طبخ غذا دریایی حرام گوشت در جشنواره غذایی بندرکنگ/ انتخاب گوشت خرچنگ به عنوان غذا دریایی برتر
+ پ -
طبخ غذا دریایی حرام گوشت در جشنواره غذایی بندرکنگ/ انتخاب گوشت خرچنگ به عنوان غذا دریایی برتر

در پی برگزاری جشنواره طبخ غداهای محلی و دریایی که در بندر کنگ برگزار شد علاه بر استفاده از از آبریان حرام گوشت نظیر خرچنگ، حتی غذای طبخ شده با این گوشت به عتوان عذای برتر انتخاب شد که جای بسی تامل است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛ یکی از موضوعاتی که بحث از آن در این دایره می‌گنجد حکم اسلام در باره خوردن مواد غذایی حرام است.

از نظر حکم اسلام و فقها، خوردن گوشت حیوانات دریایی حرام است مگر ماهیان پولک (فلس) دار و میگو، که از این دسته استثناء شده‌اند و خرچنگ چون فلس ندارد و از چنین ویژگی برخوردار نیست، خوردنش حرام است.

در زمینه حرام بودن گوشت خرچنگ بین مراجع عظام تقلید هیچ اختلافی نیست و تمام مراجع تقلید خوردن آن را حرام می‌دانند.

حال خرچنگ که حرام بودن آن قطعی است و فقها به دلیل روایات رسیده از ائمه حکم به حرام بودن آن داده‌اند برخی شنیده‌ها حکایت از این است در برگزاری جشنواره غذاهای دریایی در بندرکنگ خرچنگ را به عنوان غذایی نمونه انتخاب کرده‌اند.

 

20160207020113

 

حال سوال اساسی اینجا مطرح می‌شود که چرا در جامعه اسلامی ما که گوشت خرچنگ حرام اعلام شده است براحتی این گوشت را در جشنواره غذایی به عنوان غذایی نمونه دریایی انتخاب می‌کنند؟!

و چرا به این سهولت، سبک زندگی اسلامی را فراموش کرده‌ایم و با یک تبلیغ‌ آن را بی‌اثر می‌کنیم؟! چطور در جمع حاضر این جشنواره و عوامل آن هیچ کس درباره موضوع فقهی غذاهای دریایی اطلاعی نداشت تا مانع شود؟!

چه آنکه در اغلب اوقات این اشتباهات سهواً و از روی نااگاهی است مطمئناً در این جریان سیستم‌های آموزشی ما هم تقصیر کار هستند، سیستم‌هایی که حوزه علمیه و صدا و سیما به عنوان دانشگاه عمومی در صدر آن قرار دارند.

شایان ذکر است که این بی اطلاعی از احکام، دلیل قانع کننده و موجهی نیست چرا که همه مسلمانان وظیفه دارند که احکام را بدانند و اگر جایی دچار شک و شبهه‌ای شدند حتما از مرجع تقلید خود بپرسند.

بویژه در این زمان؛ که یافتن پاسخ سوالات خیلی راحت شده است و از طریق اینترنت می‌توان به سایت علما مراجعه کرد و سوال خود را پرسید و یا با یک تلفن به دفتر مراجع تقلید، پاسخ سوال خود را یافت.

انتهای پیام/پ

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff