تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 309403
تاریخ انتشار:شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

فاصله های بین خانواده های قانون مدار و بی قانون/ آزادی فرزندان به چه قیمت؟

یکی از ویژگی های طبیعی افراد در دوران نوجوانی، تمایل به استقلال و داشتن آزادی است و اگر این آزادی غیر مستقیم کنترل نشود، در جوامع امروزی مشکل ساز می شود. البته تمایل به آزادی، ابتدا در سنین یک تا سه سالگی دیده می شود و به مرور که فرزندان بزرگ تر می شوند، به آزادی بیش تری نیاز دارند.

فاصله های بین خانواده های قانون مدار و بی قانون/ آزادی فرزندان به چه قیمت؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دوران نوجوانی را می توان دوران الگوپذیری و یا به عبارتی دوران شکل گیری شخصیت نام برد. در این حالت شخص نه کودک است و نه جوان. نوجوان در این سن از اطرافیان و اشخاص مورد علاقه اش الگو می گیرد.در این دوران خانواده یا می تواند حامی و راهنمای او باشد و یا می تواند تنها او را نهی کند.

 

پنهان کاری فقط مخصوص نوجوانان نیست، بلکه همه افراد جامعه برای جلوگیری از تحقیر و سرکوفت دیگران آن را انجام می‌دهند.

 

یکی از ویژگی های طبیعی افراد در دوران نوجوانی، تمایل به استقلال و داشتن آزادی است و اگر این آزادی غیر مستقیم کنترل نشود، در جوامع امروزی مشکل ساز می شود.  البته تمایل به آزادی، ابتدا در سنین یک تا سه سالگی دیده می شود و به مرور که فرزندان بزرگ تر می شوند، به آزادی بیش تری نیاز دارند.

 

سلامت دختران نوجوان پیش شرط سلامت آینده جامعه است و هر گونه تلاشی برای ارتقای سطح آن بدون توجه به نظریات نوجوانان در مورد مفاهیمی چون آزادی بدون نتیجه خواهد بود. تحقیق حاضر پژوهشی کیفی است که در آن، بحث‌های مربوط به مفاهیم آزادی و محدودیت جداگانه  ثبت و تحلیل شده و در چهار مقوله احساس محدودیت، پیامدهای نامطلوب محدودیت، ضرورت آزادی، و لزوم تبیین معیارهای آزادی و محدودیت ارائه شده‌اند.

 

تأکید زیاد نوجوانان بر ارتباط سلامت با آزادی/ محدودیت نشان ‌دهنده آرمان‌گرایی دختران نوجوان است که از ویژگی‌های این دوره سنی به شمار می‌رود. از نظر دختران نوجوان، سالم ماندن مستلزم ارائه تعاریف روشنی از آزادی و محدودیت است. آگاهی بیشتر از ویژگی‌های دوران نوجوانی و شرایط دختران می‌تواند در افزایش اعتماد و مفاهمه بین پدران و مادران و مربیان و دختران نوجوان مؤثر باشد.

 

قشر جوان در جامعه ما ویژگی های رفتاری مثبت و همچنین منفی دارد که از نوع ادراکات و احساسات آن از شرایط موجود نشات می گیرد و این برداشت ها بعضا برای نسل جوان امروز ایران مشکل آفرین هستند.

 

این دوران با مشکلات خاص خود نیز مواجه است. برخی از این مشکلات شیوع بیشتری داشته و گاه نیازمند مداخله کمتری هستند، اما برخی دیگر در حد یک ناسازگاری ، یک بیماری و یا اختلال روانی اجتماعی قابل توجه بوده و نیازمند اقدامات مداخله‌گرانه هستند. فراهم نبودن شرائط تربیتی مناسب ، عدم آشنائی اولیا و مربیان با نیازها و ویژگیهای نوجوان و کودکی مشکل‌دار علل اساسی بوجود آمدن مشکلات دوران نوجوانی هستند.
بعضی از خانواده ها گله می کنند که ما همیشه در کنار او نیستیم و دقیقا نمی دانیم که چه دوستانی دارد، ان ها نیز راست را می گویند،اما چه خوب است که ما هم برای فرزندمان علاوه بر این که مادر،پدر باشیم دوست خوبی هم باشیم. دوستی که او به ان اعتماد کند ، احساساتش را به او بگوید.

 

کودکان به ‌تدریج بزرگ می‌شوند و به دنبال استقلال و آزادی می‌گردند اما در مقابل، والدین هر روز نگران ‌تر می‌شوند و در حالی که می‌خواهند فرزندشان را زیر نظر داشته باشند حس می‌کنند نوجوان آنها را پس می ‌زند و هر روز از آنها دورتر می‌شود.

 

این پس ‌زدگی در هر خانواده با توجه به سطح فرهنگی و اجتماعی خود را به یک شکل نشان می‌دهد. بی‌ توجهی و حرف ‌ناشنوی از والدین، دعوا و بحث کردن یا گوشه ‌گیرشدن همگی از جمله نشانه‌های ورود کودک به نوجوانی است. نوجوانان معمولا برای رسیدن به استقلال و اثبات توانایی‌های خود خواسته‌هایی دارند که گاه مورد پسند خانواده نیست و پدر و مادرها نمی‌توانند آنها را بپذیرند یا نمی‌دانند با وجود خطرهای موجود، چطور آنها را حل کنند.

 

اولین و مهمترین شرط برای ارتباط با فرزندان ، همدلی با آنان و ابراز محبت به آنهاست . محبت به فرزندان ، زمینه لازم را برای تربیت صحیح آنها فراهم می کند . از آنجا که مسئولیت والدین در انتخاب شیوه تربیت و نقش آنان در پرورش جسمی و روانی فرزندان بسیار مهم است .

 

برای چاره کردن این مشکلات به رسمیت شناختن و احترام به برداشت های نوین جوانان امری مهم است که عدم توجه به آن باعث جایگزین شدن برخوردهای ناسالم به جای درک متقابل و فهم روان شناختی این معضل اجتماعی می گردد.

چیزی که امروزه بیشتر ما به آن گرفتاریم این است که خواسته و ناخواسته به خاطر وجود مشکلات وفرهنگ های غلط پیوسته گله می کنیم و به جای فکر کردن به راه حل فقط، مشکلات را به زبان می آوریم ولی نسبت به شناخت ریشه های اصلی آن ورفع مشکلات کم توجهیم .
با توجه به اینکه این دوره نیز اهمیت شایان توجهی در زندگی آینده و بزرگسالی فرد دارد و بسیاری از انتخاب ها و تصمیم ها در این دوران انجام می‌شوند، پیشگیری از بروز مشکلات و درمان آنها به توجه و تاکید فراوانی نیاز دارد. شناخت این مشکلات شاید بعد از شناخت ویژگیها و نیازهای مرحله نوجوانی اولین گام موثر در کمک به نوجوان برای داشتن یک مرحله رشدی سالم می‌باشد.

 

آسیب های اجتماعی که به تعبیر بعضی از اندیشمندان حاصل و معلول مستقیم انقلاب صنعتی هستند، در اکثر جوامع وجود دارند و تاثیرات خود را می گذارند. اما آن چه جوامع مختلف را در این مورد از هم متفاوت می سازد، نوع نگرش این جوامع به علل به وجود آورنده آسیب ها و راهکارهای اصلاح وبهبود آن است.

 

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=309403
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل