فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در کشور نهادینه شود
+ پ -
فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در کشور نهادینه شود
معاون علمی فناوری ریاست جمهوری:

فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در کشور نهادینه شود

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری بزرگترین مشکل در اقتصاد دانش بنیان را مسئله فرهنگی عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، سورنا ستاری  معاون علمی فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها با بیان اینکه شیوه جدیدی در اقتصاد کشور پیشنهاد کرده ایم افزود: ما باید به این نکته برسیم که با پول نفت دیگر نمی توان کشور را اداره کرد حتی اگر قیمت نفت به بشکه ای ۲۰۰ دلار برسد.

 
ستاری با یادآوری اینکه سطح رفاه جامعه، هزینه ها، توقعات و بالا رفت است اظهار کرد: کشوری که ۳۲ میلیون جوان بین ۲۰ تا ۴۰ سال و ۵ میلیون دانشجو دارد به روش سنتی قابل اداره کردن نیست.

 
وی با بیان اینکه از دو سال پیش بحث اقتصاد دانش بنیان را به صورت جدی پیگیری کرده ایم اظهار کرد: یکی از بخش های جدی، توسعه علوم جدید است. نانو تکنولوژی در ایران سابقه زیادی ندارد اما حسن آن این است که همزمان با دنیا آغاز به کار کردیم و خوشبختانه به رتبه های خوبی هم رسیدیم.

 
ستاری افزود: ستاد نانو تکنولوژی در معاونت علمی از سال ۸۲-۸۳ تشکیل شده است و نمونه موفقی از نحوه ورود ما به سایر علوم بود و پس از آن ستادهای دیگر مانند هوافضا و انرژی های نو در این بخش تشکیل شد.

 
وی به تشکیل ستاد مواد پیشرفته در معاونت علمی اشاره کرد و گفت: در حوزه نانو فقط در بخش ارائه مقالات پیشرفت نداشته ایم بلکه در حوزه تجاری سازی نیز دارای وضعیت مطلوبی هستیم و جزء معدود کشورهایی هستیم که در حوزه تجاری سازی پیشرفت قابل توجهی کرده ایم.

 
وی به ۲۵۰ شرکت فعال در بخش نانو که در حال حاضر محصولات خود را به بازار ارائه کرده اند اشاره کرد و افزود: این اتفاق در دیگر حوزه ها نیز در ستاد مانند بیوتکنولوژی و حتی حوزه های عظیم تری مانند دریا در حال انجام است.

 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برنامه های بسیار منسجمی از ۲ سال گذشته در این بخش در حال انجام است ازبرگزاری این دوره ها از دبیرستان تا دانشگاه و شرکت ها خبرداد.

 
وی با بیان اینکه بیوتکنولوژی در کشور ما از موضوعاتی است که باید به صورت جدی به آینده آن فکر کرد تاکید کرد: در سایر حوزه های علوم نیز دارای مزایای ذاتی هستیم و در حال حاضر از دو سال پیش تاکنون بیش از ۲هزار و۳۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش های نانو در داخل کشور در حال فعالیت هستند.

 
ستاری با اشاره به اینکه راه زیادی در پیش داریم اما مهم آن است که زیر ساخت های مورد نیاز آن فراهم است تصریح کرد: ما بهترین دانشگاه های دنیا و بهترین جوانان را داریم و در حوزه نانو فوق العاده هستیم.

 
وی ادامه داد: دانشگاه های ما در حوزه های کارشناسی ارشد و دکترا ضعفهای جدی دارند که باید پیگیری شود و باید دروس جدید به حوزه های درسی افزوده شود که به درستی این کار صورت نگرفته است.

 
به گفته ستاری ساختار اقتصادی کشور ما به دلیل یکصد سال فروش نفت خام با ساختار اقتصاد کنونی هماهنگ نیست و اتفاقات خوبی در این حوزه باید رخ دهد که هم اکنون در حال شروع است.

 
وی با تاکید بر اینکه مشکلات بسیار جدی در اقتصاد دانش بنیان، مسائل فرهنگی در این حوزه است افزود: فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در کشور نهادینه شود.

 

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری به اهمیت برگزاری این کنفرانس برای دولت اشاره کرد و گفت: این کنفرانس از لحاظ علمی و حمایت از دانش نانو تکنولوژی که پیشرفت های خوبی نیز در ایران داشته است برای دولت بسیار مهم است و خوب است همه بدانند که پیشرفت های ما فقط در حوزه هسته این نیست بلکه در حوزه های نانو، هوافضا، بایو و سلول های بنیادی نیز پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم و در بسیاری از حوزه ها در منطقه اول هستیم.

 
ستاری نیروی انسانی را سرمایه ای بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: نفت و گاز سرمایه یک کشور نیست و سرمایه اصلی فرزندان آن کشور هستند.

 
وی اظهار امیدواری کرد ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها به اهداف برگزاری خود دست یافته و تاکید کرد: در معاونت علمی سعی شده است تا از هزینه های بیهوده جلوگیری شده و از ظرفیت ها نهفته از آموزش و پرورش تا دانشگاه در تمامی حوزه ها حمایت شود.

 
معاون علمی فناوری رئیس جمهوری افزود: این نوع مدیریت چیزی است که ما در بخش بیوتکنولوژی به شدت به آن نیاز داریم و امیدواریم دیگر بخش های دولتی نیز از این شیوه استفاده کنند.

 

 

کنفرانس بین المللی نانو ساختارها با حضور جمعی از مسئولان، دانشمندان، محققان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف و دانشجویان این حوزه در مرکز همایش های بین المللی کیش در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff