فابیوس: ایران در لوزان اصل نظارت را مقابل رفع تدریجی تحریم‌ها پذیرفت
+ پ -
فابیوس: ایران در لوزان اصل نظارت را مقابل رفع تدریجی تحریم‌ها پذیرفت

وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه ایران حق دارد از انرژی اتمی برای موارد صلح‌آمیز استفاده کند، گفت: تهران در لوزان اصل نظارت بر برنامه‌ هسته‌ای را مقابل رفع تدریجی تحریم‌ها پذیرفته است اما راهی دشوار باقی مانده است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی با وبگاه روزنامه  «الشرق» قطر علاوه بر موضوعات منطقه‌ای و قرارداد تسلیحاتی دوحه-پاریس، به برنامه هسته‌ای ایران نیز پرداخت و اعلام کرد «هدف ما امضای قرارداد محکم، همیشگی و قابل اجرا با ایران است».

فابیوس در پاسخ به این سوال که «کشورهای عربی از نبود یک توافق واضح و همیشگی به نحوی که امنیت منطقه در خطر قرار بگیرد، می‌ترسند؛ پیش‌بینی‌های شما در این خصوص چیست؟» گفت: در اوایل آوریل در شهر لوزان گامی برداشته شد و آن این است که تهران اصل نظارت بر فعالیت اتمی خود مقابل رفع تدریجی تحریم‌ها را پذیرفت اما راه طولانی و سختی پیش‌رو داریم. مسائل متعددی می‌ماند که باید بحث شود. برای همین، باید در پی مذاکرات هوشیار باشیم و تلاش کنیم تا ۳۰ ژوئن توافق را امضا کنیم؛ توافقی که ضمانت‌های دقیقی از اهداف صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران بدهد.

وزیر خارجه فرانسه افزود: فرانسه قبول نمی‌کند که این توافق، که هدفش ضمانت صلح است، عامل اضافی در توسعه (سلاح) اتمی و بی‌ثباتی در منطقه باشد. حتی فراتر از این، طبیعتا ما مراقب تحول صحنه منطقه‌ای و نقشی که ایران در این راستا به دست خواهد آورد، هستیم. فرانسه قدرتی برای (تحقق) امنیت و صلح است.

فابیوس در پاسخ به این سوال که «ایران نقشی موثر در منطقه دارد و اعلام کرده که حق استفاده از انرژی اتمی در حوزه‌های صلح‌آمیز را دارد»، گفت: ما درباره مسئله هسته‌ای با ایران گفت‌وگوهایی کرده‌ایم و شکی نیست که تهران حق دارد برای اهداف غیرنظامی از انرژی هسته‌ای استفاده کند. اما دو مسئله متفاوت وجود دارد؛ اینکه اجازه دادن به ایران برای ساخت سلاح اتمی باب توسعه سلاح‌های اتمی در منطقه را باز می‌کند که این خطری بسیار بزرگ است و از طرفی دیگر، ایران عملا طرفی مؤثر و فوق‌العاده مهم است چه در لبنان با حزب‌الله، چه در سوریه که کمک‌های نظامی می‌کند چه در عراق و امروز در یمن. ما تمایل داریم که این کشور بزرگ، قدرتی برای صلح باشد اما باید آنطور که ادعا می‌کند عملا از تلاش برای سلاح اتمی دست بردارد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff