عربستان به حمایت مالی از مساجد وهابی پایان دهد/ اعزام نیروی زمینی به سوریه نیازمند مجوز سازمان ملل است
+ پ -
عربستان به حمایت مالی از مساجد وهابی پایان دهد/ اعزام نیروی زمینی به سوریه نیازمند مجوز سازمان ملل است

معاون صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر تلاش برای نابودی داعش ضمن انتقاد از رویکرد عربستان گفت که این کشور باید حمایت مالی از مساجد وهابی را پایان دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «زیگمار گابریل» وزیر اقتصاد آلمان و معاون صدراعظم این کشور در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «بیلد» گفت: «ما باید داعش را نابود کنیم.»

وی با اعلام اینکه از پذیرش مسئولیت در سمت صدراعظم ترسی ندارد، گفت: «استقرار نیروی نظامی به تنهایی نمی‌تواند مشکل را حل کند. این چیزی است که همه ما می‌دانیم. ما نیازمند راهکاری سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی هستیم. گروه‌هایی که هم‌اکنون درگیر جنگ داخلی شده‌اند باید متحد با هم علیه داعش بجنگند، اما به این منظور ما باید از پیشروی بیشتر داعش جلوگیری کنیم.»

بیلد از وی پرسید که تا چه زمانی نظامیان آلمانی در سوریه مستقر خواهند بود: «در این مورد تاریخ قطعی وجود ندارد. هدف این است که بتوان جلوی پیشروی داعش را گرفت و دست‌کم آنها را به همان مناطقی باز گرداند که در نشست وین درباره آنها توافق شده است. این روند دیپلماتیک نخست موفقیت آمیز است اما نیازمند زمان است.»

در بخش دیگری از این گفت‌وگو از وی پرسیده شد که آیا این جنگ برای آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مانند جنگ افغانستان برای «گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین این کشور و «یوشکا فیشری» وزیر خارجه وقت آلمان است؟

گابریل گفت: «خیر آن زمان کار مشکل‌تر بود. ما در سوریه مشارکت داریم و مستقیم درگیر نیستیم و از جنگنده‌های فرانسوی حمایت می‌کنیم و سوخت‌رسانی می‌کنیم. اما در جنگ افغانستان این موضوع از اول روشن بود که نظامیان آلمانی از آغاز باید علیه طالبان بجنگند.»

معاون صدراعظم آلمان همچنین درباره اعزام نیروهای زمینی به سوریه گفت: «این اقدام نیازمند مجوز سازمان ملل است و ما برای این اقدام باید به صورت جدی بپرسیم که آیا چنین عملی درست است؟ تکفیری ها امیدوارند که آمریکا و اروپا نیروهای خود را به منطقه اعزام کنند تا آنها بتوانند جریان سازی‌خود را ادامه دهند و بگویند که این نبرد غرب علیه اسلام است. اما در واقعیت مسلمان به دست داعش به بردگی گرفته شده و کشته می‌شوند.»

وی افزود: «ما باید داعش را نابود کنیم. داعش با ترورهای خود تمامی جهان را تهدید می‌کند. همزمان باید ما این را بپرسیم که داعش چه ماهیتی دارد. اما غرب هم در این زمینه بی‌تقصیر نیست.»

گابریل در توضیح اشکالات غرب گفت: «جنگی که حقوق‌بشر را در عراق نقض کرد، باعث شد تا این کشور به منشا تروریسم تبدیل شود چرا که ساختار دولتی این کشور نابود شده است. ما سوسیال‌دموکرات‌ها از این مغرور هستیم که گرهارد شرودر به آغاز جنگ در عراق نه گفت. این در شرایطی است که سوسیال‌مسیحی‌ها می‌خواستند که در این جنگ با آمریکایی‌ها همکاری کنیم. با این حال راهبرد ما در جهان عرب اینطور است که دشمن دشمن من، دوست من است به همین دلیل دولت‌های قبلی به هر دیکتاتوری سلاح می‌فرستادند.»

معاون صدراعظم آلمان در ادامه به نقش عربستان به عنوان هم پیمان غرب اشاره کرد و گفت: «مطمئنا ما به عربستان برای حل بحران‌های منطقه‌ای نیاز داریم. نمی‌توان و نباید این کشور را نادیده گرفت و اینکه دیگران را نادیده بگیریم، کمکی به ما نخواهد کرد.»

وی افزود: «ما باید در عین حال این را روشن کنیم که زمان نمایش پایان رسیده است. عربستان تمامی مساجد وهابی را حمایت مالی می‌کند و به همین دلیل بسیاری از افرادی که وارد آلمان می‌آیند، دردسرساز هستند.»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر دانو اول خبر fff