طرح انتقال آب میناب به بندر عباس مغایر با معیارهای زیست محیطی است
+ پ -
طرح انتقال آب میناب به بندر عباس مغایر با معیارهای زیست محیطی است

فعال زیست محیطی میناب گفت: اجرای طرح انتقال آب میناب از بندرعباس مغایر با معیارهای زیست‌محیطی است و این طرح از نظر اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه نیست و توجیه زیست‌محیطی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، خدیجه یدالهی،فعال فرهنگی محیط زیست با انتقاد از طرح‌های انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر گفت : مسئولین ما از یک سو، رودخانه‌های طبیعی را با سدسازی می‌خشکاندند از سویی دیگر می‌خواهند با احداث تونل و کانال‌های مصنوعی آب منتقل کنند.

فعال محیط زیست مینابی اظهار کرد: باید متولیان این طرح به این پرسش پاسخ دهند که طرح انتقال آب میناب به بندر عباس صرف‌نظر از تحلیل زیست‌محیطی با کدام توجیه اقتصادی و اجتماعی قرار است اجرایی شود.

یدالهی با بیان اینکه مشاور طرح هیچ گزارشی از سیمای طرح و اثرات و تحلیل فایده اقتصادی و اجتماعی آن ارائه نکرده است، افزود: در ارزیابی هر طرحی ۳معیار باید مورد توجه قرارگیرد؛ معیار اول تخصیص مؤثر است؛ به این معنا که  تخصیص اعتبار یک تخصیص مؤثر و کارآمد باشد.

فعال زیست محیطی دومین معیار را هزینه مؤثر عنوان کرد و افزود: بر این اساس  باید مشخص شود که آیا دستیابی به اهداف مورد نظر با گزینه انتخابی، کمترین هزینه را دارد یا روش‌های بسیار کم‌هزینه و ارزان‌تر دیگری وجود دارد که می‌توان آنها را اجرا کرد.

یدالهی با اشاره به ارزیابی نسبت فایده به هزینه اجتماعی یک طرح است افزود: طرح انتقال آب پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی بهمراه دارد که باید در یک سامانه جمع شود تا مشخص شود کدام مثبت و کدام منفی است و آیا در مجموع به‌نفع جامعه و کشور هست یا خیر.

استاد دانشگاه میناب تاکید کرد:  اجرای چنین طرحی  مغایر با معیارهای زیست‌محیطی می باشد  و این طرح نه از نظر اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه است و نه توجیه زیست‌محیطی دارد، اما برخی اظهارنظرهای مسئولان  نشان می‌دهد که این طرح بازهم در دستور کار قرار گرفته‌است .

یدالهی خاطر نشان کرد: برای جبران کم آبی در  مناطق جنوبی می توان  برای کاهش هزینه‌های شیرین کردن آب دریا از انرژی خورشیدی استفاده کرد که استفاده از راکتورهای اتمی، آب‌ شیرین‌کن‌ های  مبادله معکوس می‌تواند از روشهای موثر در این زمینه باشد، که با هزینه کمتری میتوان این مجموعه ها را بدون تخریب زیست محیطی احداث کرد.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff