تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 319998
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

فروچاله های دشت میناب،شاهکار بی توجهی ها

شهرستان میناب علیرغم بهره مندی از نعمت سد استقلال و خودکفا بودن آب ، در زمینه صنعت، کشاورزی و آب آشامیدنی به دلیل عدم کار کارشناسی با وجود قرار گرفتن در کنار دریای عمان و خلیج فارس، در تامین آب مورد نیاز مردم در بخش های مختلف به دلیل سوء مدیریت مسئولان دچار بحران شدید شده است.

فروچاله های دشت میناب،شاهکار بی توجهی ها

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛عده ای از اهالی میناب ، کمپین هزار نامه با نام، در راستای خشکیدن دشت میناب را پایان دهید تهیه کرده اند و از سرکار خانم ابتکار شخصا در خواست نموده اند تا نسبت به این فاجعه زیست محیطی دست یاری مردم میناب را به گرمی به فشارد و این کمپین در خصوص نگهداری از دشت میناب در مقابل بحران زیست محیطی ناشی از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی میناب می باشد.

 

در این خصوص فعالان زیست محیطی میناب (نجم) از همه مردم میناب اعم از دانشجویان،فرهنگیان، دانش اموزان، ورزش کاران ،کسبه و بازاریان و باغداران می خواهد با نوشتن نامه به سازمان محیط زیست و شخص خانم ابتکار اعتراض خود را نسبت به برداشت بی رویه آب اعلام می نمایند.

 

۱-مشکلات زیست محیطی و آسیب های ناشی از ان به دشت،باغات و روستاهای اطراف میناب در اثر ایجاد فروچاله ها .

 

۲ -تعطیلی هر چه سریعتر در ممنوعیت برداشت آب های زیر زمینی به دلیل خالی شدن آب سفره های زیر زمینی میناب و نفوذ آب شور دریا به سفره های اب زیر زمینی.

 

۳-توجه به ساخت آب شیرین کن در بندرعباس و توابع میناب برای جایگزینی آب های زیر زمینی.

 

۴-از زبان دشت میناب و بیان مشکلات به وجود امده برای دشت در قالب دادخواهی از مسئولین این نامه ها در قالب یک فایل و به صورت دیجیتالی به سرکار خانم ابتکار رئیس محیط زیست کشور از طرف مردم میناب ارسال می گرددو (نجم) نگهبانان جلگه میناب خود را موظف به پیگیری این امر می نمایند.

 

عباس زائری، جوان نخبه مینابی  در این خصوص گفت: شهرستان میناب که زمانی به دلیل آب شیرین و فراوان و پرآبی رود آن به اسم “میانآب” یا میناب معروف بود ، حال به دلیل غارتهای بیامان آب از دشت این شهر و انتقال آن به مرکز استان باید نام “نیناب” را بر روی این شهر گذاشت.

 

وی اظهار کرد: نیناب در گویش مینابی یعنی دیگر آبی نیست… و واقعا هم همینطور است؛ دیگر آبی برای مردم این شهر باقی نمانده است. شهرستان میناب که دیگر بهتر است از آن با همین عنوان نیناب یاد کنیم ، با وجود باغات سرسبز و درختان سر به فلک کشیده و آبهای روان و گوارا در استان به گلستان مشهور بود که امروز دیگر از این گلستان تنها نامی باقی مانده است.

 

این نخبه هرمزگانی افزود: شهرستان میناب علیرغم بهره مندی از نعمت سد استقلال و خودکفا بودن آب ، در زمینه صنعت، کشاورزی و آب آشامیدنی به دلیل عدم کار کارشناسی با وجود قرار گرفتن در کنار دریای عمان و خلیج فارس، در تامین آب مورد نیاز مردم در بخشهای مختلف به دلیل سوء مدیریت مسئولین دچار بحران شدید شده است ، به گونهای که در برخی نقاط آن زمزمه جیره بندی آب شرب به گوش میرسد.

 

وی بیان کرد:هم اکنون اکثریت روستاها و محلات این روستاها در سطح شهرستان با کمبود شدید آب شرب مواجه هستند تا جایی که در محله(ستم )روستای حکمی مدت مدیدی است که آب لوله کشی و شرب در دسترس مردم نیست و خانواده های روستایی با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که می طلبد مسئولین امر در شهرستان و استان چاره ای بیاندیشند.

 

زائری تصریح کرد: آن طور که در بسیاری از محافل مطرح شده ؛ گویا بر اساس اساسنامه سد میناب ، آب استحصالی آن باید صرفا”برای کشاورزی و آشامیدن شهر میناب استفاده شود و در صورت مازاد بودن به شهرهای دیگر انتقال شود. اما در این راستا برای انتقال آب به بندرعباس و دیگر شهرها حق مسلم مردم شهرستان میناب تمام و کمال نادیده گرفته شده است و آب سد استقلال میناب را با پمپاژ بالا به صورت تمام وقت به بندرعباس منتقل میکنند تا بلوارها، معابر و پارکهای آنجا دچار کم آبی نشوند و همیشه سرسبز بمانند.

 

وی ادامه داد: وقتی از خشکشدن باغات میناب و درختان چند صد ساله آن سخن به میان می آید ، برخی مسئولان، گناه این خشک شدن را به گردن مردم میناب می اندازند و حرفشان این است که خودتان باعث این کار شدید !!! که در پاسخ باید گفت آری ، تقصیر مینابی هاست که سال ها با ایثار و نجابت هر چه تمام اجازه میدهند آب سد که دارای ای سی کمتری است و مناسب آشامیدن و کشاورزی است به بندرعباس و دیگر شهرها انتقال داده شود و خود از آب چاههایی با ای سی فوق العاده بالا که برای سلامتی مضر بوده و باعث انواع امراض است را استفاده کنند.

 

نخبه مینابی اضافه کرد: چاه هایی که هر روز میزان آب آن از سفره های زیر زمینی کاهش می یابد و به دلیل این افت و رسیدن به آب شور دریا شوری آن نیز بیشتر و بیشتر میشود و هر چه با خود می اندیشم این پرسش به ذهنم می آید که آیا افزایش درصد شوری آب در میناب برای مسئولان مهم است؟ مگر سلامتی مردمان و نابود شدن تمدن چند هزار ساله میناب مهم است؟

 

گناه مردم میناب چیست که هم حدی دارد

پاسخ را در این میبینم که سرسبز ماندن فضای سبز بندرعباس، قد کشیدن ساختمانها و آسمان خراشها و همچنین رونق صنایع غرب مهمتر از زندگی و معیشت کشاورزان و باغداران مینابـی است.

 

با نگاهی مختصر به وضوح مشخص است که در بلوارها و معابر عمومی میناب از گل و گیاه خبری نیست و روستاها و توابع میناب برای چند روز دچار قطعی آب میشوند و فرونشست های عظیم نفس دشت میناب را بریده و بیشتر روستاها را احاطه کرده است و این است که میناب دیگر میناب نیست بلکه نینـاب است.

 

روزگاری در جلگه سرسبز و پر آب میناب ، مردم برای سپری کردن اوقات فراغت خود به باغات پناه میبردند ولی اکنون کسی جرات ندارد در باغات قدم بزند چرا که با وجود فرونشست زمین و ایجاد فروچاله های بزرگ بر اثر شاهکاری مدیریتی هر لحظه  امکان خالی شدن زیر پای او را دارد و ممکن است به درون یکی از این فروچاله ها سقوط کند ،

 

حال مگر باغی مانده است؟ مگر مسئولان مرکز استان به جز منافع مرکز استان چیزی برایشان مهم است ؟ مگر از بین رفتن زندگی کشاورزان و باغداران مینابی برایشان مهم است؟ ایها الامسئول ، شهر میناب در آستانه یک فاجعه زیست محیطی است ، شوری آب منابع زیرزمینی به بالاترین حد خود رسیده است…

 

دیو فروچاله بر بیش از ۱۵ روستای این شهرستان سایه افکنده و فرونشست زمین در حال پیشروی به سمت مرکز شهر است. باغات باصفای میناب نابود شده ، باغدارن و کشاورزان به خاک سیاه نشسته اند ، بس است دیگر، بگذارید میناب بیشتر از این نابود نشود.

 

برای مثال در روستای چلوگاومیشی در شهرستان میناب که با زه های بالای آب و حفر کوچک ترین چاله ( به اندازه ۱۰ سانتی متر) دسترسی به آب ممکن می شد و حتی جالب تر اینکه به جهت بالا بودن سطح آب با عبور گاومیش از این روستا آب در مسیر رد پای آنان آب روان میشد امروز با حفر چاه هایی به عمق ۱۲۰ متر هم از آب خبری نیست.

 

نگرانی مردم شهرستان میناب از کم آبی و نبود آب آشامیدنی در برخی از روستاهای اطراف نگاه مسئولان را به عمق چاه های انتقال آب به بندرعباس خیره کرده است.

 

حفر چاه های متعدد و استخراج بیرویه آب و انتقال آن به بندرعباس و دیگر شهرها یکی از مهمترین عوامل دخیل در نابودی طبیعت و محیط زیست میناب است در حالی که با احداث و راه اندازی آب شیرین کن مشکل تامین آب مورد نیاز شهرستان بندرعباس حل میشود اما انگار تا قطرهای آب در میناب است باید صرف بندرعباس شود. تصمیم گیران، متولیان، مدیران، غارت آب بس است؛ بگذارید نینـاب دوباره میناب شود.

 

انتهای پیام/ی

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=319998
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل