تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 311802
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

طبقه کارگر مجاهدان فی سبیل الله در اسلام

اسلام طبقه کارگر را با بهترین و شریف ترین صفات ستوده است. اسلام به‌عنوان مکتب نجات‌ دهنده و تعالی‌بخش انسان‌ها کرامت ویژه ای برای همه و از جمله کارگران قائل است که با هیچ ارزش مادی قابل مقایسه نیست. دین آسمانی به کاری که با انگیزه کسب درآمد حلال برای اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد، اجر و ثواب جهاد در راه خدا می دهد و به کارگر “مجاهد فی سبیل الله” لقب داده است.

طبقه کارگر مجاهدان فی سبیل الله در اسلام

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کار و کارگر در اسلام از جایگاه خاص و ویژه برخوردار است. در اسلام کار نه تنها به عنوان تأمین زندگی لازم و به عنوان استقلال اقتصادی و رهایی از وابستگی به بیگانگان ضروری و واجب است، بلکه به عنوان بهترین عبادت، مقدس ترین جهاد و مستمرترین تلاش مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. با توجه به نام گذاری سال جاری به سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، ازسوی مقام معظم رهبری، توجه به کار و فعالیت اهمیت بیشتری دارد. دراین مقاله اهمیت و جایگاه کار از نگاه اسلام مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.

 

 

نگاه اسلام به کار و حقوق کارگر و کارفرما بسیار جامع است، چنانکه هیچ قانون کاری را نمی توان یافت که به اندازه قانون اسلام به کارگر بها داده باشد و از حقوق متقابل کارگر و کارفرما حمایت کند. در معارف و احکام اسلامی، حقوقی برای کارگران معین شده و نسبت به اجرای دقیق آن ها تاکید بسیار شده است، تا جایی که امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود می فرمایند: «حق زیردستان بر تو آن است که بدانی ضعف آن ها و قدرت تو (از نظر مالی، بدنی و فکری) دلیل تسلط تو بر آنها شده است. پس باید با آنها به عدالت رفتار کنی و مانند پدری مهربان برای آنها باشی، از نادانی و اشتباه آنها درگذری و در عقوبت آنان تعجیل نکنی و بر این کارفرمایی که خدا به تو داده است سپاسگزار باشی.»

 

 

اسلام طبقه کارگر را با بهترین و شریف ترین صفات ستوده است. این دین آسمانی به کاری که با انگیزه کسب درآمد حلال برای اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد، اجر و ثواب جهاد در راه خدا می دهد و به کارگر “مجاهد فی سبیل الله” لقب داده است. در این باره از امام صادق علیه السلام روایت شده است که: ” کسی که برای تهیه معاش خانواده اش ، از فضل الهی روزی می جوید، برای او پاداشی بزرگ تر از پاداش مجاهد در راه خدا است.” همچنین قائل شدن اجر شهید برای کسی که در راه کسب معاش حلال خود و خانواده‌اش کشته شود، حاکی از جایگاه رفیع کار و تلاش در اسلام می باشد.

 

 

اسلام به‌عنوان مکتب نجات‌ دهنده و تعالی‌بخش انسان‌ها کرامت ویژه ای برای همه و از جمله کارگران قائل است که با هیچ ارزش مادی قابل مقایسه نیست. پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلّم که انسان کامل و سرآمد همه انبیا است، متواضعانه کف دست کارگر را می بوسد! هنگام بازگشت پیامبر (ص) از جنگ تبوک « سعد انصاری» به استقبال ایشان آمد و دستان پیامبر را در دستان خود گرفت. پیامبر اکرم (ص) متوجه خشکی دستان او شد. به همین دلیل از علت زبری و ترکهای کف دست سعد انصاری پرسید . سعد گفت: با ریسمان و بیل کار می کنم تا مخارج خانواده ام را تأمین کنم. حضرت رسول صلی الله علیه و اله وسلّم کف دست وی را بوسید و فرمود: “این دستی است که آتش جهنم آن را نمی سوزاند”. این سخن ارزشمند و حرکت زیبا، نهایت احترام و ادبی را می رساند که اسلام برای کارگر قائل است.

 

 

در منطق اسلام، کارکردن عبادت است و اگر با انگیزه کسب درآمدحلال به جهت اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد اجر و ثواب جهاد در راه خدا را در پی دارد و لذا نقل شده است که پیامبر دست کارگر را می​بوسیدچون دست مجاهد فی سبیل​ا… بود.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=311802
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,213 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل