ظریف: مردم ایران نسبت به اجرای تعهدات طرف‌های مقابل براساس «برجام» هوشیار و حساس هستند
+ پ -
ظریف: مردم ایران نسبت به اجرای تعهدات طرف‌های مقابل براساس «برجام» هوشیار و حساس هستند

وزیر خارجه ایران در دیدار همتای ایتالیایی گفت: مردم ایران نسبت به اجرای کامل و دقیق تعهدات طرف‌های مذاکراتی براساس «برجام» کاملا هوشیار و حساس هستند و سابقه تاریخی نیز زمینه‌های بدبینی را فراهم کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در مذاکراتی که متعاقب ورود هیات عالی‌رتبه سیاسی و افتصادی ایتالیا به تهران انجام شد، ابعاد محتلف روابط دوجانبه تهران و رم و همچنین زمینه‌های همکاری‌ها و مشورت‌های منظم پیرامون بحران‌های منطقه‌ای و موضوعات مختلف بین‌المللی مورد علاقه را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

دو طرف با تاکید بر اینکه ایران و ایتالیا همواره از مناسبات سنتی خوبی برخوردار بود‌ه‌اند، لزوم  توسعه روابط و برنامه ریزی برای روابط  بلندمدت مبتنی بر تنوع بخشبدن به حوزه‌های همکاری به منظور استفاده از همه ظرفیت‌ها را مورد توافق قرار دادند.

ظربف و جنتیلونی روابط ایران و ایتالیا را نمونه‌ای از روابط چند بعدی شامل مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و آموزشی که مشترکات و حوزه‌های فراوان مورد علاقه را نیز در برمی‌گیرد، توصیف کردند.

ظریف با  تاکید بر اینکه مردم ایران نسبت به اجرای کامل و دقیق تعهدات طرف‌های مذاکراتی ما بر اساس برجام کاملا هوشیارو حساس هستند و سابقه تاریخی نیز زمینه‌های بدبینی را فراهم کرده است،  توجه کشورهای غربی به خواست مردم ایران و تلاش برای تغییر این ذهنیت در دوره جدید همکاری‌ها بین ایران و کشورهای اروپایی را عنصری اساسی در شکل دهی به مناسبات  از این پس توصیف کرد.

وی همچنین با تشریح سیاست ایران در تقویت مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه و لزوم همکاری و تلاش جمعی برای حل و فصل بحران‌ها و استقرار ثبات خاطرنشان کرد: بی ثباتی و ناامنی و تروریسم و افراط خلاف مصالح و منافع همه کشورهای منطقه است.

وزیر خارجه ایتالیا در این مذاکرات علاقمندی و عزم ایتالیا برای ارتقاء سطح تماس‌ها بین دو کشور و شروع دوره جدیدی از همکاری برپایه مشترکات و روابط خوب سنتی را اعلام و ابراز امیدواری کرد توافق هسته‌ای براساس مسیر و نقشه راه پیش بینی شده به خوبی و به طور کامل طی شود و نمونه موفقی برای حل و فصل موضوعات اختلافی شود.

جنتیلونی همچنبن اظهار امیدواری کرد همکاری دوجانبه و تماس و مشورت‌های مستمر بین دو کشور در موضوعات مختلف منطقه‌ای در تفویت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی موثر و کمک کننده باشد.

وزرای خارجه ایران و ایتالیا در این مذاکرات همچنین مشورت‌های منظم و دوره‌ای دو وزیر در تهران و رم را مورد توافق قرار دادند.

ظریف و جنتیلونی در مذاکرات عصر امروز تبادل هیات‌های پارلمانی، قضایی همچنین گفت‌‌وگو و همکاری در زمینه‌های مواد مخدر؛ حقوق بشر؛ جرایم سازمان یافته و موضوعات متعدد فرهنگی و آموزشی و میراث فرهنگی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff