غبار محلی پدیده غالب جوی در هرمزگان/ خشکسالی های 18ساله عامل بروز غبار محلی است
+ پ -
غبار محلی پدیده غالب جوی در هرمزگان/ خشکسالی های ۱۸ساله عامل بروز غبار محلی است

کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: غبار محلی پدیده هواشناسی کلیه ذرات معلق در هوا اعم از خاک،دود، مواد آلاینده می باشد که استان هرمزگان به دلیل خشکسالی های ۱۸سال اخیر با این پدیده روبرو است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛طبق اخرین گزارش سازمان هواشناسی استان هرمزگان مدل های  هواشناسی شرایط جوی و دریایی پایداری را برای سه روز آینده  استان  پیش بینی می کنند براین اساس طی سه روز آینده آسمان استان صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد در برخی از مناطق همراه با غبار محلی پیش بینی می شود.

 

سید محمد تقی سدیدی، کارشناس سازمان هواشناسی استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به پدیده غالب غبار محلی در استان اظهار کرد:پدیده  گردوغبار ، گرد و خاک دو پدیده سیستمی هستند که براساس باد و طوفان با منشا طوفان های شدید شن برخی از استان ها را درگیر می کند.

 

وی ادامه داد: غبار محلی پدیده هواشناسی با کد HIzi به کلیه ذرات معلق در هوا اعم از خاک،دود، مواد آلاینده می باشد که استان هرمزگان به دلیل خشکسالی های ۱۸سال اخیر با این پدیده روبرو است.

 

سدیدی گفت: دید استاندارد ۱۰کیلومتر است که درپدیده غبار محلی به کمتر از ۴ کیلومترکاهش می یابد.

 

کارشناس سازمان هواشناسی افزود: متوسط  بارندگی  در استان هرمزگان ۳۰۰میلیمتر است که در سالهای اخیر این میزان بارندگی به ۱۶۰میلی متر کاهش یافته است لذا تا زمانی که میزان بارندگی ها از میانگین بارش ها پایین تر باشد خشکسالی ها ادامه دارد .

 

وی تاکید کرد:اگر استان مانند دهه ۷۰ از دوره خشکسالی بیرون رود معضل پدیده غبار محلی در استان برطرف خواهد شد.

 

سدیدی با اشاره به همجواری استان هرمزگان با دریا افزود: دریا باعث افزایش رطوبت هوا در استان است که میانگین شرجی در هرمزگان بیش از ۸۰درصد است.

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff