فرهنگ چله نشینی معنوی در هرمزگان/ ۴۰ روز قرائت زیارت عاشورا در ۴۰ منزل

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛چشم برهم نگذاشته، باز به محرمی دیگر و عاشورایی دیگر نزدیک شده ایم؛ وچه نزدیک است این گام ها… چهل گام مانده تا هم آوا باحسینِ علی(علیه السلام)، ندای آزادگی و ذلت ستیزی سر دهیم، پاجای پای حسین بن علی(علیه السلام) بگذاریم و چشم در چشم مستکبرین عالم، عظمت باورها و شکوه تمدن جاودان اسلامی را به نمایش بگذاریم.
چهل گام ارزشمند به قداست چله ای معنوی، تا تجدید بیعت با سرور شهیدان و سرفرازان عالم حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مانده و چه زیباست در هر روز از این چله ی باشکوه زیارت عاشورا را زمزمه کردن:《السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلّت بفنائک…》
روح مرا هم بپذیر مولای من و برای خودت تربیتش کن، پر از توفیقش کن، توفیق حسینی شدن، حسینی ماندن و حسینی زیستن و زندگی بخشیدن چله عشق می گیرم و نام شیرینت را این قدر زمزمه می کنم تا با جانم و با هر لق لقه ی زبانم آمیخته شود.
من اهل ایرانم؛ اهل دلباختگی و سرباختگی برای تو، هیچ گونه نسبتی با کوفیان ندارم و ایستادگی و سرفرازی ام را از تو و ایمان به راه تو وام گرفته ام؛《…عَلَیک مِنّی سَلامُ اللهِ اَبداً مابقیتُ و بقیَ الّیلُ و النَهار…》
در هر لحظه از تنفسم، خونم و جانم به تو ادای احترام می کند و هرضربان قلبم تجدید بیعت باتوست، نه فقط تا روز و شب باقیست بلکه تا بعد از روز قیامت هم من صدایت می کنم و تو را می خوانم که سرور آزادگان عالمی و سایه سر ما شیعیانت در تمام کائناتی.
ای سایه سار رحمت برای فرا رسیدن مُحرّمت به چله می نشینم و چه خوش است چله عشق و چشم انتظاری ماه حسین(علیه السلام).

چهل روز مانده به ایام ماه محرم گروهی از عشاق الحسین(ع) طرح 40 زیارت عاشورا در 40 منزل در روستای کردر رضوی  میناب آغاز کرده اند؛ این طرح از 40 شب مانده به محرم آغاز تا یک روز قبل از محرم پایان می یابد و 40 زیارت دوم از 11 محرم آغاز تا اربعین حسینی ادامه دارد.

مردمان دریادل این خطه از جنوب کشور برای نشاط معنوی روح علاوه بر این دو چهله از اول محرم تا دهه آن نیز دعای پر فیض عاشورا را قرائت و توشه معنوی را برای کل ایام سال خود ذخیره می کنند.

طرح 100 شب به طور متوالی قرائت زیارت عاشورا خواندن به مدت 10 سال است که به طور متوالی در روستای کردر رضوی میناب در حال برگزاری است به طوری که مشتاقان و دلدادگان اباعبدالله قبل از شروع طرح نام نویسی می کنند و هر شب در منزل یکی از ساکنان آن منطقه برگزار می شود.

مردمان با اصالت و متدین بر این باور هستند که خواندن روضه و متبرک شدن خانه هایشان با نام ائمه اطهار سلامت معنوی خاصی را به همراه دارد.

انتهای پیام/