عدم آشنایی جوانان با حوزه علمیه مشکل ساز است/ والدین دلیل ناآشنایی جوانان با فرهنگ دینی هستند
+ پ -
عدم آشنایی جوانان با حوزه علمیه مشکل ساز است/ والدین دلیل ناآشنایی جوانان با فرهنگ دینی هستند

رییس حوزه علمیه خواهران افزود: جوانان نباید از حوزه ها بترسند چرا که حوزه با مردم مهربان است زمانی که من در دانشگاه تدریس میکنم میبینم که بسیاری از جوانان نمی دانند درحوزه ها چه خبر است و این عدم آشنایی مشکل ساز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، اشرف باقری زاده رییس حوزه علمیه خواهران هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه  ۵۰۰ نفر از فارغ التحصیلان حوزه داریم در  مدارس،دانشگاهها،صدا و سیما و…مشغول به کار هستند، گفت: آخرین مدرک دانش آموختگان ما درجه دکتری است که البته تعداد آنها کم است و هر سال به طلبه ها افزوده میشوند و یا در حال تحصیل می باشند.

 

 

وی با اشاره به اینکه  هرمزگان دارای تنوع اقلیت ها و فرهنگ است و در ابتدا استقبال بومی ها از حوزه چندان خوب نبود ، تصریح کرد :  افرادی به حوزه آمدند که از درس ودانشگاه عقب مانده بودند و بیشتر غیر بومی ها بودند اما امروز حوزه مورد استقبال افرادبومی هم قرار گرفته و حتی در بسیاری ازموارد مانند مقاله نویسی و کارهای پژوهشی در سطح کشور به مقام اول دست پیدا کرده ایم.

 

 

رییس حوزه علمیه خواهران با اشاره به نقش حجاب  به خصوص پوشش سنتی بندری گفت : در اسلام پوششی که جلب توجه نکند اشکال ندارد و پوشش بندری هم چون در اینجا عرف است اشکال ندارد و به نظرمن تنها پوشیدگی و عدم جلب توجه مهم است چرا که اسلام زیبایی را دوست دارد.

 

 

باقری زاده در خصوص وضعیت اقتصادی استان هرمزگان افزود  :هرمزگان یکی از مهره های اقتصاد کشورمحسوب می شود و به نوعی پایتخت اقتصادی کشور مشهور است و استفاده ازظرفیت های مختلف صنایع دریایی و منابع طبیعی استان می توان استفاده بهینه کردو اگر مردم شهر ما خمس و زکات خود رابه موقع پرداخت کنند دیگر فقیر در جامعه پیدا نمی شود و اقتصاد ما به سمت بهبودی گرایش پیدا می کند.

 

 

رییس حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه رفتارهای دختران امروز دختران و فرزندان مادر جامعه نتیجه تربیت پدر و مادر ها است اضافه کرد : اگر قصوری در رفتار جوانان وجود دارد آنهادر این امر مقصر هستند پیامبر اکرم روایتی دارند به این مضمون که در دوره ای پدرو مادرها به فکر غذا و کار بچه ها هستنداما به فکر دین آنها نیستند و الان متاسفانه این گونه شده است بعضی از خانواده هابیش از حد به درس و مدرسه فرزندانشان اهمیت میدهند ولی به فکر آشنایی آنهابا دین و روحانیت نیستند و فرزندانشان راکنترل نمیکنند و وسایلی مانند اینترنت رابدون کنترل و نظارت در اختیار آنها قرارمیدهند.

 

 

وی ادامه داد: دلیل آشنا نبودن جوانان با مسایل و فرایض دینی و فرهنگ دینی پدر و مادرها هستند جوانان نباید از حوزه ها بترسند چرا که حوزه با مردم مهربان است زمانی که من در دانشگاه تدریس میکنم میبینم که بسیاری از جوانان نمی دانند درحوزه ها چه خبر است و این عدم آشنایی مشکل ساز شده است.

 

 

وی با اشاره به نقش زنان هرمزگانی دراقتصاد خانواده ها افزود:زنان در جامعه برای مهارت های زندگی نیازبه آموزش دارند و باید دوره ببینند به عنوان مثال در برخی نقاط مثل قم و… زنان اقتصاد را بلد هستند و می توانند با کمترین هزینه زندگی را به جلو ببرند اما اینجا این گونه نیست به نظر من باید خانواده ها اقتصادو رفتارهای اقتصادی را به بچه ها آموزش بدهند که متاسفانه این اتفاق در جامعه زنان نمی افتد.

 

 

باقری زاده عنوان کرد :حوزه علمیه به عنوان یک نهاد فرهنگی ومذهبی این آمادگی را دارد که کلاس های مهارت های زندگی را برگزار کند مدیریت اینکه یک زن چگونه با حقوق مردش زندگی را اداره و درست خرج کند. خانم ها برای کمک و صرفه جویی در هزینه ها می توانندبسیاری از کارها را در خانه انجام دهند مثل پخت شیرینی های خانگی و کارهای دیگربرای پذیرایی از مهمان و …که به اقتصادخانواده ها کمک بسیاری می کند و البته این نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد.

 

 

وی به وضعیت فرهنگی ومذهبی فعلی هرمزگان اشاره و خاطر نشان کرد :در سالهای قبل وضعیت کاملامتفاوت بود و هر کاری که در اینجا انجام میدادیم تازگی داشت مثلا جلسات دینی دراینجا نبود و فقط مجلس کوچکی در یک حوزه برگزار می شد من همیشه معتقد بوده ام که این جلسات باید در تمام کوچه های بندر برگزار شود که شکر خدا امروز این امرمحقق شده است.

 

 

رییس حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه جلسات قرآنی تبدیل به موسسات قرآنی شده است ،گفت : باید وضعیت بهتر از این شود و حرکت ها و پیشرفت هادر زمینه کارهای دینی زیادتر باشد چرا که پتانسیل و ظرفیت زیادی در این زمینه وجود دارد و همانطور که سمینارها و نشستهای پر هزینه و آنچنانی در هرمزگان برگزارمی شود باید این حرکت ها در زمینه دینی هم انجام شود اما متاسفانه از طرف مراکزفرهنگی در این زمینه کم کاری صورت میگیرد و باید برای پیشرفت در زمینه کارهای دینی از ظرفیت های استان بهره گرفت.

 

 

باقری زاده با بیان اینکه در سال ۱۳۷۰  یک موسسه قرانی را احداث کردیم که تقریبا کل استان را پوشش میدهد و حدود۲۰ موسسه قرآنی دیگر را تحت پوشش داریم ؛ اذعان کرد: حرکت دیگر ما در حوزه آسیب شناسی مداحان بود البته مداحانی که بایدمی آمدند و اشکالاتشان را بر طرف میکردندنیامدند اما افراد دیگری آمدند که پس از سه سال به آنها مدرک دادیم .

 

 

وی د ادامه تاکید کرد: باید توجه کرد که مداحی را نباید با درس حوزه اشتباه گرفت ما در اینجا مداح تربیت نمیکنیم اینجا درس و مطالب ارایه شده اصلا در موردمداحی و روضه خوانی نیست و دروسی مانند فلسفه ،احکام، کلام،کامپیوتر،زبان و…است.

 

 

رییس حوزه علمیه خواهران با اشاره به هدف از ایده تاسیس حوزه بانوان، بیان کرد:پس از یک سال تدریس با توجه به ضرورت راه اندازی حوزه علمیه تصمیم گرفتم تا دراینجا حوزه ای بوسیله حاج آقا نعیم آبادی تاسیس شد واگر چه در ابتدا شرایط تاسیس حوزه بانوان چندان مناسب نبود اما بعد از تاسیس مردم از آن استقبال کردند و در آن زمان ما حدود۱۰۰ طلبه داشتیم .

 

 

وی خاطر نشان کرد :تلاش ما از ابتدا بر این بود که یک حوزه مردمی تاسیس کنم و به طلبه ها هم همواره تاکید کرده ام که از نظرلباس پوشیدن و آداب اجتماعی رفتاری مردمی داشته باشند و با این کار حتی افرادی که تقید چندانی به حجاب نداشته اند هم تمایل به تحصیل در حوزه پیدا کرده اند.

 

 

وی با بیان اینکه بعد از اینکه حوزه  تاسیس شد از لحاظ تفکری فضایی باز و در عین حال جدی بود ، تصریح کرد:کارهاو اقدامات ما مانند کمک به مدارس موجب شد تا سیمای حوزه بسیار قشنگ تر شود و همیشه اگر چه درآمدی نداشتیم اما تلاش کردم به فقرا و افراد نیازمند کمک کنم.

 

 

باقری زاده با بیان اینکه یکی از اقدامات جدی من در حوزه مبارزه بامداح پروری بدون مبلغ دینی بود گفت : برای کار در حوزه هم تا ۱۰سال هیچ حقوقی دریافت نمی کردم وهمیشه فرزندانم به نام امام زمان به حوزه کمک های مالی انجام می دادندو همیشه به شاگردانم تاکید کرده ام که در مراسمات مذهبی نباید فقط روضه خواند و باید مردم را با احکام و اخلاق دینی هم آشنا کرد ودر سخنرانی ها حتما این مسایل برای مردم عنوان شود و ارتباط من در حوزه با مردم عادی هم بسیار زیاد است که این کار را ازطریق احداث خیریه و کارهایی مانند تهیه جهیزیه و…انجام داده ام.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff