودپرستی و فردگرایی است، افزود: در قانون اساسی اقتصاد وسیله ای برای دستیابی به هدف است که با سرمایه داری کاملا متفاوت است.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد سرمایه داری تابع نظام سرمایه داری و متکی به بازار است، تصریح کرد:بازار وابسته به دلال است و به تولید کاری ندارد در این فضا اقتصاد ایران با مبانی جمهوری اسلامی همخوانی ندارد که باعث دور شدن از استقلال کشور می شود.

 

 

 

این کارشناس اقتصادی یادآور شد:تامین خوراک، مسکن، بیمه، درمان  وظیفه دولت است  در حالی ۱۵ میلیون نفر از هموطنانمان بیکار هستند و اختلاف طبقاتی در حال افزایش است و این موضوع برخلاف اهداف انقلاب و اندیشه های امام راحل است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اگر استقلال اقتصادی نباشد استقلال سیاسی هم وجود نخواهد داشت،اذعان کرد: تا زمانی که استقلال اقتصادی نباشد همه آگاهانه و ناآگاهانه در خط فروپاشی ایران فعالیت می کنند

 

 

رزاقی خود مستعمره را روش آمریکایی ها برای اداره کشورهای غیر صنعتی دانست و افزود:با تربیت افرادی با ذهنیت غربی در کشور نواستعماری و خود استعماری را ایجاد کرده اند تا منافع کشورهای صنعتی حفظ شود.

 

 

 

وی با بیان اینکه در کشور خط فکری نظام سرمایه داری لیبرال در حال اجرا است، گفت: این سیاست های اقتصادی ربطی به جهان بینی و اندیشه امام ندارد و جهان بینی آمریکایی که در اوج سرمایه داری گسترش یافته تا جایی که دین و آیین تحت تاثیر این فضا قرار گرفته است.

 

 

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به خام فروشی۱۷۰ کشور سرسپرده به آمریکا  بیان داشت:کشورهای استعمار گر به دنبال رفع نیاز خود، تهیه مواد اولیه از کشورهای دیگر و صادرات تولیدات خود به کشورهای دیگر هستند که رابطه بین کشورها مساوی نیست و تمام کشورها مواد خامشان را با پایین ترین قیمت صادر می کنند لذا تصور این رویه که مدیریت شرکت های فراملیتی، ایران را صنعتی کنند غیر قابل قبول و اشتباه است.

 

 

 

وی تصریح کرد:سیاست شرکت های سرمایه داری استقلال و صنعتی کردن ایران را در پی ندارد و وظیفه این شرکت ها کسب سود بیشتر است بنابراین ایران نباید صنعتی شود و کسانی که حامی ورود شرکت های چند ملیتی هستند به جهان بینی انقلابی اعتقادی ندارند.

 

 

 

 

رزاقی با بیان اینکه کشور ما مشکل سرمایه و تکنولوژی ندارد، اظهار کرد: صنایع دفاع براساس ایدئولوژی جهان بینی انقلاب به استقلال و خودکفایی دست یافتند که نمونه بارز خودکفایی است.

 

 

 

وی هدف از اجرای تحریم ها اقتصادی غرب ایران را تجزیه کشور دانست و خاطر نشان کرد:رونق اقتصادی و تولید کاری که باید توسط خودمان انجام شود و نباید امید داشته باشیم که کشورهای خارجی که به فکر منافع  خودشان هستند برایمان انجام دهند.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff