عضویت ایران در شانگهای، توسعه دیپلماسی چند جانبه روابط منطقه ای را به دنبال دارد

صادقی گفت: بدون شک و تردید عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می تواند در بعد منطقه ای و بین المللی، دیپلماسی چند جانبه روابط منطقه ای خود را توسعه دهد و در برابر فشارهای گسترده سیاسی از سوی دول غربی نیز روی حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حساب باز کند.

حجت صادقی کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری چند جانبه امنیتی،اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است این سازمان در سال۱۹۹۶ توسط رهبران چین ،روسیه،قزاقستان ،قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه گذاری شد که به شانگهای ۵ معروف بود که بعد از مدتی ازبکستان هم به این سازمان پیوست و به شانگهای تغییر نام داد.

وی افزود: همکاری ایران در تاریخ ۱۷سپتامبر ۲۰۲۱ و در پایان اجلاس بیست و یکم که در دوشنبه ،پایتخت تاجیکستان برگزار شد با رای تمام اعضا رسما به عضویت اصلی این سازمان در آمد.

این کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان گفت: عضویت دائم ایران به سازمان شانگهای باعث می شود که در عرصه بین المللی قدرتمان افزایش پیدا کند و فضایی را بوجود می آورد که به راحتی تحریم نشویم، پیوستن ایران به سازمان شانگهای یعنی ارسال سریع تر کالاها ی شرق و جنوب شرق آسیا به اروپا و از طرفی دیگر ایران هم می تواند با کشورهای عضو بدون داشتن بهانه‌ تحریم ها و محدودیت ها مبادلات مالی تجارت کند.

صادقی اضافه کرد: عضویت ایران و پیوستن آن به شانگهای بسیار با اهمیت است که می تواند در زمینه دیپلماسی و پی گیری های منافع اقتصادی به کمک کند.

وی گفت: مهمترین آثار پیوستن ایران به سازمان شانگهای خنثی کردن تحریم های ظالمانه علیه کشور ایران است که کشورهای غربی دنبال این بودند که کشورمان را منزوی کنند اما عضویت و پیوستن به شانگهای نه تنها ما را منزوی نمی کند بلکه جمهوری اسلامی آثار بسیار خوبی در اقتصاد خواهد داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان افزود: کشورهای دنیا شاهد بودند که ایران به بالاترین میزان ممکن تحریم شد، اما اتفاقی برایش نیفتاد بسیاری از کشورها انتظار داشتند ایران تحت این تحریم ها دچار فروپاشی اقتصادی شود و شورش های داخلی در این کشور رخ دهد بلکه چنین اتفاقی نیفتاد برعکس جوانان برومند و دانشمندان این مرز و بوم به بسیاری از تکنولوژی ها دست پیدا کردند که ما را خودکفا کرد و این عاملی شد که ایران به عضویت دائم شانگهای در بیاید.

صادقی ابراز داشت: بدون شک و تردید عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می تواند در بعد منطقه ای و بین المللی، دیپلماسی چند جانبه روابط منطقه ای خود را توسعه دهد و در برابر فشارهای گسترده سیاسی از سوی دول غربی نیز روی حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حساب باز کند.

انتهای پیام/