عامل حادثه تروریستی «اورلاندو» کارمند شرکت بزرگ امنیتی انگلیس بود

شرکت بزرگ پیمانکاری انگلیس، عامل مسلح حادثه تروریستی تیراندازی در باشگاه شبانه «اورلاندو» ایالت فلوریدا را استخدام کرده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، غول امنیتی انگلیس موسوم به «G4S» که یک شرکت پیمانکار امنیتی است، «عمر متین» عامل مسلح حمله تروریستی به یک باشگاه شبانه در «اورلاندو» ایالت «فلوریدا» که به کشته شدن دستکم ۵۰ نفر و زخمی شدن ۵۳ نفر دیگر منجر شد را استخدام کرده بوده است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گزارش کرد، این شرکت که یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی امنیتی جهان به حساب می‌آید با این اقدام گاف بزرگی داده است.

شرکت «G4S PLC» برای اهمال‌کاری در قرارداد تأمین امنیت المپیک ۲۰۱۲ لندن معروف است که این اقدام موجب شد که دولت انگلیس ۴ هزار و ۷۰۰ نظامی خود را برای جبران کمبود پرسنل، بسیج کند.

یکسال بعد از بازی‌های المپیک، «نیک باکلز» مدیر اجرایی «G4S» استعفا کرد و «اشلی آلمانزا» جایگزین وی شد. در حال حاضر این شرکت بار دیگر زیرذره‌بین رفته است زیرا مشخص شده است که عامل مسلح تیراندازی اورلاندو از سال ۲۰۰۷ به استخدام این شرکت درآمده است.

در بازار لندن، سهام «جی ۴ اس» با سقوط ۵ درصدی به ۲٫۵۴ دلار رسید. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که «عمر متین» عامل تیراندازی اورلاندو بعنوان یک نگهبان امنیتی در جنوب فلوریدا استخدام شده بود.

طبق گفته یک فرد آگاه، متین پیشتر برای این شرکت در دادگاهی در بندر «سنت لوسی» فلوریدا کار می‌کرد اما بعدها به درخواست خود بعد از آن منتقل شد که اعتراض کرده بود که به دلیل مسلمان بودنش، مورد رفتار تبعیض‌آمیز قرار می‌گیرد.

G4S تصریح کرده است در بررسی پیشینه متین در سال ۲۰۰۷، هیچ‌گونه مورد نگران‌کننده‌ای پیدا نکرده است و بعد از آنکه در سال ۲۰۱۳ مجدداً پیشینه او را بررسی کرده بودند، مورد مشکوکی پیدا نکردند.

این شرکت ادامه داد که در سال ۲۰۱۳ دریافته است که دفتر تحقیقات فدرال یا همان «اف بی آی»، متین را مورد بازجویی قرار داده است اما پرونده این بازجویی در همانجا بسته شده است و هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره ارتباطات متین با تروریست‌ها و همچنین تحقیقات بعدی اف بی آی نداشته است.

G4S در حال همکاری با مقامات آمریکایی در زمینه پرونده تیراندازی اورلاندو است و روز دوشنبه (دیروز) اظهارنظر بیشتری درباره متین نکرد.