عبور معنادار تولید نفت اوپک از سقف ۳۰ میلیون بشکه/ افزایش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان
+ پ -
عبور معنادار تولید نفت اوپک از سقف ۳۰ میلیون بشکه/ افزایش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

در حالی قیمت نفت به دلیل بالا بودن عرضه نسبت به تقاضا کاهش بیش از ۵۰ درصدی داشته است که جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت ایران از ۳ ماه پایانی ۲۰۱۴ تا می ۲۰۱۵ در سطح ۳.۳ میلیون بشکه ثابت بوده اما اوپک از نوامبر سال گذشته ۲ تا ۳ میلیون بیش از سقف تعیین‌شده نفت تولید کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور، در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد، ایران از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا ماه می، ماهانه ۳٫۳ میلیون بشکه در روز تولید کرده است.

ایران در ماه‌ می همانند ۴ ماه نخست۲۰۱۵ و ۳ ماه پایانی سال گذشته میلادی، ۳٫۳ میلیون بشکه نفت تولید کرده است اما این میزان نسبت به می سال پیش از آن، ۷۰ هزار بشکه بیشتر است. تولید نفت ایران در ماه می سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است.

بر اساس برآوردهای این گزارش، ایران در میان اعضای اوپک همچنان پس از عربستان و عراق در جایگاه سوم قرار دارد و در میان ۲۰ کشور بزرگ تولیدکننده نفت جهان، هفتمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت به شمار می‌رود.

درحالی‌که بازارهای جهانی با فزونی عرضه مواجه هستند و قیمت نفت در اثر این فزونی و چشم‌انداز تیره تقاضا نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است، گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش چشمگیر تولید نفت عربستان و عبور معنی‌دار اوپک از سقف ۳۰ میلیونی این سازمان خبر می‌دهد.

این درحالی‌ است که این گزارش تولید نفت ایران را از ۳ ماه پایانی ۲۰۱۴ تا ماه می ۲۰۱۵ بدون تغییر برآورد کرده است؛ البته بر اساس برآوردهای این نهاد آمریکایی، تولید نفت ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش روزانه ۵۶ هزار بشکه‌ای و نسبت به متوسط کل واردات نفت ایران در سال ۲۰۱۴، با افزایش ۶۱ هزار بشکه‌ای مواجه شده است.

ایران به طور متوسط در سال گذشته میلادی ۳٫۲۳۹ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده بود. تولید نفت ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۴ نیز ۳٫۲۴۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

*افزایش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان در ماه می نسبت به پارسال

بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت عربستان در می امسال به روزانه ۱۰٫۱۴۰ میلیون بشکه رسیده است. تولید نفت عربستان در این ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن ۲۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر شده است. عربستان نسبت به ماه می ۲۰۱۴ نیز ۴۵۰ هزار بشکه در روز بیشتر نفت تولید کرده است.

همچنین تولید نفت عراق در ماه می روزانه ۳٫۹۸۱ میلیون بشکه تخمین زده شده است که نسبت به می ۲۰۱۴ روزانه ۶۵۶ هزار بشکه افزایش یافته است.

*افزایش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک در ماه می/ عبور معنادار از سقف ۳۰ میلیونی

اوپک در ۵ ماه ابتدایی ۲۰۱۵ مجموعا ۳۲٫۹۳۷ میلیون بشکه در روز تولید کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۴ معادل ۷۰۱ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

تولید نفت اوپک در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۳ از افزایش ۳۱۵ هزار بشکه‌ای در روز برخوردار شده است.  اوپک به طور متوسط در ۵ ماه نخست ۲۰۱۳ روزانه ۳۲٫۶۲۲ میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام موسوم به اوپک در نوامبر ۲۰۱۴ در نشست خود سقف ۳۰ میلیون بشکه‌ای بار دیگر سقف تولیدی این سازمان قرار داد. اما بر اساس این گزارش از آن ماه تا می ۲۰۱۵ این سازمان بیش از سقف خود نفت تولید کرده است.

میزان تولید اوپک از ماه نوامبر ۲۰۱۴ تا می ۲۰۱۵ به این شرح است: نوامبر ۳۲٫۵۳۹، دسامبر ۳۲٫۷۰۲، ژانویه ۳۲٫۴۶۶، فوریه ۳۲٫۵۰۱،  مارس ۳۳٫۱۹۲، آوریل ۳۳٫۲۶۹ و می ۳۳٫۲۲۴ میلیون بشکه در روز.

همچنین بر اساس این گزارش، میزان تولید نفت ۷ کشور نخست تولیدکننده نفت جهان در ماه می به این ترتیب است، روسیه ۱۰٫۱۹ ، عربستان ۱۰٫۱۴، آمریکا ۹٫۵، چین ۴٫۲، کانادا با ۳٫۲، عراق با ۳٫۹ و ایران با ۳٫۳۳۰ میلیون بشکه نفت در روز.

در میان کشورهای تولیدکننده نفت در جهان، عربستان و آمریکا بیشترین میزان افزایش تولید در ماه می را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff