فؤاد معصوم: هیچ کشوری نباید از توافق ایران با 1+5 احساس ترس کند/ داعش برای کل منطقه دشمن به شمار می‌رود
+ پ -
فؤاد معصوم: هیچ کشوری نباید از توافق ایران با ۱+۵ احساس ترس کند/ داعش برای کل منطقه دشمن به شمار می‌رود

رئیس‌جمهور عراق با اشاره به مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ گفت: هیچ کشوری نباید از توافق ایران و ۱+۵ احساس ترس کند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فؤاد معصوم رئیس‌جمهور عراق در کنفرانس مشترک خبری با رئیس‌جمهور ایران گفت: باید تشکر کنم از جمهوری اسلامی ایران بابت کمک‌های ارزشمندی که از کشور عراق از همان روز اول برای مبارزه با گروه تروریستی داعش شروع کرد و در همین زمینه سلاح و مواد امدادرسانی مورد نیاز را تهیه کرد و در اختیار دولت و مردم عراق، قرار داد.

رئیس‌جمهور عراق تصریح کرد: داعش نه تنها برای ملت عراق بلکه برای کل ملت‌های منطقه دشمن به شمار می‌رود. داعش هیچ طایفه و مؤلفه‌ای از ملت عراق را باقی نگذاشت و علیه آنها اعلام جنگ کرد.

فؤاد معصوم ادامه داد: مبارزه و جنگ علیه داعش گسترش یافت و امروزه نه تنها ارتش عراق بلکه امروزه بسیج مردمی و داوطلبان عراق با روحیه واحد علیه داعش می‌جنگند و بنده نیز مجددا از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به تجربیات گسترده ایران در زمینه کشاورزی، صنایع و خدمات درمانی و احداث راه‌ها تاکید کرد: ما تلاش داریم از تمام این تجربیات جمهوری اسلامی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور عراق با اشاره به مشکل ریزگردها گفت:‌ مشکل بیابان‌زایی در جنوب عراق و جمهوری اسلامی ایران و همچنین در کشور عربستان سعودی لازم است تلاش کنیم برای همکاری گسترده بین کشورهای منطقه تا این مشکل رفع شود و بتوانیم اقدامی در راستای جلوگیری از پیشروی از این موضوع کنیم.

فؤادمعصوم گفت:‌ ما همچنین تمایل داریم درباره از بین بردن پسماندهای موجود در اروندرود گفت‌وگو انجام دهیم.

وی با بیان اینکه مقامات کشور درباره خطوط نفت و گاز و انتقال آن از ایران به عراق و احداث راه‌آهن و بزرگراه‌ها برای تسهیل تجار و همکاری‌های اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند، اظهار داشت: امیدواریم شاهد ارتباط ریلی (راه‌آهن) بین دو کشور باشیم.

رئیس‌جمهور عراق پیرامون موضوعات سیاسی که بین دو کشور انجام گرفت، گفت: در خصوص موصوعات سیاسی افکار میان طرفین در بسیاری جهات اتفاق نظر وجود داشت و در برخی موارد هم دیدگاه‌ها به یکدیگر نزدیک بود و فکر می‌کنم ما در خصوص ضرورت حفظ دو کشور و منطقه در قبال دخالت‌های خارجی اتفاق نظر داریم.

وی در مورد مسئله سوریه تصریح کرد: در این کشور نمی‌توان موضوع را به این شکل واگذار کرد که تروریست‌ها سرانجام بتوانند حکومت داشته باشند؛ همانطور که ما در حال حاضر در عراق علیه تروریسم می‌جنگیم اولویت اول در سوریه مبارزه با تروریسم است.

وی پیرامون مسئله یمن نیز اظهار داشت: ما از روز اول نظرمان آن بود که دخالت نظامی نباید در این کشور صورت بگیرد بلکه باید میان گفت‌وگو بین طرف‌های سیاسی وجود داشته باشد زیرا جنگ موجب شکاف میان اقشار مختلف ملت یمن خواهد شد.

رئیس‌جمهور عراق با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ گفت: ما مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ را تائید می‌کنیم و اعتقاد داریم وقتی این مذاکرات به موفقیت برسد به نفع کشورهای منطقه و دوستداران صلح و امنیت در منطقه و جهان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: هیچ نیازی وجود ندارد که کشوری از این توافق احساس ترس کند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff