عربستان پس از سقوط موصل نیم میلیارد دلار به حساب رئیس سابق پارلمان عراق ریخت
+ پ -
عربستان پس از سقوط موصل نیم میلیارد دلار به حساب رئیس سابق پارلمان عراق ریخت

دو سند از اسناد وزارت‌خارجه عربستان که «ارتش سایبری یمن» آن را فاش کرد، از همکاری معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق با عربستان در ایام سقوط موصل و همچنین جاسوسی برادرش برای ریاض حکایت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، چند سند از صدها هزار سند افشا شده از وزارت خارجه، کشور و اطلاعات عربستان توسط «ارتش سایبری یمن»، درباره خانواده «النجیفی» در عراق و روابط حسنه این خانواده با ریاض است.

از جمله اسامی که در این اسناد دیده می‌شود، نام «اسامه النجیفی» رئیس سابق پارلمان عراق و معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق است. بر اساس یکی از این اسناد، معاون رئیس‌جمهور عراق، مبلغ ۵۷۵ میلیون دلار تنها ۱۳ روز پس از سقوط شهر موصل دریافت کرده است. موصل، ۱۰ ژوئن، ۲۰ خرداد ماه سال گذشته (۱۳۹۳) سقوط کرد.

در این سند سازمان اطلاعات عربستان که نامه‌ای به شماره ۳۴۱ و ۱۳ روز پس از سقوط موصل به تاریخ ۲۳/۶/۲۰۱۴ است، آمده است:

«برادر ارجمند و محترم جناب آقای «اسامه النجیفی»

به اطلاع می‌رساند که ما مبلغ ۵۷۵ میلیون دلار بر اساس قراردادی که با بانک «نیکستایل» ترکیه داشتیم، به شماره حساب «B23Q21746AI » و به چک به شماره  KS8954021 در تاریخ ۲۲/۶/۲۰۱۴ واریز کردیم.

امیدواریم که پیش از اعلام آمادگی شما برای اجرای آنچه میان ما توافق شده، از آن برداشت نکنید تا پس از این بر اساس درصدهایی که برای هر یک از شخصیت‌های معین در توافق ما مشخص شده، تقسیم شود.

با احترام و آرزوی موافقت شما

رئیس دستگاه اطلاعات عمومی

خالد بن بندر بن عبدالعزیز آل سعود»

اسنادی که ارتش سایبری یمن ۲۲ می (۱ خرداد) در اختیار خبرگزاری فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

****

نامه دیگر که امضای «سعود الفیصل» وزیر خارجه وقت عربستان در زیر آن درج شده است، مربوط به جاسوسی «محمد النجیفی» برادر اسامه و یکی از مشاوران ارشد او در دوره ریاستش بر پارلمان عراق است.

این سند نشان می‌دهد که محمد النجیفی برادر اسامه و اثیل النجیفی استاندار وقت نینوا (به مرکزیت موصل)، عربستان را در جریان جزئیات امور داخلی در دولت عراق قرار می‌داد و به نوعی جاسوسی او برای ریاض را فاش می‌کند.

متن این سند به شرح زیر است:

«خادم الحرمین الشریفین و رئیس محترم دولت عربستان سعودی

به اطلاع می‌رساند که جناب شاهزاده «ترکی الفیصل» به بنده ابلاغ کرده است که نامه‌ای از دکتر محمد النجیفی، برادر و یکی از مشاوران ارشد اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق، دریافت کرده است که بیانگر وخامت اوضاع در عراق در سایه تلاش ایران برای سیطره بر این کشور از طریق «نوری المالکی» نخست‌وزیر است.

وی در این نامه خواستار تدوین یک طرح برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق که عربستان و منطقه عربی را تهدید می‌کند، تدوین شود.

دکتر محمد النجیفی تمایل دارد که در سفر قریب الوقوع رئیس پارلمان عراق به عربستان در پاسخ به دعوت رسمی رئیس مجلس شورای عربستان،  با بنده دیدار کند.

لذا اگر جنابعالی با این مسئله موافقید، لطفا ابلاغ کنید.

خداوند عمری طولانی و باعزت به شما عطا بفرماید

سعود الفیصل

وزیر خارجه»

جولیان آسانژ مدیر سایت ویکی‌لیکس در بیانیه‌ای اعلام کرده که «اسناد عربستان سعودی پرده از یک دیکتاتوری مرموز و غیرقابل پیش‌بینی برمی‌دارد که علاوه بر گرامی داشتن صدمین اعدام با گردن زدن در سال جاری، به تهدیدی علیه همسایگانش تبدیل شده است».

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff