تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 454538
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۸:۴۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
روایتی از بی توجهی به یار مهربان؛

فروش کتب کمک درسی، تنها راه درآمد کتابفروشی ها/ مسئولان برای رشد فرهنگی تلاشی نمی کنند

در این اوضاع بد فروش کتاب که نویسندگان قلم را بر زمین گذاشته اند و کتاب فروشان در حال تغییر شغل هستند، متولیان فرهنگ و ادب هیچ تلاش قابل توجهی برای بهبود این شرایط نمی کنند.

فروش کتب کمک درسی، تنها راه درآمد کتابفروشی ها/ مسئولان برای رشد فرهنگی تلاشی نمی کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ این روزها با رسوخ یافتن ابزارهای ارتباطی در زندگی ها زمانی برای مطالعه کتاب های مفید باقی نمانده و سرنوشت مقدر شده همه کتاب ها، خاک خوردن در گوشه کتابخانه ها است. با نگاهی سطحی بر وضع جامعه می توان دریافت که کتاب جایگاه حقیقی خود را در میان مردم به گونه ای دردناک از دست داده  و فرهنگ دوستان و اهل قلم با مشاهده این روند از ادامه نوشتن روی برگردانده اند.

تلفن همراه مانعی برای مطالعه
سلیمان سلیمانی، یکی از کتابفروشان شهر بندرعباس در گفتگو یی اظهار کرد: من ۴۵ سال در عرصه نشر کتاب فعالیت می کردم و بعد از ورشکستی انتشاراتم در تهران مجبور به مهاجرت به شهرهای دیگر و فروش کتاب شدم که هم اکنون هفت سال است که در بندرعباس به فروش کتاب مشغول هستم.

سلیمانی با اشاره به درآمد پایین فروش کتاب، تصریح کرد: من همه زندگیم را بعد از ورشکستی از دست دادم و اکنون نیز جایی را جز این کتابفروشی ندارم و در همین جا زندگی می کنم.

وی با بیان اینکه کتاب ها را کیلویی می فروشند، اظهار کرد: اکثر انتشارات یا ورشکسته شده اند یا در شرف ورشکستگی هستند و مجبورند برای فرار از این فاجعه کتاب هایشان را کیلویی به فروش برسانند.

این کتابفروش با تاکید بر اینکه سرعت افزایش بهای کتاب با سرعت فرهنگ سازی هماهنگ نیست، بیان کرد: رشد فرهنگ مطالعه ما با نرخ کتاب هماهنگ نیست و از طرفی جوان ها کار کردن چند ساعته با گوشی و زیر و رو کردن صفحات چت را به ساعتی مطالعه کردن، ترجیح می دهند.

سلیمانی با اشاره به اینکه ماندن کتاب ها در انبار انتشارات از تبعات کم کاری اداره فرهنگ و ارشاد است، تصریح کرد: در گذشته اداره ارشاد از ما برای کتابخانه های عمومی سطح شهر خرید می کرد اما اکنون هیچ حمایتی از جانب اداره ارشاد از ما نمی شود.

وی یادآور شد: کتابفروشان از هیچ بیمه و مزایایی برخوردار نیستند و همین امر مانع بزرگی برای ورود جوانان به این عرصه است.

کتاب های کمک درسی، تنها راه کسب درآمد کتابفروشی ها
حسین نمازی، یکی از کتابفروشان شهر بندعباس با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی مطالعه در سال جاری اظهار کرد: سرانه مطالعه بسیار پایین آمده که علت آن عدم حمایت از فرهنگ کتاب و کتابخوانی از سوی سازمان های متولی فرهنگ است.

این کتابفروش با تاکید بر نقش وسایل ارتباط جمعی بر روی رابطه مردم و یار مهربان، تصریح کرد: ابزاری که قرار بود نقش ارتباطی داشته باشند موجب قطع ارتباط مردم و کتاب شده اند.

نمازی با بیان اینکه درآمد کتابفروشان تنها با فروش کتاب های درسی تامین می شود، گفت: همه کتابفروشی ها حجم گسترده ای از قفسه ها را به کتب درسی و کمک درسی اختصاص داده اند و در گوشه ای از فروشگاهشان کتب تاریخی و رمان مشاهد می شود.

وی تصریح کرد: با گران شدن دوباره کاغذ از ماه آینده شاهد افزایش قیمت کتاب ها خواهیم بود و دیگر همان مشتریان اندک کتب غیر درسی را هم نخواهیم داشت.

این کتابفروش با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب تنها فرصت ما برای معرفی کتاب های عمومی است، بیان کرد: استقبال مردم از نمایشگاه کتاب همیشه قابل توجه بوده اما در نمایشگاه سال گذشته متولی برگزاری نمایشگاه با مانع تراشی ها و تخفیف شرایطی باعث کاهش فروش شد.

 

نویسندگان به دلیل عدم فروش کتاب هایشان، قلم را کنار گذاشته اند

یعقوب باوقار زعیمی، نویسنده هرمزگانی با اشاره به اینکه از نوجوانی زمان زیادی را صرف نوشتن می کردم، اظهار کرد: با مطالعاتی که در حوزه های مختلف داشتم متوجه شدم که جای اثری در خصوص آداب و رسوم شمال هرمزگان در میان کتاب هایمان خالی است.

نویسنده هرمزگانی در ادامه تصریح کرد: در سال ۸۸ ایده ثبت داستان هایی با زبان منطقه شمال هرمزگان و ضرب المثل های قدیمی آن را با نوشتن کتاب از تارم تا طارم، عملی کردم.

باوقار زعیمی با تاکید بر اینکه نویسندگی شغل پردرآمدی نیست، بیان کرد: نمی توان به قصد کسب سود و ثروت وارد عرصه هنری چون نویسندگی شد و تنها هدف من نیز نگارش کتابی مستقل از فرهنگ زاد بومم و معرفی آن به سایر هم وطنانمان بود.

وی گفت: برای نشر این کتاب دردسرهای زیادی را متحمل شدم و دو سال برای چاپ آن با ارشاد در حال مکاتبه و نامه نگاری بودم که نهایتا برای چاپ آن به مشهد رفتم  و  آن را به چاپ رساندم.

نویسنده هرمزگانی با بیان اینکه از تارم تا طارم بازتاب خوبی داشته است، اظهار کرد: این کتاب اندکی بعد از چاپ در نمایشگاه بندرعباس به نمایش گذاشته شد و توانست عنوان شاخص ترین کتاب را از آن خود کند.

باوقار زعیمی با اشاره به اینکه اکنون در حال جمع آوری و سامان دهی مجموعه دیگری هستم، تصریح کرد: در این مجموعه چندین داستان به زبان محلی شمال هرمزگان ذکر شده است که حلیمه و بیژن و همچنین شیرزن تارمی دو نمونه از این داستان ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه کتاب در هرمزگان مهجور مانده است، گفت: نرخ مطالعه هرمزگان را می توان از اوضاع کتاب فروشی ها سنجید و این روزها مسئولان تنها به بعد اقتصادی بندرعباس توجه می کنند و برای رشد فرهنگی آن اقدام با برنامه ای صورت نمی گیرد.

نویسنده هرمزگانی بیان کرد: فضای مجازی این روز ها موافقان و مخالفانی دارد اما هر چه هست نمی توان از تاثیر آن بر روی نسل جوان چشم پوشی کرد و از آن به عنوان پلی برای وصل کردن جوانان به کتاب در دنیای حقیقی استفاده نمود.

باوقار زعیمی با اشاره به تلاش های هنرمندان در این عرصه، گفت: گروه استاله (ستاره) هرمزگان یک گروه در فضای مجازی است که سه سال از شروع فعالیت های آن می گذرد و اعضای آن هنرمندان استان و افراد علاقه مند به رشد و توسعه فرهنگ مردم، هستند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون نیز دوره هایی منظم تحت عنوان گپ نوشت برگزار می کنیم که در این همایش زبان معیار، گویش بندری است اما در آن به معرفی گویش سایر مناطق هرمزگان می پردازیم و هدف این گردهمایی ها تلاش برای پررنگ شدن دوباره گویش های اصیل هرمزگان است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=454538
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,436 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی