عربستان: مذاکرات با ایران دوستانه بوده اما هنوز به نقطه مورد نظر نرسیده است

وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرد مذاکرات کشورش با ایران تاکنون در فضایی دوستانه برگزار شده اما هنوز به نقطه‌ای نرسیده است که بتوان آن را پیشرفتی ملموس نامید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آسوشیتد پرس، «فیصل بن فرحان» امور خارجه عربستان روز جمعه در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن، فضای مذاکرات ریاض-تهران را دوستانه خواند اما اعلام کرد که این مذاکرات هنوز به نقطه‌ای که بتوان از آن به عنوان پیشرفتی ملموس یاد کرد، نرسیده است.

وزیر خارجه عربستان در این خصوص گفت: «تاکنون ۴ دوره مذاکره میان ریاض و تهران انجام شده است. این مذاکرات، دوستانه بوده اما لزوماً مؤثر نبوده است.»

وی ادامه داد: «تعاملات ماهیتی اکتشافی [ارزیابی مواضع دو طرف] داشته‌ و هنوز به نقطه‌ای نرسیده است که بتوانیم بگوییم پیشرفت ملموسی حاصل شده است.»

روز چهارشنبه شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی به نقل از منابع آگاه مدعی شد که ایران در مذاکرات اخیر با عربستان سعودی پیشنهاد بازگشایی کنسولگری‌های دو کشور در مشهد و جده را برای نشان دادن حسن‌نیت طرفین مطرح کرده است.

این منابع آگاه که بلومبرگ به نام، سمت یا حتی ملّیت آنها اشاره‌ای نکرده است، به بلومبرگ گفتند مذاکرات میان ایران و عربستان به‌طور کلی در حال پیشرفت است، اما وقتی کار به جزئیات می‌رسد، کندتر پیش می‌رود.

پیش از آن نیز خبرگزاری فرانسه به نقل از یک «دیپلمات ساکن عربستان سعودی» اعلام کرده بود که ایران و عربستان در آستانه یک توافق برای کاهش تنش‌ها و برقراری مجدد روابط دیپلماتیک قرار دارند و عادی‌سازی روابط دو کشور ظرف چند هفته آینده رسماً اعلام خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/