علم گردانی ، آئینی کهن در شهرستان میناب/ علم پیغمبر، آئین سنتی مینابی ها در 5 محرم
+ پ -
علم گردانی ، آئینی کهن در شهرستان میناب/  علم پیغمبر، آئین سنتی مینابی ها در ۵ محرم

علم گردانی ازمراسم کهن در میناب که در ۵محرم به اوج خود می رسد و فلسفه اصلی مراسم روزپنجم محرم در واقع تاریخ مذهب تشیع را در بردارد از پیغمبر تا صاحب الزمان و یکی از با ارزش ترین آیین های مذهبی جنوب است که به زیبایی درمحرم  به فلسفه ولایت اشاره دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  خانه فرهنگ و هنر  ، صبح روزپنجم علم که از چوب درخت لورمقدس است درآب روان رودخانه میناب شسته و غسل داده می شود و با گلاب و گشته معطر می شود با پارچه های به رنگ سرخ، سبز، زرد، به سبک خاصی آراسته می شود.

 

 

سرشده(سرشهید شده)دربالای علم بسته می شود وبه اصطلاح مینابی ها علم بسته می شود زنان ومردان ازروستاها وشهرهای نزدیک برای عزاداری و حاجت ونذر ونیازبه ماتم پیغمبر قلعه آمدند و گوسفندان زیادی سربریده می شود.

 

 

مراسم با سینه زنی ونوحه خوانی شروع و علم را ازحسینه خارج کرده و به خانه سادات و قبرستان سادات (پشت آموزش وپرورش) می برند وبعد از آنجا به نزدیکی منبر(حسینیه)لب رودخانه صاحب الزمان می روند.

 

همراه با دسته های عزاداری نزدیکی حسینیه علم نگه داشته می شود و حالا علم صاحب الزمان به استقبال علم پیغمبر می اید و این آغازتشیع است علم ها جفت می شوند و رسول خدا و مهدی رسول اینجا اشک ها در چشم ها حلقه می زند و اوج عزاداری شروع می شود.

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff