عراق: بیشتر نفت داعش از طریق ترکیه قاچاق می‌شود
+ پ -
عراق: بیشتر نفت داعش از طریق ترکیه قاچاق می‌شود

نخست‌وزیر عراق در دیدار وزیر خارجه آلمان بر ضرورت توقف قاچاق نفت توسط داعش تأکید و تصریح کرد که بیشتر این نفت از طریق ترکیه قاچاق می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «حیدر العبادی»‌ نخست‌وزیر عراق امروز در دیدار «فرانک والتر اشتانمایر» وزیر خارجه آلمان، صراحتا اعلام کرد که بیشتر نفتی که داعش قاچاق می‌کند، از طریق ترکیه قاچاق می‌شود.

 بیانیه دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد که در دیدار العبادی و اشتانمایر مسائل دوجانبه و منطقه بررسی شد.

بنا بر این بیانیه، نخست‌وزیر عراق بر ضرورت توقف قاچاق نفت توسط داعش تأکید و تصریح کرد که بیشتر این نفت از طریق ترکیه قاچاق می‌شود.

العبادی ضمن هشدار به برلین مبنی بر اینکه «تروریسم کل دنیا را تهدید می‌کند و آلمان از این تهدید به دور نیست»، گفت: توقف قاچاق نفت توسط گروه‌های داعشی که بیشترش از طریق ترکیه انجام می‌شود، اهمیت دارد. ما با طرف ترکیه‌ای صحبت کردیم و به ما وعده‌هایی دادند. شورای امنیت در این خصوص قطعنامه‌ای دارد».

او به ورود غیرقانونی شماری از نظامیان ترکیه به استان نینوا در شمال عراق اشاره و آن را «مردود و بدون اطلاع دولت عراق» توصیف کرد و گفت: ترکیه اگر راست می‌گوید سندی بیاورد که نشان بدهد ما از این موضوع مطلع بوده‌ایم. این کار ترکیه، نقض حاکمیت عراق است و باید نیروهایش را فورا از عراق خارج کند.

در مقابل، وزیر امور خارجه عراق با اعلام حمایت کشورش از عراق در مقابل تروریسم، از پیروزی‌های ارتش و نیروهای عراقی مقابل تروریسم، تمجید کرد.

پیش از این روسیه نیز مکررا اعلام کرده است که ترکیه در قاچاق نفتی که داعش از حوزه‌های نفتی عراق و سوریه سرقت می‌کند نقش دارد و در این خصوص تصاویری از دهها کشنده‌های حامل تانکر نفتی منتشر کرد که از مناطق تحت نفوذ داعش از مرز ترکیه وارد خاک ترکیه می‌شوند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در پاسخ به مسکو اعلام کرده بود که اگر روسیه این مسئله را ثابت کند، از سمت خود استعفا می‌کند اما پس از آنکه روسیه مستنداتی در این خصوص ارائه کرد، اردوغان آن را قبول نکرد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff