طرح جدید نماینده سازمان ملل در امور سوریه
+ پ -
طرح جدید نماینده سازمان ملل در امور سوریه

نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای چندمین بار، طرحی را برای حل بحران این کشور ارائه کرده است که تشکیل دوره انتقالی با حضور دولت و معارضان را در بر دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «استفان دی‌میستورا» نماینده و فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، نقشه راهی را برای اجرایی شدن «بیانیه ژنو» ارائه داد.

به نوشته روزنامه الحیات، در این طرح، تشکیل شورای نظامی مشترک بین دولت و معارضان پیشنهاد شده است؛ همچنین بنا به این طرح دو طرف باید توافق کنند تا ۱۲۰ مسئول از هر دو سو هیچ گونه منصب رسمی را در طی دوره انتقالی بر عهده نگیرند و همچنین برخی سازمان‌های امنیتی نیز تعطیل شود تا انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی تحت نظر سازمان ملل برگزار شود.

نماینده سازمان ملل در این طرح اشاره‌ای به بشار اسد و کیفیت حضور وی در دوره انتقالی نکرده است.

پیش از این دی میستورا، طرحی را به دولت سوریه و معارضان ارائه داده بود که در آن تشکیل چهار کمیته پیشی‌بینی شده بود: کمیته‌های امنیت، مبارزه با تروریسم، کمیته هیأت انتقالی و مؤسسات دولتی و در این طرح، پیشنهاد شده بود تا کمیته‌ها به موازی هم تشکیل شود.

در طرح جدید، «دی میستورا» در سه مرحله گذار سیاسی را تقسیم‌بندی کرده است که با شروع گفت‌و‌گوی بین دولت و معارضان آغاز می‌شود تا در مورد مرحله انتقالی به تفاهم برسند و در طی دوره انتقالی هیأت حاکمه تمام اختیارات اجرائی را به استثنای مسئولان تشریفاتی داراست.

در طرح فرستاده سازمان ملل آمده است: از زمان تشکیل هیأت انتقالی، این هیأت تمام اختیارات نظامی و امنیتی را داراست و بر شورای نظامی مشترک اشراف داراد؛ شورایی که قرار است تا تمام تلاش خود را برای مبارزه با تروریسم و تأمین تمامیت ارضی کشور به کار ببرد.

وی همچنین تأسیس «کنفرانس ملی سوریه»  را نیز داده و بر محافظت از مؤسسات رسمی و اصلاح آن‌ها از جمله ارتش و نهادهای امنیتی و قضایی تأکید کرده است.

دی میستورا در این طرح هر گونه انحلال حزب بعث را رد اما تأکید کرده است که دو طرف در گفت‌و‌گوها باید ۱۲۰ شخصی که مستقیما در درگیری‌ها حضور داشتند را از حضور در مناصب کنار بگذارند و همچنین برخی نهادهای اطلاعاتی مشخصی تعطیل شوند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff