استاد‌ دانشگاه‌های هرمزگان:

فتح خرمشهر و دفاع مقدس سبب بیداری نیروهای مردمی در جهان شد

استاد دانشگاه‌های هرمزگان گفت: فتح خرمشهر و جنگ تحمیلی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران سبب شد که جنبش‌های مردمی و شیعی در منطقه روحیه‌ای مضاعف بگیرند.

قاسم امینی، استاد دانشگاه‌های هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا اظهار‌کرد: آزادسازی خرمشهر روز پیروزی لشکریان اسلام بر کفر است؛ پیروزی رزمندگان اسلام و فتح خرمشهر از لحاظ سیاسی و تاکتیکی در ایام جنگ بسیار حائز اهمیت بود.

استاد دانشگاه‌های هرمزگان تصریح‌کرد: از اوایل پیروزی انقلاب تا زمان پیروزی خرمشهر فضای سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور جنگ را نیز تحت تاثیر قرار داده‌بود و بخشی از حاکمیت غیر انقلابی و لیبرال مانند جبهه ملی، ریاست جمهوری بنی‌صدر و نخست وزیری مهدی بازرگان همه این ها دوگانه‌ها را با نیروهای‌انقلاب و خط امام(ره) ایجاد می‌کردند و این جهت‌گیری‌های غیر انقلابی باعث شده بود که سایه‌اش بر جنگ نیز بیفتد و کارشکنی‌هایی که بنی‌صدر در زمان ریاست جمهوریش انجام‌می‌داد به شدت بر مسئله جنگ تاثیر داشت از عدم رسیدگی به رزمندگان گرفته تا ایجاد تفرقه بین نیروهای اسلامی و انقلابی ایجاد تفرقه بین رزمندگان اسلام به خصوص بین بسیج و سپاه و ارتش و درز کردن اطلاعات بسیار مهمی که رزمندگان اسلام انجام‌می‌دادند به واسطه نیروهای جاسوسی که داشتند همه این‌ها باعث ایجاد اختلال در جنگ شده‌بود.

امینی ادامه‌داد: وجود گروه‌های چپ مانند حزب‌توده، منافقین، ایجاد درگیری در شرق، غرب و جنوب کشور، جریان‌هایی مانند سیستان، حمله به مراکز دولتی و ترورهای مکرر باعث ایجاد یک اختلال فکری، اندیشه‌ای و اختلال همبستگی بین نیروهای اجتماعی شده‌بود.

وی افزود: بعد از عبور بحران‌ها و عزل بنی‌صدر و کناره‌گیری مهندس بازرگان و شروع ریاست جمهوری افراد انقلابی و همسو با گفتمان انقلاب مانند شهید باهنر، شهیدرجایی و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در طول این سال‌ها باعث فتح خرمشهر به عنوان پیروزی‌بزرگ بود که در جبهه‌های جنگ دیدیم با همگرایی سیاسی و اجتماعی که در پشت خط مقدم و در جبهه جنگ نرم اتفاق افتاد و تاثیرات آن به خوبی در جنگ روشن شد.

استاد دانشگاه‌های هرمزگان با اشاره به اهمیت و ویژگی‌های مهم فتح خرمشهر از دیدگاه امامین انقلاب گفت: در گفتمان رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری تاکید بر تاثیر بعد معنوی آن مانند توکل، توسل و امداد غیبی در این مقاومت دارند و بی‌شک مشخص می‌شود فتح خرمشهر یکی از عنایات خداوند محسوب می‌شود.

امینی عنوان‌کرد: با نگاه به ماهیت رزمندگان می‌توان یافت که همه آنها دل در گروه کشور، انقلاب و اسلام داشته‌اند و معنویتی که بین رزمندگان وجود داشت از تاثیرگذارترین ویژگی‌های جنگ دفاع مقدس و فتح خرمشهر بود.

وی مطرح‌کرد: هنگامی که به مادیات جنگ نگاه‌می‌شود به طور کامل روشن است کوچکترین سلاح‌ها را نداشته و حتی سیم خاردار و اسلحه سبک را نیز در مضیقه است که ما مجبور بودیم آن را از چین، لیبی و سوریه وارد کنیم؛ در عمل صدام از تمام تجهیزات مادی، نظامی و پیشرفت‌ترین سلاح‌های جنگی را دارند و کشورهای مختلف اروپایی که امروز مدعی حقوق بشر و دموکراسی هستند از اسلحه گرفته تا بمب شیمیایی در اختیار صدام قرار می‌دادند.

انتهای‌پیام/