فداکاری شهید الداغی، نمونه کم‌تکرار ایفای مسئولیت به‌موقع است

جلالی گفت: فداکاری شهید الداغی، نمونه کم‌تکرار ایفای مسئولیت به‌موقع و به‌جاست که اثر خاص خودش را هم می‌گذارد.

محمدرسول جلالی رییس سازمان بسیج رسانه استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ضمن تشریح عوامل بروز جنایت سبزوار اظهار کرد: فضای مجازی، کم کاری مردم در نقش عمومی امر به معروف و نهی از منکر، کارکرد معکوس برخی معلمان، اساتید، مسئولین و هنرمندان، تهاجم، شبیخون و ناتوی فرهنگی چند ده ساله که ضوابط و حدود شرعی را سست و کمرنگ کرده است از جمله این عوامل است.

وی با تحسین اقدام بهنگام شهید غیرت افزود: توجیه و بهانه‌جویی از اساسی‌ترین موارد شانه خالی کردن از انجام تعهد و مسؤلیت اجتماعی افراد است و معمولاً آدم‌ها تا جایی که خطر مالی، کاری و جانی جدی نباشد شعار پایبندی می‌دهند اما خطر نمی‌کنند لیکن کار شهید عزیزمان شهید الداغی، نمونه کم تکرار ایفای مسئولیت به‌موقع و به‌جاست که اثر خاص خودش را هم می‌گذارد‌.

رییس سازمان بسیج رسانه استان هرمزگان در ادامه به نقش خانواده در پرورش عناصری همچون عوامل جنایت سبزوار اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها نقشی اساسی دارند به ویژه در کودکی و نوجوانی و در بزنگاه‌های هیجانی و احساسی که به بهانه دوست داشتن یا حمایت از فرزندان و عزیزان خود آنها را دچار اشتباه و خطای تحلیلی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌کنند.

جلالی تاکید کرد: بی‌تردید جامعه در شکل‌ دادن یک انسان به عامل تبهکاری و جنایت نقش مهم دارد، مجموعه کنش و واکنش‌هایی که یک انسان در خانه، مدرسه، جامعه، دانشگاه، محیط همسالان و موارد دیگر دارد او را برای ایفای یک نقش مثبت یا منفی، شکل می‌دهد و آماده می‌کند و بسیاری از این کارهای انتحاری و غیر معمول و غیر معقول نتیجه مستقیم یا غیر مستقیم محتوای جاری در جامعه است.

وی اذعان‌داشت: متأسفانه سهل‌اندیشی و سهل‌انگاری بر ذهنیت و تصمیم جامعه به ویژه در مسأله حیاتی امر به معروف و نهی از منکر، غالب و مسلط است به طوری که در بسیاری از مناطق، هر نوع مبارزه مردمی با مواد مخدر سنتی یا صنعتی، مشروبات الکلی و غیره، نوعی نان بُری و نامردی تلقی و تعبیر می‌شود.

رییس سازمان بسیج رسانه استان هرمزگان ادامه داد: از جهت قوانین موجود هم حمایت اطمینان بخش و قاطعی وجود ندارد منتها مکمل قانون، عامل بودن قاطبه مردم است که به دلایل مختلف از جمله محاسبه نادرست و فشار اقتصادی و معیشتی، این همراهی در بُعد عقلانی و ماندگار و مستمر وجود ندارد.

جلالی اضافه‌کرد: بسیاری از سلبریتی‌ها یا هنرمندان، مسافرت‌های مستمر و یا تصمیم به تابعیت یا اقامت در خارج از کشور به ویژه غرب و اروپا و یا کشورهای تابع غرب و اروپا دارند که ماهیت اصلی مورد نظر مقاصد مسافرتی یا اقامتی آنها بی‌اعتنایی به جوانب و مسایل دینی است و اینها در بسیاری از موارد، اظهار نظر خلاف میل اربابان خود نمی‌کنند که خطر و ریسک و مضرات آن بالاست‌.

وی گفت: از سوی دیگر منابع و رویکرد اساتید رشته‌های دانشگاهی و فضاهای هنری عمدتاً در مسیر دین‌ستیزی یا مذهب‌گریزی است و بسیاری از این افراد تحت تأثیر نگاه و نگرش اساتید و نویسندگان و کارگردانان و برنامه‌ریزان این عرصه یا سکوت اختیار کرده و یا در دین‌مداری سقوط می‌کنند.

رییس سازمان بسیج رسانه استان هرمزگان با تاکید بر مجازات هرچه سریعتر جانیان چاقو به دست سبزوار بیان‌داشت: جامعه معمولاً بر موج هیجان و احساسات، سوار است و از چند جهت اجرای فوری این احکام می‌تواند هم اقبال اجتماعی حمایت از اجرای حکم را داشته باشد هم بر جریان مخرب امنیت و بازدارندگی دیگران، مؤثر باشد هم اعتماد عمومی و اعتبار دستگاه‌های امنیتی و اجتماعی را به همراه داشته باشد و پذیرش عمومی آن نیز به مراتب از زمان با فاصله بیشتر از جنایت، بیشتر است و مجالی برای فضاسازی‌های دروغین و شیطانی خط نفاق و فتنه را نیز فراهم نمی‌کند.

جلالی با اشاره به اینکه اغتشاشات سال گذشته نقش مستقیم و بسیار مهمی بروز جنایت سبزوار دارد، افزود: چرا که نوع مقابله اغتشاشگران و شهادت مظلومانه و غریبانه نیروهای امنیتی و انتظامی و بسیجی به نوعی هزینه ذهنی و تصمیمی امر به معروف و نهی از منکر را بالا برده است و مردم به حقیقت مطلب، محتاط شده‌اند و موجب گردیده تا وارد گود تذکر و مواجهه نشوند.

انتهای پیام/