فرمانده جدید یگان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان معرفی شد

ظهر امروز با حضور سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور،آیین معارفه فرمانده جدید یگان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ آیین تکریم و معارفه فرماندهان سابق و جدید یگان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ظهر امروز سه شنبه با حضور سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست هرمزگان و جمعی از محیط بانان استان هرمزگان برگزار شد.

سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در این آیین اظهار کرد: در بعضی از حوزه ها، انسان برای دفاع، پیشرفت هایی را ایجاد کرده است و این پیشرفت های توسعه ای در  دهه های مختلف با امکانات بهتری همراه بوده است که قابل توقف نخواهد بود.

محبت خانی افزود: روز به روز سرعت پیشرفت علوم شکافته می شود و این موضوع را زمانی می گوییم پیشرفت، که بر حوزه های رکنی زندگی بشری ضربه نزند و محیط زیست یکی از مهم ترین حوزه های رکنی می باشد.

وی ادامه داد: محیط زیست یک دستگاه معاونتی و نظارتی بوده و حاکی از این هست که بقای این دستگاه متصل به محیط زیست می باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه هر جایی از این کشور که سر کشی کرده ایم،وضعیت گونه های گیاهی، جانوری و آب و هوا، همگی در برخی از نقاط نگران کننده است تصریح کرد: نا امنی ها و مهاجرت ها نباید اتفاق بی افتد و اهم این مسائل به نگاه جامعه بشری به محیط زیست بر می گردد.

محبت خانی تاکید کرد: توسعه پایدار در بلند مدت باید با نگاه ویژه به محیط زیست شکل بگیرد و با نابودی آب و خاک و گیاهان در توسعه پایدار نباید همراه شود زیرا تمام زندگی حیوانی و انسانی و طبیعی را به خطر می اندازد.

وی ابراز کرد: جملات خیلی خوبی را در زمینه محیط زیست شنیده ایم، اما محیط زیست ارثی نیست که از گذشتگان به دست ما رسیده باشد بلکه امانتی در دست همگان ما بوده  و باید در حفظ امانت کوشا باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه کارهای خوبی در استان هرمزگان شکل گرفته است اما یک نگاه ایجابی اجتماعی باید در حوزه محیط زیست شکل گیرد، خاطرنشان کرد:  مردم پرچمدار حفاظت از محیط زیست باشند.

محبت خانی  در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با حمایت از محیط بانان در مراجع قضایی اظهار کرد: در رابطه با حکم قصاص این محیط بان کرمانشاهی، طی دو مرحله در ماه گذشته در این استان حضور پیدا کرده ایم و در تلاش هستیم از ظرفیت نیکوکاران و خیرین این استان و همچنین مسئولین کشوری و چهره های ملی استفاده نماییم تا بتوانیم رضایت این خانواده را جلب کنیم و این قائله با صلح و سازش خاتمه یابد.

وی با گلایه از اظهار نظر سخنگوی دستگاه قضا مبنی بر اینکه هنوزسازمان محیط زیست درخواست ۴۷۷ را نداده است، گفت: این در صورتی است که سه هفته پیش این اقدام انجام گرفته اما نمی دانیم چرا  پس از گذشت سه هفته هیچ گونه ترتیب اثری داده  نشده و به دست ریاست محترم قوه قضائیه نرسیده  است.

یکی از چالش های محیط بانی کشور، کمیت نیروی انسانی محیط بانی است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: قریب به ۸ هزار نفر پست تعریف شده در سازمان محیط بانی کشور وجود دارد که با استخدامی های جدید نزدیک به ۴ هزار نفر این پست ها را اشغال کرده اند و این بدین معنی است که هر نفرمحیط بان حداقل دو برابر ظرفیت کار می کند.

محبت خانی افزود: به همین منوال،در سه سال گذشته موضوع را دنبال کردیم و توانستیم استخدام سالی ۳۰۰ نفر را از سازمان استخدامی داشته باشیم و این دستورالعمل دو سال انجام شده است اما اکنون در دفترچه های استخدامی نیامده است.

وی در تشریح جزئیات این مشکل بوجود آمده اظهار کرد: در سال سوم به علت اینکه اعتبار آن در سازمان برنامه و بودجه کشور به سازمان محیط زیست اختصاص داده نشده ، اجرایی نشده است، سازمان برنامه و بودجه به محیط زیست لطف هایی دارد اما چرا انجام نشده برای ما جای سوال است که درخواست داریم به صورت جد این بودجه پیش بینی شود تا در برنامه جذب سالانه مشکلی پیش نیاید.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص نگهداری تجهیزات گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم سازمان محیط زیست را در حوزه تجهیزات نوین مجهز نماییم و کارکنان یگان حفاظت در اولویت هستند و سال آینده ۶۰۰ ماشین با گرفتن مجوز، با فرمت محیط بانی در اختیار پاسگاه های محیط بانی کشور قرار می گیرد.

اقدامات خوبی در ارتقاء جایگاه محیط بانی هرمزگان شکل گرفته است

حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان اظهار کرد: اقدمات خوبی در حوزه حقوق پرسنلی و ارتقاء جایگاه هرمزگان در سطح کشور انجام شده است.

مسیحی تازیانی افزود: بزرگترین اقدام نیز اخذ سهمیه ۳۰۰۰ نفری استخدام محیط بانان در سطح کشور بوده است.

وی گفت: در حوزه یگان حفاظت یک کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است که هم دوری از خانواده و هم کار استرس زایی که با مشقت همراه است، آن چیزی که برای این  بزرگواران در جایگاه و مزایا در نظر گرفته می شود اندک است که با تلاش های رئیس سازمان و یگان حفاظت کشور، نیازهای همکاران برطرف شود و جایگاهشان در رده خدمتی ارتقاء یابد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان تصریح کرد: استان هرمزگان یکی از پهناورترین استان های کشور است که در جایگاه خشکی در رده هشتم کشور است اما با احتساب اینکه خشکی این استان ۷۰ هزار کیلومتر می باشد، قریب به ۴۳ هزار کیلومتر مربع مساحت آب های دریایی نیز به آن اضافه نماییم، می توانیم از لحاظ وسعت در رده سوم کشور قرار گیریم.

مسیحی تازیانی عنوان کرد: وظایف در حوزه محیط زیست وظایف زیادی است که با این تعداد از همکاران به صورت جهادی در تلاش هستند و اگر همکاری سایر ارگان ها و نهادها نبود این وظیفه سنگین تر می شد.

وی گفت: عملکرد محیط بانان در سطح استان هرمزگان فوق العاده است زیرا هر محیط باندر سطح کشور ۲۰ هزار عرصه را تحت مدیریت دارد اما در استان هرمزگان بالغ بر ۱۱۰ هزار متر مربع را تحت پوشش دارند.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان  با بیان اینکه آن چیزی را که در توان همکاران خودم می بینم، شاهد خلوص نیت آنها هستیم ، خاطرنشان کرد: تقدیم ۴ شهید در راه حفظ انفال و منابع ملی کشور گواه این موضوع است.

مسیحی تازیانی در پایان عنوان کرد: از نیروی انتظامی و پلیس امنیت و پیشگیری تشکر ویژه ای داریم و همچنین دستگاه قضایی نیز کمک های شایانی در رابطه با پرونده های تشکیل شده کرده است.

گفتنی است در پایان این آئین از زحمات چند ساله دادخدا پالیک فرمانده سابق یگان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان تقدیر و کاظم شریفی شمیلی به عنوان فرمانده جدید این یگان در استان هرمزگان منصوب شد.

انتهای پیام/