تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 451135
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
فرسنگ ها فاصله از جزیره قشم تا منطقه آزاد

صادرات توسعه و واردات فقر در سرزمین تجارها !

منطقه آزاد قشم با تعاریفی که از یک منطقه آزاد واقعی دیده و شنیده ایم فرسنگ ها فاصله دارد ، یک شهرستان محروم منطقه سه که به یکباره قرار شد صادرات انجام دهد و ایران را در مسیر توسعه جهانی قرار دهد .

صادرات توسعه و واردات فقر در سرزمین تجارها !

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از قشم آزاد ، مناطق آزاد قشم که قرار بود به عنوان محرک در جهت صادرات و ارز آوری عمل کند این روزها برخلاف جهت عمل می کند و به جای صادرات روی به سوی واردات آورده است تا جایی که بیش از نیمی از شهرک های صنعتی این منطقه برشکست شده اند .

این فرصت خیلی خوبی برای توسعه قشم بود اما چرا از این فرصت به درستی استفاده نشده است؟ دلیلش آن همان گسستی که اتفاق افتاده است.

منطقه آزاد قشم در حالی شکل گرفت که جامعه محلی در اوج محرومیت فرهنگی، عمرانی، فکری… و در بعد اقتصادی بخاطر مرزی بودن موقعیت جزیره، یک توسعه سریعی رخ داد که این توسعه اقتصادی سریع باعث جذب جمعیت زیادی به جزیره قشم شد.

منطقه آزاد قشم با تعاریفی که از یک منطقه آزاد واقعی دیده و شنیده ایم  فرسنگ ها فاصله دارد ، یک شهرستان محروم منطقه سه که به یکباره قرار شد صادرات انجام دهد و ایران را در مسیر توسعه جهانی قرار دهد !!!

نبود ثبات مدیریتی از مشکلات دیگر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که موجب مغفول ماندن اهداف استراتژیک می شود و هر مدیری که می آید سلیقه شخصی خود را اجرا می کند و بخش اعظمی از مدیران در مناطق آزاد با تفکر سیاسی که دارند انتخاب می شوند .

 صادرات توسعه و واردات فقر در سرزمین تجارها !

منطقه آزاد قشم که با هدف توسعه تجارت، صادرات، اشتغال و سرمایه گذاری در سال های گذشته شکل گرفته است به دلیل کمبود زیرساخت ها و سوء مدیریت ها از اهدافی بلندی همچون پیوند اقتصاد ملى به اقتصاد جهانى ، انتقال تکنولوژى پیشرفته به منطقه ،  افزایش صادرات و کسب در آمدهاى ارزى ،جذب سرمایه هاى خارجى و ایفاى نقش پایلوت براى کشور عقب ماند .

افزایش صادرات و کسب در آمدهاى ارزى در کنار تقویت جامعه محلی یکی از مهمترین هدف منطقه آزاد قشم در این چند ساله بوده که اگر نگاهی به عملکرد آنها داشته باشید به راحتی خواهید دید آنها توسعه را به جای کالا صادر و فقر را به جای درآمدهای ارزی وارد این منطقه کرده اند .

واردات بیش از حد در این جزیره باعث شده است که بخش عظیمی از کارخانه های کشور تعطیل و کالاهای قاچاق جایگزین آنها شود ،در واقع این منطقه با واردات کالا و توزیع غیرقانونی در کشور جوانان را بیکار و فقر را وارد کشور می کند .

وجود صدها جوان بومی بیکار ، رکود اقتصادی و قاچاق نمادی از عملکرد نادرست منطقه آزاد قشم است که در یک نگاه گذرا خواهید دید آنها به اهدافی که خواسته اند نرسیده اند .

در این چندین ساله منطقه آزاد قشم با روی آوردن به کشورهایی همچون چین و تایلند سعی کرد مراکر تجاری خود را برای جولان کشوری پر کند اما دیری نگذشت که همه انگشت اتهام به سمت آنها سوق دادند و به آنها لقب بنجل فروش یا ضد اقتصاد دادند .

پیوند اقتصاد ملى به اقتصاد جهانى آرزوی برباد رفته منطقه آزاد قشم

منطقه آزاد قشم پایه های خود را بر مبنای پیوند زدن اقتصاد ملى به اقتصاد جهانى بنا نهاد اما دیری نگذشت که با وجود تحریم ها و مدیریت ها ناکارآمد این آرزو برباد رفت تا منطقه آزاد قشم به جای وصل شدن به اقتصاد جهانی به دنبال جوی باریکی برای واردات خود باشد .

 این منطقه که قرار بود با شدت بخشیدن به رونق صادرات خود را به اقتصاد جهانی وصل و در بازارهای جهانی رقابت داشته باشد اما آنها حریف باندهای جهانی نشدند تا همچنان از قافله اقتصاد جهانی عقب بمانند .

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=451135
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,436 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی