تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 433598
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
انبوه مشکلات گریبانگیر موزه کانی شناسی جهان؛

ضعف زیرساخت ها رنج دیرینه بومیان هرمز/ وعده های نوبخت در جزیره افسونگر به افسانه پیوست

ضعف زیرساخت های هرمز که در طول سالیان متمادی مردم جزیره با آن دست به گریبان هستند این روزها معضل بزرگی پیش روی صنعت توریسم هرمزگان شده و مهاجرت بومیان را بهمراه داشته است.

ضعف زیرساخت ها رنج دیرینه بومیان هرمز/ وعده های نوبخت در جزیره افسونگر به افسانه پیوست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هرمز یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین عجایب خلقت در خلیج فارس است که به کانون زمین شناسی ایران و موزه کانی شناسی جهان شهرت دارد این جزیره بیضی شکل یک گنبد نمکیست که در قسمت ورودی خلیج فارس واقع شده و با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع نزدیک ترین جزیره به مرکز استان می باشد.

عمر زمین شناسی هرمز به ۶۰۰ میلیون سال پیش بر می گردد و این جزیره حدود ۵۰ هزار سال پیش براثر فوران های آتشفشانی و شکل گیری گنبد های نمکی سر از آب درآورده است.

این جزیره به علت موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و مجاورت با تنگه استراتژیک هرمز به شاه کلید خلیج فارس مشهور است لذا از دیرباز میزبان اقوام مختلف می باشد که طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن بالغ بر ۶۰۰۰ نفر را در خود جای داده است.

این جزیره کوچک تحت حاکمیت منطقه آزاد قشم قرار دارد و اهالی هرمز به دلیل محرومیت جزیره از زیرساخت های شهری برای انجام امور اداری و بهره گیری از خدمات شهری باید به قشم سفر کنند و حداقل ۳۰دقیقه از وقتشان را در راه دریایی صرف کنند.

کوه‌های رنگین کمانی، صخره‌های مینیاتوری که گذر میلیونها سال را نمایش می دهد، گنبد باشکوه نمکی،دشت آهوان و ساحل پرندگان،جاذبه حفره های ساحل صخره ای ، دره شگفت انگیز سکوت،معدن خاک سرخ، غار سکوت،  قلعه پرتقالی ها و ساحل قرمز از جمله زیباتر و جذاب‌تر جاذبه های گردشگری خلیج فارس است که همه باهم درهرمز جمع شدند و این جزیره را به یکی از مقاصد دیدنی و تماشایی منطقه تبدیل کرده است.

سال ماسه‌های نقره‌ای از جمله زیبایی های شگفت انگیز است که سنگ‌هایی گوناگون بسیاری  را در اشکال و طرح های مختلف در خود جای داده است چنانچه اگر به صخره های گرداگرد ساحل نقره ای توجه کنید اشکال مختلف را که به صورت طبیعی بر روی پیکر سنگ نقش بسته شده را مشاهده خواهید کرد که در این بین طرح اژدها بیشتر از سایر اشکال خودنمایی می کند.

 

از میان پنج گونه لاک پشت دریایی شناسایی شده در آبهای خلیج فارس، دو گونه شامل لاک پشت دریایی سبز  لاک پشت منقار عقابی بر روی سواحل شنی و ماسه های نرم با شیب ملایم در جزیره هرمز به تخم گذاری و تغذیه می پردازند.

جزیره هرمز مناسب ترین مکان های زیستی پرندگان آبزی و کنار آبزی است چرا که وجود جنگلهای مانگرو و پهنه های گلی، وجود جلبک های دریایی و  بسترهای صخره ای بیرون زده از آب و سواحل صخره ای همچنین وفور مواد غذایی، امنیت و آرامش پناهگاه مورد توجه را برای این دسته از جانداران فراهم کرده است.

بخش عمده از جزیره هرمز را گنبد نمکی تشکیل می دهد که حدود ۶۹ درصد از مساحت کل جزیره را شامل می شود از این رو وجود سنگ های نمکی در کنار سایر گونه های سنگی زیبایی منحصر به فردی را به جزیره بخشیده است.

یکی از معروفترین و قدیمی ترین معادن خاک سرخ جهان در جزیره هرمز واقع شده که بر اساس شواهد تاریخی سابقه بهره برداری معدن گلک یا خاکسرخ هرمز به بیش از ۶۰۰ سال و قبل از ورود پرتغالیها می رسد.

این خاک از نوع درجه یک و در دنیا بی‌نظیر و با خلوص حدود ۷۰ درصد است که با توجه  به میزان  خلوص Fe2O3   و پوشش رنگ در مقیاس سطح و همچنین طیف خون رنگ و جلای زیاد و همچنین ساختار شیمیایی منحصر به فرد خود در جهان خصوصا خاورمیانه شناخته شده و پر مصرف می باشد.

خاک سرخ معدن هرمز در رنگ‌سازی و لعابها، لاستیک‌سازی، رنگ آمیزی بتن و مصالح ساختمانی، سرامیک، کاغذسازی، لوازم آرایشی، کودها و شیشه‌سازی می‌باشد و از لحاظ خصوصیات طبیعی هیچگونه مشکلی ندارد و واجد اکثریت شرایط و ویژگیهای مطلوب می باشد.

اوایل سال ۹۰ بود که صادرات خاک سرخ جزیره هرمز خبر ساز شد و واکنش های بسیاری را به همراه داشت بر این اساس میلیون ها تن خاک سرخ  جزیره بصورت فله ای به پاکستان و هند از بندر شهید رجایی صورت می گرفت که قیمت هر تن خاک سرخ خام ۳۵۰ هزار تومان بود.

این موضوع واکنش سازمان حفاظت محیط زیست را بهمراه داشت و تاکید شد که باید هر چه سریعتر از طریق مراجع قانونی مانع ادامه برداشت خاک جزیره هرمز و صادرات شد.

در ادامه کش و قوس هاس مسئولان بر برداشت از معادن خاک هرمز، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در اظهاراتی از ارائه گزارش قاچاق خاک از جزیره به سازمان‌های مربوطه خبر داد و گفت: این گزارش را به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده است.

معصومه ابتکار مسئول اصلی مقابله با قاچاق خاک را سازمان منابع طبیعی خواند و گفت: مرجع رسیدگی به قاچاق خاک در جزیره هرمز خارج از مناطق حفاظت‌شده سازمان متبوعش است.

اما رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان با رد ادعای ابتکار با بیان اینکه حتی یک گِرَم هم از خاک جزیره هرمز قاچاق نمی شود، اظهار کرد: معدن خاک سرخ جزیره هرمز متعلق به مردم است و صادرات خاک آن هم منعی ندارد.

وی با بیان اینکه این سازمان فقط متولی صدور مجوز فعالیت برای معادن است، خاطر نشان کرد: چارچوب فعالیت معادن مشخص است و برای صادرات محصول نیز برابر مقررات کشور هیچ منعی وجود ندارد.

قاسمی یادآورشد: سهامدار معدن خاک سرخ هرمز مردم هستند و این معدن در اختیار اهالی خود جزیره است و طبیعی است که مسولیت آن نیز مشخص است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان اضافه کرد: بر فرض اگر موردی هم وجود داشته باشد، قطعا سهامداران و متولیان آن باید پاسخگو باشند.

به گفته این مسوول، ظرفیت استخراج مندرج در پروانه معدن خاک هرمز سالانه پنج هزار تن است که در سال گذشته دو هزار و ۵۳۲ تن از این ظرفیت استخراج شده است.

یکی از اقدامات بومیان جزیره هرمز در راستای جذب گردشگر و درآمدزایی عرضه ماهی های تزئینی و خشک شده است که در فصل های پاییز و زمستان این صنعت رونق می گیرد بدین شکل که صیادان ماهی هایی را که مصرف خوراکی ندارند را خشک می کنند و با عمل آوری به گردشگران عرضه می کنند.

کارگاه های بسیاری در نقاط مختلف در زمینه  ماهی خشک فعالیت می کنند از این رو انواع ماهی های بزرگ و کوچک به روشی کاملا سنتی خشک می شود لذا ماهی های زینتی و صدف ها عرضه می شود و آبزیان دیگر  به کارخانجات خوراک طیور در سراسر کشور ارسال می شود.

 

هر چند در سال های اخیر گردشگران بسیاری جذب زیبایی های هرمز می شوند و برگزاری همایش هایی مانند فرش خاکی سیل علاقه مندان زیادی را به این جزیره کی کشاند اما ضعف زیرساخت ها و کمبود امکانات رفاهی و خدماتی مهمترین معضل مردم این نقطه از خلیج فارس است.

هزاران گردشگری که به قصد بازدید از جزیره افسونگر هرمز سفر می کنند به دلیل نبود اماکن قامتی و کمبود خدمات رفاهی مجبورند سفرخود را به سرعت پایان دهند تا در نهایت شب را در شهرستان های قشم یا بندرعباس سر کنند.

ضعف زیرساخت های جزیره که در طول سالیان متمادی مردم هرمز آن با دست به گریبان هستند این روزها معضل بزرگی پیش روی صنعت توریسم هرمزگان است،این امر علاوه بر بی رغبتی گردشگران برای حضور در جزیره رنگین کمان ها موجب مهاجرت بومیان نیز شده تا در سایر نقاط استان که از امکانات بیشتری برخوردار است روزگار بگذرانند.

احداث دانشگاه و جذب دانشجو در جزیره هرمز هم نتوانسته سایه محرومیت را بر نگین خلیج فارس بردارد و دانشجویانی که باید چندین مایل مسافت دریایی را برای تحصیل به این جزیره زیبا طی کنند پس از پایان کلاس مجبور به ترک هرمز هستند چرا که در صورت ماندگار شدن هیچ جای اقامتی و سکونت موقت وجود ندارد.

چندی پیش معاون رئیس جمهور ضمن حضور در جمع مردم جزیره هرمز از نزدیک مسائل و مشکلات آنان را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد:در این بازدید مقرر شد برای مرمت و احیای قلعه پرتغالی ها به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره بودجه مورد نیاز را اختصاص دهیم.

وی با تاکید بر اینکه از هرگامی برای کاستن از مشکلات مردم و توسعه این مناطق حمایت می کنیم، تصریح کرد: برای رفع سایر مشکلات مردم جزیره هرمز براساس اولویت بندی هایی که صورت می گیرد، اقدام خواهیم کرد.

نوبخت توسعه جزایر را از اولویت های دولت در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و توسعه دریا محور دانست و بیان داشت: در این راستا با همکاری استانداری هرمزگان برای توسعه جزایر این استان برنامه ریزی داشته ایم.

هرچند حسابت وعده وعیدهای نوبخت در هرمزگان از دست مردم این استان در رفته است اما این سوال بی پاسخ همچنان در ذهن مردم ماندگار شده که چرا مسئولانی که مدعی همدردی با مردم هستند و در بازدیدها و نظارت هایشان در غم ها و ضعف ها همزاد پنداری می کنند چرا فقط در فصل زمستان و ایام خوش آب و هوا به استان سفر می کنند و همه مدیران کل به یک باره در روزهایی که سرما سایر نقاط کشور مجال کار را از انسان می گیرد یه یاد استانی می افتند که در بهار به سرمی برد.

 

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433598
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,530 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی