تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 431857
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کوله باری از وعده در جنوب کشور؛

عقب ماندگی تاریخی هرمزگان در حوزه درمان/ مادران باردار پایتخت اقتصادی کشور امنیت جانی ندارند

عقب ماندگی تاریخی هرمزگان در حوزه بهداشت و درمان موجب شده تا اکثر شهرستان های هرمزگان از بیمارستان، زایشگاه مجهز و پزشک حاذق محروم باشند و در شرایط بحرانی دست و پنج نرم کنند.

عقب ماندگی تاریخی هرمزگان در حوزه درمان/ مادران باردار پایتخت اقتصادی کشور امنیت جانی ندارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛طرح تحول سلامت از بارزترین مصوبات دولت یازدهم بود که در پانزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ با حمایت رئیس جمهور و همراهی مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور با هدف

کاھش ھزینه ھای درمانی،افزایش آرامش روانی ناشی از گسترش پوشش بیمه ھای سلامت،توسعه عدالت در حوزه سلامت، بازنگری در سیاست های پرداخت یارانه ها در جهت تأمین عدالت در سلامت، فراهم نمودن دسترسی عادلانه مالی برای فقرا، مناطق محروم، حاشیه شهرها، بیماران خاص، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی و حمایت از خانوادهای زن سرپرست خانوار  کلید خورد.

رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) نیز در سالهای اخیر مکررا بر مقوله بهداشت و درمان تاکید داشتند و فرموده اند:”کاری کنید که مردم بجز رنج بیماری دغدغه و رنج دیگری نداشته باشند.”از این رو دولتی که خود را سردمدار تحول نظام سلامت می داند در راستای افزایش سطح سلامتی مردم، حفاظت مالی از شهروندان در مقابل هزینه های سلامت و  فراهم آوردن رضایتمندی مردم در مسیری گام نهاد که اکنون بعد از پایان عمر دولت یازدهم به ارائه آمار و ارقام می پردازد که عملکرد کابینه را در بخش سلامت تشریح می کند.

استان هرمزگان که در دوره های اخیر رنج محرومیت و فقدان خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی را به دوش کشیده و خانواده های بسیاری را داغ دار عزیران کرده بود اجرای این طرح را گامی اساسی در راستای بهره مندی از خدمات درمانی مناسب و پیشگیری از مشکلاتی می دانست که تبعات آن تا سالها بر استان خودنمایی می کرد.

هرچند طرح تحول سلامت با استقبال پرشور مردم و اقدامات مسئولان همراه بود اما در میانه راه و به پشتوانه محرومیت هایی که سالها در هرمزگان ریشه دوانده تاکنون اقبال چشمگیری نداشته است.

یکی از ابعاد مورد توجه طرح تحول نظام سلامت کاهش آسیب های ناشی از زایمان برای مادر و نوزاد بود که با احیای زایمان طبیعی آسیب‌های ناشی از عمل های غیر ضروری و زیان بار کاهش یابد همچنین با ارائه تجهیزات مخصوص سلامتی مادر و نوزاد را پس از تولد تضمین کنند.

نبود زایشگاه‌ و بیمارستان تخصصی زنان و زایمان در هرمزگان معضل پیش روی این روزهای استان در حوزه درمان است که تبعات جبران ناپذیری را رقم زده است در شرایطی که دولت به تشویق مادران بر زایمان طبیعی مبادرت می ورزند فقدان زایشگاه مناسب و مجهز در استان موجب شده تا مردم هزینه های گزاف بیمارستان های خصوصی و عمل سزارین را متحمل شوند تا از سلامت مادر و نوزاد پس از تولد اطمینان خاطر داشته باشند.

ایجاد زیرساخت های لازم درمانی از الزامات طرح تحول سلامت است که متاسفانه شهرستان بندرعباس به عنوان مرکز استان بزرگ و مهاجر پذیری مانند هرمزگان که حرف اول را در اقتصاد کشور می زند از بیمارستان تخصصی زنان و زایمان دولتی محروم است.

دو سال پیش تنها زایشگاه تخصصی بندرعباس به بهانه فرسودگی و مستهلک بودن سازه تخلیه شد و خدمات پزشکی این بخش اساسی در تنها بیمارستان دولتی و تامین اجتماعی خلیج فارس بندرعباس منتقل شد و تا زمان تکمیل بیمارستان تخصصی زنان و زایمان تمامی خدمات در این واحد ارائه شود.

اکنون با گذشت بیش از دو سال از نقل مکان تنها زایشگاه بندرعباس نه تنها سازه نیمه کاره بیمارستان جدید تکمیل نشده بلکه به دلیل کمبود اعتبارات به حال خود رها شده تا روزانه دهها مادری که منتظر تولد نوزادشان هستند در کمال ترس و استرس پا به مرکزی بگذارند که نه تنها خدمات کفاف نیازها را نمی دهد بلکه مادران بسیاری را متحمل خطای پزشکی کرده است.

هرمزگان به عنوان جوان ترین استان کشور بیشترین نرخ زاد و ولد را دارد لذا نبود مرکز تخصصی ویژه در این استان مشکل بزرگ و غیرقابل انکار است که باید مورد توجه مسئولان و مقامات کشوری قرار گیرد.

از سوی دیگر اکثر شهرستان های هرمزگان از بیمارستان، زایشگاه مجهز و پزشک حاذق محروم هستند که موجب شده میزان سفرهای درمانی به مرکز استان افزایش یابد؛ در آن سوی گود نیز شهرستان بندرعباس با شرایط بحرانی دست و پنج نرم می کند .

کمبود تجهیزات پزشکی و خدمات درمانی هرمزگان هرساله داد نمایندگان استان را در آورده و از مسئولان خواستار رسیدگی به مشکلات این حوزه شده اند اما تاکنون ترتیب اثری داده نشده است.

آمار قابل توجه مرگ ومیر زنان باردار و نوزادان در هرمزگان

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای شرکت در اجلاس سراسری روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به هرمزگان سفر کرده بود با اشاره به جایگاه نامناسب استان هرمزگان در شاخص های مهمی مانند مرگ و میر زنان باردار، کودکان زیر پنج سال گفت: استان هرمزگان در بخش بهداشتی و همچنین درمانی اگر به گذشته آن نگاه کنیم می بینیم وضعیت خوبی نداشته و این مشکلات هنوز ادامه دارد و سطح دسترسی به خدمات برای مردم استان مناسب نیست و باید ارتقا پیدا کند.

وی تصریح کرد:توزیع سرانه عادلانه نیست و از جمله استان هایی که در حق آنها ظلم می شود استان هرمزگان است.

وی اضافه کرد: این واقعیت جدای از عقب ماندگی تاریخی است که در هرمزگان وجود دارد و صرف نظر از جمعیت شناور و توریست پذیری هرمزگان که هر ساله میلیون ها نفربه استان سفر می کنند، رقم پرداختی سرانه حتی برای جمعیت ثابت استان نیز در مقایسه با استان های دیگر متفاوت و پایین تر است.

این مقام عالی دولت تاکید کرد: برای برون رفت از چالش هایی مانند آمار بالای مرگ و میر مادران باردار و کودکان، ابتدا باید این وضعیت اصلاح شود.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: هرچند مرگ ومیر زنان باردار و نوزادان در هرمزگان کاهش داشته ولی هنوز بعد از استان سیستان و بلوچستان آمار هرمزگان در این زمینه قابل توجه است.

خبری از اعتبارات میلیاردی نیست

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که اواخر سال۹۵ به هرمزگان سفر کرده بود از اختصاص ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی بیمارستانهای هرمزگان خبر دادو گفت:دولت یازدهم تا کنون، یک هزار و ۴۷۰ قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستانهای جدید و موجود در استان هرمزگان تامین کرده است.

وی یکی ازمهمترین مشکلات هرمزگان را کمبود بیمارستان درسطح استان عنوان کرد وگفت:امیدواریم که با کمک سازمان برنامه و بودجه، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی بندرعباس تامین شود.

آقاجانی خاطرنشان کرد: علاوه بر تکمیل بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی، به یک بیمارستان جدید و مجهز دیگر نیز در هرمزگان نیاز داریم ، زیرا شاخص تخت به ازای هر هزار نفر در این استان، بسیار پایین است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به تلاش ویژه این وزارتخانه برای بهبود شاخص های درمانی و بهداشتی در هرمزگان، گفت: علاوه بر اعتبارات معمولی که از دوران گذشته برای استان هرمزگان اختصاص می یافته، ۲۵۵ میلیارد تومان اعتبار در قالب طرح تحول سلامت به این استان اختصاص داده شده است.

هر چند تاکنون مردم هرمزگان از کنار وعده های ناتمام دولت در استان گذشته اند اما بی توجهی ها به حوزه بهداشت و درمان که به قیمت جان شهروندان تمام می شود قابل اغماض نیست چنانچه که اگر دولت از هزینه های جاری خود کم کند و اعتباراتی که سفر همایش ها و جلسات نمادین می شود به بخش درمان اختصاص می یافت نگرانی از دست دادن عزیزان کاهش می یابد.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=431857
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,564 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی