طلای سیاه حاجی آباد با چه قیمتی وارد بازار می شود/ به نام باغدار و به کام دلالان
+ پ -
طلای سیاه حاجی آباد با چه قیمتی وارد بازار می شود/ به نام باغدار و به کام دلالان

خرمای پیارم حاجی آباد به عنوان یکی از مهمترین و مرغوبترین خرماهای صادراتی ایران شناخته می شود که امسال با قیمت ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان وارد بازار می شود.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از حاجی آباد ، خرما پیارم به عنوان گرانترین خرما ایرانی موجود در بازارهای جهانی نام برده می شود، این خرما در کشورهای اروپایی و امریکایی به وفور به فروش می رسد ولی متاسفانه به دلیل اینکه در شهرستان صنایع تبدیلی وجود ندارد این محصول خرما به صورت فله ای در کارتون های ۲۵ کیلویی ریخته و به فروش می رسد.

 

 
در این فصل که فصل برداشت محصول است دلالان به سمت شهرستان حاجی آباد روانه می شوند و خرمای دسترنج کشاورزان را به قیمت خیلی پایین از دست آنها در می آورند، می طلبد که مسئولین با قیمت گذاری مناسب دست دلالان را از این محصول خرما کم کنند، خرمای پیارم در شهرستانهایی مثل تهران کیلویی ۶۰ هزارتومان به فروش می رسد این در حالی است که از باغدار به قیمت خیلی پایین تر خریداری می شود.

 

 
یکی از عوامل مهم جهت عرضه این میوه دوام و ماندگار بالا می باشد که این امر باعث نگهداری این میوه به مدت های طولانی بدون از دست دادن کیفیت آن شده است ، خرما پیارم با نوسان کم در ارائه کیفیت میوه خود بازار مشخصی را توانسته پوشش دهد ولی با این حال توجه به نوع و محل کشت این میوه به عنوان اصلی ترین نکته برای خرید این میوه می باشد.

 

 

 

خواص فیزیکی و شیمیایی میوه خرمای پیارم در مراحل مختلف رسیدگی ( کیمری، خلال، رطب و تمر) مورد بررسی قرار گرفتند.

 

 

 

 

111-800x320-640x250

 

 

 

میوه ها در مرحله کیمری سبز رنگ بوده ولی با پیشرفت رسیدگی و در مرحله تمر رنگ قهوه ای را نشان دادند، وزن میوه ها در مراحل اولیه رشد افزایش یافته و در هفته ۱۶ پس از تلقیح به حداکثر خود یعنی ۷/۹۸ گرم رسید، سپس وزن میوه ها کاهش یافته و از هفته ۱۸ پس از تلقیح تقریبا ثابت ماند.

 

 

ترکیب شیمیایی میوه پیارم نیز در طول مراحل رشد و رسیدگی تغییر کرد بطوریکه میزان رطوبت میوه که در مرحله کیمری حداکثر و برابر با ۸۲ درصد بود به تدریج کاهش یافته و در اواخر مرحله تمر به ۸ درصد رسید.

 

 

درصد کل مواد جامد محلول (TSS) در ابتدا با تراکم کمی افزوده گشته بطوریکه میزان آن در پایان هفته ۱۶ پس از تلقیح به ۱۷ درصد رسید.پس از پایان این دوره ، تراکم سریعی را دنبال کرده به قسمی که مقدار آن از ۱۷ درصد به ۴۰ درصد رسید و مجددا کاهش یافته و سپس تا پایان مرحله تمر به ۶۱ درصد رسید.

 

 

میزان قندهای احیاء کننده نیز با درصد کل مواد جامد محلول هماهنگ بوده و تا پایان هفته ۱۶ پس از تلقیح با تراکم کمی افزایش یافته و به میزان ۸/۶درصد رسید.سپس در هفته های بین ۱۶ و ۱۸ پس از تلقیح تراکم سریعی را دنبال کرده و در نهایت به ۵۷ درصد افزایش یافت.

 

 

بر اساس بررسی های صورت گرفته ، زمان مناسب برداشت برای خرمای پیارم ، ۲۴-۲۲ هفته پس از تلقیح می باشد که در این هنگام میانگین وزن میوه ، ۶/۴ گرم و طول و عرض میوه به ترتیب ۳۵ میلی متر و ۱۷/۶۷میلی متر است.

 

 

مقدار رطوبت مِیوه نیز از هفته ۲۲ به بعد کاهش یافته و به حدود ۲۱ درصد می رسد.در هنگام برداشت، pH میوه در محدوده ۷/۳-۷و میزان اسیدیته ، ۰/۴ درصد گزارش گردید.

 

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff