تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 309736
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

فرارهای با قرار/ علت فرار دختران محصل چیست؟

فرار دختران دبیرستانی از مدارس در ساعات آموزشی محسوب یکی از معضلاتی است که هم اجتماع و هم خانواده ها را دچار اختلال کرده است. همزمانی دوره نوجوانی با پدیده بلوغ، سبب می شود که این دوره از زندگی انسان، از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار باشد. معمولا فرار به منظور یافتن و به دست آوردن بعضی چیزهای دیگر صورت می‌گیرد.

فرارهای با قرار/ علت فرار دختران محصل چیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ برای پدیده فرار دختران از مدارس تعاریف متعددی وجود دارد. بعضی معتقدند، فرار جزو علایم اختلالات رفتاری شدید محسوب می‌شود و نه به دلیل ماهیت آن، بلکه به دلیل فراهم آوردن مسایل و مشکلاتی که برای فرد و اجتماع به دنبال دارد.

 

فرار را می‌توان این اینگونه تعریف کرد: میل به رهایی از قید خانواده که نوجوان در طلب آن می باشد که ممکن است به فرار از سرپرستی و نظارت پدر و مادر منجر گردد. در تعریف دیگری فرار مکانیسمی است در جهت یافتن مجالی برای اثبات وجود فرد که در خانه چنین فرصتی را نیافته است.

 

نوجوان در حال هجرت از وابستگی های دوران کودکی است، و از سوی دیگر توانایی لازم برای حل بسیاری از مسائل زندگی را ندارد. همین نوسان فکری وروانی در اودرماندگی، تزلزل و گاه پریشانی و ابهام ایجاد می کند و آرامش روحی را از می گیرد.

 

همزمانی این دوره با پدیده بلوغ، سبب میشود که این دوره از زندگی انسان، از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار باشد و از یک سو، انگیزه های غریزی و عاطفی هر لحظه او را به سویی کشانده و تعادل روانی او را بهم میزند، و از سوی دیگر انواع تردیدها و دودلی ها او را بلاتکلیفی درد آوری روبه رو می سازد.

 

گاهی اوقات فرار، به عنوان تنها انتخاب برای یک شکل بزرگ به نظر می‌رسد و به معنی ترک ارادی خانه یا محیط نظارت شده می‌باشد. معمولا فرار به منظور دوری یا اجتناب از بعضی چیزها، یا برای یافتن و به دست آوردن بعضی چیزهای دیگر صورت می‌گیرد.

 

فرار دختران دبیرستانی از مدارس در ساعاتی که جز ساعات آموزشی مدارس محسوب می شود یکی از معضلاتی است که هم اجتماع و هم خانواده ها را دچار اختلال کرده است. دخترانی که با پناه بردن به فرار خنجر خیانت فحشا، اعتیاد، تن فروشی و بی سوادی در وجود آن ها فرو می رود.

 

این روزها فرار برای دختران نوجوان معنای شیرینی دارد اما این شیرینی فقط مدت کوتاهی است و چه بسا که آینده ی آنها را تباه می کند، گاه آنها با رابطه با افرادی که در اجتماع هیچ جایگاهی ندارند می تواند آنها را به ضلالت بکشد.

 

علل فرار در دبیرستان های دخترانه در هرمزگان چه چیزهایی می تواند باشد و فرضیه های آن عبارتند از :

– احتمالا کمبود امکانات رفاهی ، فرهنگی و اقتصادی و آموزشی در بین دختران باعث فرار می شود.

– احتمالا بها دادن بعضی افراد به دختران جوان و نوجوان ، آنان را جذب می کند و باعث فرار می شود .

– احتمالا کمبود فرهنگ در ایران باعث فرار می شود .

 

به رغم همه تلاش ها گاه معلمان متوجه می‌شوند که بعضی از دانش آموزان اصلاً توجهی به درس ندارند و فقط به نوعی در مدرسه وقت گذرانی می‌کنند. شاید بسیاری از ما بازیگوشی و شیطنت های بچه گانه را علت بی دقتی بدانیم، اما بهتر است بدانید در پاره ای موارد موضوع از این پیچیده ‌تر است و دانش آموز مشکلی جدی در زمینه آموزش دارد.

 

به جز اختلال بیش فعالی و نقص توجه که باعث مشکلات زیادی برای کودکان در خانه و مدرسه و افت تحصیلی قابل توجه آنها می‌شود، سایر اختلالات رفتاری نیز با تحصیل آنها ارتباط قوی دارد.

 

اگر در خانواده ای پدر و مادر دارای مشکلات رفتاری یا بیماری جسمی روانی باشند، در عملکرد تحصیلی فرزند و همچنین رفتار اجتماعی فرد اختلال به وجود می‌آید. ابتلای به افسردگی، اضطراب یا مشکلات روانی و وابستگی پدر یا مادر به موادمخدر یا رفتارهای ضداجتماعی از دیگر عوامل مؤثر در روابط اجتماعی و زندگی شخصی تاثیر بسزایی دارد.

 

اغالب تمایل به مدرسه نرفتن هنگام ورود از ابتدایی به راهنمایی و یا از راهنمایی به دبیرستان که تلاش بیشتری را می‌طلبد، افزایش می‌یابد. زمانی که به کودک اجازه داده می‌شود در منزل بماند، علایم بیماری بهتر می‌شود؛ اما روز بعد هنگام نزدیک شدن به زمان مدرسه شکایت از بیماری مجدداً شروع می‌شود.

 

دختران مبتلا به این اختلال عموماً ناسازگارند و رفتارهای مقابله ای و منفی مانند سرپیچی از قوانین روزانه، قهر کردن، قشقرق راه انداختن، بحث با قدرت مافوق، آزار دیگران و مقصر دانستن دیگران در برابر مشکلات را نشان می‌دهند.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=309736
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,222 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل