فروچاله ها در حال نزدیک شدن به شهر میناب/ زنگ خطر خشکسالی در میناب به صدا درآمد
+ پ -
فروچاله ها در حال نزدیک شدن به شهر میناب/ زنگ خطر خشکسالی در میناب به صدا درآمد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب گفت: افزایش بمپاژ آب های زیرزمینی باعث فشار به منابع زیرزمینی و خارج شدن آب از لایه های زمین و باعث ایجاد فروچاله های بیشتر در سطح زمین می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب حبیب الله حاتمی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب گفت: کل وسعت منابع طبیعی شهرستان میناب حدود ۵۱۴ هزار هکتار می باشد که از این مقدار ۳۲۵ هزار هکتار را مراتع و ۱۰۰هزار هکتاررا بیابان و ۴۵ هزار هکتار جنگل و مابقی را باغات و مناطق کوهستانی و خانه ها را تشکیل می دهد.

وی بیان داشت: خشکسالی های پیاپی و افزایش دما و کاهش بارندگی از عواملی است که پوشش گیاهی را از بین می برد.

حاتمی با اشاره به نقش مهم پوشش گیاهی یک منطقه عنوان داشت: وقتی پوشش گیاهی یک منطقه از بین می رود دام ها نیز به سمت پوشش باقی مانده کشیده و با شکستن شاخ و برگ های درختان وجنگل ها غذای از دست رفته خود را از این طریق بدست می آورند.

وی ادامه داد: با شروع فصل گرما دومین چیزی که باعث نابودی پوشش گیاهی و باغات و جنگل ها می شود آتش سوزی است که با کوچکترین جرقه ای این اتفاق در مناطق جنوبی می افتد.

IMG_7200-300x169

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب با اشاره به افت شدید منابع آبی شهرستان میناب در یکساله اخیر و ایجاد مشکلات فراوان برای کشاورزان و شهروندان افزود: کمبود آب برای باغداران باعث بمپاژ بیشتر منابع آبی زیرزمینی از چاه ها که عمدتا نیز غیر مجاز حفر شده اند می شود که این خود باعث فشار به منابع زیرزمینی و خارج شدن آب از لایه های زمین و باعث ایجاد فروچاله های بیشتر در سطح زمین می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در روستای چلوگاومیشی و روستاهای اطراف آن مانند گورزانگ و نصیرایی که روزگاری آب فراوان و چشمه های جوشان و روانی در آن منطقه بود بعلت فشار به منابع زیر زمینی فروچاله های بسیاری در آن منطقه بوجود آمده است که این فروچاله ها در مناطقی از اطراف شهر میناب نیز دیده شده است.

این مسئول عنوان داشت: وسعت این فروچاله ها به حدی شدید است که به نزدیکی بخش مرکزی شهر نیز رسیده است و نیازمند چاره اندیشی اصولی در این امر در شهر میناب هستیم.

IMG_7600-300x169

وی در بخش دیگر با اشاره به بحث بیابان زایی که یکی دیگر از معضلات خشکسالی است گفت: وقتی پوشش گیاهی بر اثر خشکسالی از بین برود زمین خشک می شود و زمینه را برای ایجاد ریزگردها در هوا ایجاد می کند که همین الان نیز با این معظل درگیر هستیم، و از آن طرف با هجوم ماسه ها به سمت خانه ها پدیده مهاجرت روستاییان به شهر و از بین رفتن باغات و کشاورزی ها را شاهد می شویم در واقع زنگ خشکسالی در میناب به صدا در آمده است.

حاتمی با بیان اینکه اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب تمام تلاش خود را در خصوص بیابان زایی در میناب انجام می دهد افزود: در خصوص بیابان زایی در میناب ما پروژه های احیایی مثل قرق و حفاظت از مناطق جنگلی که در حال حاضر یک هزار هکتار از ارازی شهرستان میناب را در سال گذشته توانستیم احیا  و از نابودی نجات دهیم صورت گرفته، ولی برای موفقیت در این امر مستلزم تامین اعتبارات چشم گیر در منطقه شرق استان هرمزگان هستیم.

وی اظهار داشت: همچنین یکی از دلایل ایجاد سیل نیزعدم وجود پوشش گیاهی است، وقتی پوششی وجود نداشته باشد هر بارندگی که بوجودآید بعلت نبود پوشش گیاهی مناسب و مانع به راحتی روان و به شکل سیلی عزیم به بخش های مختلف خسارات فراوانی را بوجود می آورد.

حاتمی خاطر نشان کرد: میناب دارای  ۸۷ سازه آبخیز داری است که در سیل سال گذشته خسارتی حدود ۵۰۰ میلیون تومان که به سازه آبخیز داری زده شد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff