آغاز برداشت خرما در پنج هزار هکتار از باغات حاجی آباد
+ پ -
آغاز برداشت خرما در پنج هزار هکتار از باغات حاجی آباد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حاجی آباد با اعلام این خبر گفت: عملیات برداشت خرما در سطح ۵۰۰۰هزار هکتار از باغات این شهرستان نیمه دوم مرداد آغاز و تا اواخر ابان ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، مهدی عباس پور در گفتگو با خبرنگار پیارم ، اظهار داشت: از سطح ۵۰۰۰ هزار هکتار نخیلات حدود ۴۰۰۰هکتار مثمر و ۱۰۰۰ هکتار غیر مثمر می باشد و پیشبینی می شود از این میزان سطح بالغ بر ۲۲۰۰۰ تن خرما برداشت گردد.
وی افزود: سطح باغات رقم پیارم در سال جاری نسبت به سال گذشته به علت حذف و جایگزینی و کاشت پاجوش و کشت بافت افزایش داشته است.
عباس پور خاطر نشان نمود: اولین برداشت خرما از ارقام خنصی و مضافتی است که به صورت رطب برداشت و روانه بازار می شود و همچنین خرما در تمامی روستاها تحت پوشش شهرستان تولید می شود و بخش مرکزی بیشترین سهم را در تولید خرمای پیارم را دارد.
وی در ادامه گفت: بیش از ۴۹ رقم خرما در شهرستان شناسایی شده است که رقم پیارم بیشترین سطح زیر کشت و ارقام خاصی مضافتی و شاهانی رتبه های بعدی تولید خرما در شهرستان را به خود اختصاص داده اند.
برداشت این محصولات به صورت سنتی صورت می گیرد و در زمان برداشت با انجام بردین خوشه از بالای درخت جمع آوری درجه بندی و بسته بندی اشتغال زایی ویژه ای را به وجود می آورد.
عباس پور در پایان افزود: باغات درجه دو و خشکسالی های چند ساله باعث غیر اقتصادی شدن بخشی از نخلستان های این شهرستان و کاهش کمی و کیفی تولید محصول در سطح قابل توجهی شده است گرچه با اقدامات انجام شده و آموزش باغداران تولید محصول درجه یک نیز به میزان قابلا توجهی افزایش یافته است، ولی به علت مشکلات موجود از هزینه های داشت و برداشت بسته بندی بخش صادرات و خشکسالی های اخیر باعث غیر اقتصادی شدن برخی از ارقام شده است که یکی از راههای اقتصادی کردن این محصول اصلاح باغات درجه دو می باشد.

 

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff